Forums » Relatii Parinti si Copii

Mai mult decat parinti ?

• ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • By . .
    November 20, 2019
    "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • By . .
    November 20, 2019
    "Și totuși…!
  • By . .
    November 20, 2019
    "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
  • In predica de pe munte,Isus a spus:iubiti-va dusmanii. Isus a ma...  more
  • Vineri dup-amiază, gălăgie, zeci de copii, agitație, griji, aten...  more
  • Cu ani în urmă în Europa o văduvă săracă avea un copil tare boln...  more
  • "O carte pe care mi-aș dori să o citesc din nou pentru prim...  more
  • May 25, 2013 12:07 AM EEST

Am vazut la foarte multe persoane , o relatie frumoasa intre ei si parinti, adica o relatie de prietenie , defapt asta este secretul ( dupa parerea mea ) pentru a fi un parinte foarte bun, dincolo de autoritatea pe care o ai si de dreptul de a fi parinte este important sa ai o relatie de prietenie cu copilul pe care il ai, desigur daca tu ai o relatie frumoasa cu mama ta sau cu tatal tau , probabil ca nu iti dai seama ce mult conteaza ca sa simti prietenia parintilor. Unii parinti isi manifesta dragostea doar prin a asigura mancarea si un trai decent copiilor, chiar daca asta inseamna ca nu au timp sa vorbescacu ei, sa se joace cu ei sa se implice in viata lor , alti parinti isi manifesta dragostea protejandu`i pe copii prea mult si fiind prea exigenti, nu stiu ce parinti ai tu dar daca ei ti-au oferit dragoste, si daca ei sunt prietenii tai cu care poti discuta ce ai pe suflet, atunci apreciaza asta, iubeste-i ! Sti de ce ? Pentru ca daca nu vei aprecia, s-ar putea sa duci lipsa de iubirea lor, iar , la fel ca tine ( care ai nevoie de afectiune ) si parintii tai au nevoie de afectiune, dar probabil ca sunt si cazuri ca ale mele in care toata viata te-ai ferit sa discuti cu tatal anumite subiecte fiind constient ca vei primi ca raspuns , fie ironii fie batjocura ( culmea... parinte "crestin" ) si te-ai pacalit de cateva ori spunandu`i mamei ce ai pe  suflet si sa auzi dupa un timp ironii si batjocura din partea tatalui care a aflat de la mama , secretele tale. Ajungi practic sa nu ai incredere in parinti sa te simti singur, eu unul nu stiu ce inseamna un "Bravo" din partea tatalui.. desi cant de 10 ani la chitara fara profesor, niciodata nu mi-a spus sa ii cant ceva, sau cand m-a auzit cantand , fie la biserica fie acasa.. nu m-a felicitat, nu m-a incurajat, din contra... Nu am primit incurajari pentru a`mi urma visul si pasiunea de a lucra in domeniul artei fie pe parte de foto si pe video, nu a venit mama sau tata sa ma intrebe :"Ce ai mai facut? Arata si mie" .. Si sti ce e mai trist ? Atunci cand ai un esec.. fie profesional fie la scoala fie... in orice domeniu, te astepti cumva sa ai parte de alinare in familie nu ? .. Eh gandeste-te ca fix in momentele alea grele, esti jignit... luat la misto , auzi tipete si cuvinte dureroase .. si culmea ... toate vorbele iti sunt adresate intr-o vorbire indirecta, adica nu iti spune tie direct in fatza ci se preface ca vorbeste cu altcineva din casa dar defapt tie ar vrea sa iti spuna toate astea. Ma gandesc acum la aproape toti prietenii ( fie baieti sau fete ) care au luat permisul auto si au primit masinile de la parinti.. chiar daca erau distante mici sau mari.. totusi le-au primit, iar eu nici dupa 2 ani jumatate nu primesc o vorba :"Ia masina si du-te unde ai treaba" , fireste ca am condus o gramada, cu masinile altora , cu a mea ( cand am avut ) dar e dureros sa ai parinti... si doar atat, abea dupa 2 ani a mers tata cu mine in masina ( eu fiind la volanul unei masini care logic nu era a lui ) e trist sa sti ca ai parinti dar nu sunt si prietenii tai . Desigur, asa a vrut Dumnezeu, sa ma invete anumite lectii, sa stiu cum sa cresc copii si am exersat pe alti copii, am investit iubirea mea , acolo unde stiam ca un copil are nevoie ( pentru ca eu am dus lipsa ) .. si daca initial m-am mirat cand anumiti copii mi-au spus "tati".. apoi mi-am dat seama ca le-am oferit iubirea pe care un tata defapt ar trebui sa o ofere unui copil . Daca ai parinti care iti sunt prieteni, bucura-te ! :) Sti de ce ? Pentru ca il intelegi mai bine pe Dumnezeu Tatal , pentru ca omul face legatura intre tatal de pe pamant si Tatal din ceruri, si vad asta si la mine ( atunci cand pacatuiesc si gresesc , ma astept la o atitudine aspra din partea lui Dumnezeu, asemenea a tatalui meu ) .. Nustiu daca ai citit pana acum, ar fi o gramada de scris, dar daca ai citit pana aici, si ai copii, daca tot ai facut pasul asta si ai o familie , ingrijeste-te de ei, ofera-le afectiune si iubire pentru ca daca nu le oferi tu, ei o vor cauta in lume ( ma bucur ca Dumnezeu m-a ferit de multe ) . Cam toti se iau de copii folosind Efeseni 6:1-2-3 , dar foarte putini citesc si versetul 4 pentru ca isi dau seama ca la versetul 4 ei ( parintii ) sunt de vina, ei gresesc...total, iar versetele 1-2-3 sunt conditionate intr-o masura de versetul 4 . Oh cate ar fi de zis.. ma gandesc ca poate mai exista cazuri ca ale mele si cine stie poate ne incurajam reciproc sau ne povestim viata intr-o oarecare masura, am cunoscut anul asta o persoana care a avut oarecum o poveste asemanatoare si am vorbit o gramada, te simti bine cand cineva te intelege si a trecut pe acelasi drum.