Forums » Lucruri Interesante

Fii un mesager al Cerului!!!...

• If you're pumped up about the game of baseball, than the article...  more
  • <br><p> Nov 3 (reuters) - rr donnelley & sons co...  more
  • in Ajutor
    June 26
    Buna ziua.nu pot sa adaug poze noi si nu inteleg de ce.ma lasa s...  more
  • Would you like soccer? Can you desire that you can be much bette...  more
  • <br><br>Joker338 pun di dukung oleh financial instit...  more
  • Baseball is really a beloved sport activity amid a lot of people...  more
  • <br><br>Select 1xbet soccer or other sports to all t...  more
  • <br><br>We have been exceptionally impressed with th...  more
  • The opportunity to acquire photographs is among the very best in...  more
  • Many people love playing baseball, but unfortunately most people...  more
  • Many people love playing baseball, however so many people are no...  more
  • Atunci când zâmbește un copil este ca și cum ar zâmbi Dumnezeu. ...  more
  • Adu-Ţi aminte de făgăduinţa dată robului Tău, în care m-ai făcut...  more
  • When looking <a href="https://sportsly.xyz/">스포츠...  more
  • Sănătatea noastră este atât de vitală pentru Domnul, încât în ​​...  more
  • Născut din resturi de țărână, eu orice ar fi, voi privi doar spr...  more
  • -https://www.springfarma.com/blog/710_Ceaiul-de-galbenele--benef...  more
  • Într-unul dintre universuri suntem doar noi. Te iubesc și Tu mă ...  more
  • Aş putea spune că există o categorie de oameni în care mi-ar plă...  more
  • Undeva pe raftul bibliotecii mele se află o carte mai deosebită ...  more
    • 74 posts
    January 15, 2013 1:16 PM EET

"Ia aminte!..Evanghelia trebuie vestita!!!....
    am sa va impartasesc o experienta petrecuta anul trecut...
    ,,,Eram intr-un tren personal cu o durata de 3 ore pana la destinatie, cu sora mea si o nepoata...fiind o zi obositoare am gandit ca odata ce ne vom sui in tren , poate ca vom adormi putin;...am cautat un compartiment sa fie liber cumva, cel cu 6 locuri nu la comun,,,sa putem dormi si asa am gasit; ne-am pus gentile pe celelalte 3 scaune ramase libere..lumea tot urca in tren, fiecare preocupat sa gaseasca un loc,,,prima doamna deschide usa si intreaba de e locul gol...Nu! fu raspunsul,,,am zis asta cu gand ca ne vom odihni si nu vrem sa fim cu altii,,,a urmat un domn , obosit ca si noi, prafuit, om muncit care se indrepta catre casa...e liber locul?...Nu! fu al doilea raspuns;...dar un glas mi-a soptit la ureche...pe al treilea nu il vei mai refuza!!!!...imediat am deschis ochii si am zis surorii mele, luam gentile si sa lasam locul liber ca s-a aglomerat trenul...vin doua doamne cu un copil si bat la usa. e liber?,,,,daa ! am raspuns...cumva mai trista ca nu putem sa ne tinem picioarele mai intinse ca a trebuit sa eliberam locul, am inchis ochii, mi-am pus esarfa mai pe ochi sa nu vad nimic...am mers o statie cand doamnele incepu discutii....una se plangea la alta de situatia ei ..de starea de sanatate. O doamna ce incerca sa depaseasca situatia grea din viata ei. Povestea ca avea cancer si mai mult de atat, mai tot corpul era cu defecte,,,ea spunea ca a mers la cateva spitale poate un medic o va insanatosi,,,a mers la preotii din orasul ei, poate boala ei va disparea...Am mers la toti medicii si preotii si nimeni nu m-a vindecat...ce o fi cu mine, o fi. voi muri...si gata, nu mai chinui pe nimeni cu mine...am deschis ochii atunci parca zguduita de raspunsul ce venise de la ea..."am mers la toti si nimeni nu ma vindecat!"..ohhh,,,am zis: nu se poate ! la unul nu ati mers, am raspuns; la Dumnezeu...si am povestit situatia mamei mele tot cu cancer dar mai avansat...o mama cu 10 copii, cu un sotz minunat, multumesc Lui Dumnezeu ca nu ne-a luat-o dintre noi...ne-am pus increderea in El, ca El este medicul, El va lucra cu mana medicilor la operatia mamei noastre ca ea sa fie intre noi...si asa a fost! Slava Lui...Medicul a marturisit atunci ca el nu a facut nimic , ci a fost Mana Lui Dumnezeu la lucru,Viata nu sta in mana medicului ci in Mana Lui Dumnezeu...Credinta sa fie in inima ta ca El poate face lucruri ce nu iti poti imagina....a fost un timp binecuvantat, un timp in care Dumnezeu ne-a folosit..apoi am inteles de ce am refuzat pe cele doua persoane spunand ca e locul ocupat;...si chiar era...erau pregatite pentru cele doua doamne in care isi avea loc discutia noastra despre Dumnezeu!.nici somn nu am mai avut ...Nu stii niciodata cum te foloseste Dumnezeu si prin ce moduri...am zis de multe ori: Doamne eu sunt un Aaron balbait..nu stiu ce sa spun..Dar Dumnezeu a fost cu mine si am spus ce trebuia pentru sufletul acelei femei...:)...Ni se ofera ocazii..sa fim gata pentru a interveni!...

• 246 posts
    January 15, 2013 6:16 PM EET
    Pe mine m-a salvat Dumnezeu din situatii foarte grele,cand credeam ca nu mai am nici-o scapare.Sa credem in El cu toata inima,cu tot cugetul,cu toata puterea si taria noastra Amin
    • 74 posts
    January 15, 2013 6:35 PM EET
    AMIN!...Puterea si Vindecarea stau in mainile Lui:)...
    • 246 posts
    January 15, 2013 8:02 PM EET
    Totul este al Lui si totul sta in puterea Lui.Multa pace.
    • 11 posts
    January 15, 2013 8:22 PM EET
    Asa este, totdeauna trebuie sa aducem cuvinte de speranta sufletelor aflate in nevoi.
    • 246 posts
    January 15, 2013 9:25 PM EET
    Noi le aducem o speranta prin marturisirea Dumnezeului adevarat,dar vor birui numai cei ce cred cu adevarat.Pace si lumina pentru toti.
    • 128 posts
    January 16, 2013 10:20 PM EET
    Ce frumos lucrez Domnezeu ,incat uneori ne miram de ce mijloace se foloseste El pentru a-si arata splendoarea.Exact,Dumnezeu ne deschide portite de a vesti Cuvantul Sau in orice loc,nu trebuie sa ai numai decat ideea ca Dumnezeu nu m-a facut misionar incat sa vestesc despre El la oricine.Cu un Prieten asa minunat trebuie sa fim totdeauna dispusi de a-l impartasi si altora.Gbu pt. postare:D
    • 128 posts
    January 16, 2013 10:23 PM EET
    Ce frumos lucrez Domnezeu ,incat uneori ne miram de ce mijloace se foloseste El pentru a-si arata splendoarea.Exact,Dumnezeu ne deschide portite de a vesti Cuvantul Sau in orice loc,nu trebuie sa ai numai decat ideea ca Dumnezeu nu m-a facut misionar incat sa vestesc despre El la oricine.Cu un Prieten asa minunat trebuie sa fim totdeauna dispusi de a-l impartasi si altora.Gbu pt. postare:D
    • 128 posts
    January 16, 2013 10:33 PM EET
  • January 29, 2013 12:41 PM EET

Frumos,foarte frumos!! Domnul sa te binecuvinteze si rasplateasca pentru ca te-ai lasat folosita de El! :) PS: Moise a zis Domnului: "Ah! Doamne, eu nu sunt un om cu vorbirea usoara; si cusurul acesta nu-i nici de ieri, nici de alaltaieri, nici macar de cand vorbesti Tu robului Tau; caci vorba si limba-mi este incurcata." Exod 4:10-Atunci Domnul S-a maniat pe Moise si a zis: "Nu-i oare acolo fratele tau, Aaron, levitul? Stiu ca el vorbeste usor. Iata ca el insusi vine inaintea ta; si, cand te va vedea, se va bucura in inima lui.Exod 4:14 (era vorba de Moise ca era balbait nu de Aaron) El sa te binecuvinteze din plin!!

This post was edited by Deleted Member at January 29, 2013 12:42 PM EET
    • 74 posts
    February 26, 2014 8:23 PM EET
    Anna Maryia said:

Multumesc :)

• 1 posts
    May 8, 2022 3:27 PM EEST
    Sa zicem ca asa a rinduit Dumnezeu? Greu de zis. Pentru ca cele doua persoane de dinainte ce au fost refuzate sa ia loc, desi era loc pentru ele, nu au fost refuzate pentru ca asa a vrut Dumnezeu, ci din comoditatea celei care a povestit experienta, căci voia sa se întinda pe ele. Adică ea voia sa se întinda în timp ce alții aveau șanse sa stea în picioare. Eu, dacă as face asa ceva as zice ca sunt egoist, dar hai sa o punem pe seama comoditatii. Dar, orice ar fi, degeaba e inclus Dumnezeu în chestia asta, atita timp cit ceilalți au fost pe locul doi, dati deoparte. Poate ca sora a vestit pe Domnul cu gura, dar cu fapta a avut o mărturie negativa. Dacă trenul a fost plin, și cei doi refuzați au realizat ca ea voia sa se întinda, etic vorbind greșind, caci ca și creștini ar fi trebuit sa își cedeze chiar și locul ei, căci aceasta e adevărata dragoste, nu?, cu siguranță că dacă ar fi aflat mai apoi ca e creștina și ea le-ar fi vestit pe Domnul, ar fi făcut-o pe degeaba. Comoditatea ei ar fi distrus orice posibilitate, căci, ce facem striga mai tare decit ce spunem, zicea cineva cindva.
    Sunt dur? Poate. Dar nu are rost sa îl băgăm pe Dumnezeu acolo unde nu e cazul. Dumnezeu nu se folosește de egoismul nostru. De unde știe sora ca asa a vrut Domnul, cind poate primul care se punea avea poate mai mare nevoie sa i se vorbească de El, dar din pricina comoditatii ea a făcut-o cu altcineva