Forums » Relatii Parinti si Copii

Pledoarie pentru... Mama

• E tristă și cu lacrimi despărțirea
    autor: Nichifor Nicu
    07/08/20...  more
  • Crede-L pe Hristos
    24/07/2020. ora: 05:40
    ...  more
  • Sunt un om care își dorea să devină elvețian dar acum mi-am dat ...  more
  • Marturi,vindecari,minuni....?
  • Sufletul tău este precum o cetate.
    Ziduri înalte, poartă lată, ...  more
  • Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • August 6, 2013 9:25 PM EEST

Pledoarie pentru... Mama are doua variante: daca nu sunteti amatori de citiri mai lungi, in a doua parte a paginii veti gasi aceleasi lucruri doar ca mai sintetizate.

Varianta completa:

Mama... pentru unii e un termen obişnuit, pentru unii e un termen străin... pentru unii inspiră frică, pentru alţii dragoste... însă ce e mama? Mama nu poate fi definită. Ea excedează orice încercare de încadrare între anumiţi parametri.

Zilele aceste, mergând cu tramvaiul acasă, în faţa mea două doamne discutau: "Unde-ţi sunt copiii?", întreabă prima doamnă, "Au plecat departe... tocmai în Bucureşti. I-am crescut şi i-am purtat în şcoală... acum ei îmi răsplătesc asta.", răspunde a doua doamnă cu glasul tremurând şi strângând din ochi puternic. Un sentiment de tulburare lăuntrică profundă s-a născut în mine... "ne face... ne creşte... ne educă... ne poartă în şcoli şi noi le întoarcem spatele..." - primul meu gând... urmat de o serie de evenimente mai puţin plăcute petrecute între mine şi mama mea. M-a făcut să reevaluez relaţia mea cu mama şi să conştientizez gratitudinea pe care i-am oferit-o până atunci.

M-am întristat foarte tare... mi-am dat seama că în alergarea mea interminabilă şi extenuanta din fiecare zi nu fac un lucru: n-o preţuiesc pe mama la adevărata ei valoare.

A primit o schiţă... şi după nouă luni a terminat de ansamblat schiţa până la cel mai mic detaliu, urmând ani de purtat în braţe pentru că minunăţia era prea fragilă... a fost cea care atunci când plângeam şi de 10 ori pe noapte a venit la mine doar ca să se asigure că sunt bine...

Care-i capabil de o manifestare a dragostei într-un mod atât de neînţeles şi tainic, mai profund şi mai sublim decât mama?

Eram mic... şi deşi eram 5 fraţi mama venea în fiecare seară şi ne învelea ea, ce minunat era... mă învelea mama. O făcea cu atâta dragoste ca minute în şir nu mă mai mişcăm de sub plapumă doar să nu mişc plapuma pusă de mama... acolo era pus mai mult decât o plapumă: era manifestarea dragostei arătată în decursul a 24 de ore. Copii fiind o mai supăram ziua însă ea cu o dragoste necondiţionată venea în fiecare seară şi ne învelea. Era incredibil sentimentul pe care îl simţeam atunci. Au trecut zeci de ani şi nu am în minte un sentiment mai actual decât acele clipe.

Este inexplicabil cum Dumnezeu a putut pune în mame o asemenea dragoste. Nici o altă fiinţă sau creatură din întreg universul nu e capabil să iubească ceva înainte de a cunoaşte acel ceva. Ea are capacitatea asta, ea e singura care iubeşte înainte să cunoască, e singura care poate iubi înainte să cunoască, bărbaţii nu că nu vor: sunt incapabili emoţional, limitaţi în oferirea ei.

Ne pişcau ţânţarii şi făceam nişte bubiţe, regionalism cred că e "blândă". Le tratăm cu alcool medicinal însă se întâmpla că nu aveam în casă pentru că n-am avut un trai de huzur însă venea mama şi zice "Stai să pună mama scuipat şi trece". Unii acum categorisesc aceasta ca pe efect placebo însă nici o ştiinţă în toţi anii ei de studiu n-a putut să arate de unde provine dragostea materna sau cum poate avea acelaşi efect saliva de mamă ca alcoolul medicinal.

Şi pentru că Dumnezeu a găsit de cuviinţă pe de o parte să cresc la limita decenţei, pe de altă parte mi-a umplut casa de lumină. Când râdea mama simţeam că orice durere cât de mare aş fi avut era uitată, orice durere de a mea îşi lua leacul din râsul mamei, mama umplea casa de lumină şi bucurie când râdea.

Dacă există minuni în univers, mama e minunea absolută, e minunăţia creaţiei, e perlă de pe coroana omenirii. Doar ea şi Dumnezeu sunt capabili de sacrificii copleşitoare.

Sunt sigur că atunci când Dumnezeu a făcut femeia a pus în ea din toată natură: frumuseţea florilor, gingăşia fluturelui, tăria stejarilor, din lumină soarelui a luat şi a pus în zâmbetul ei iar dragostea... n-a găsit-o nicăieri decât în Sine şi atunci a împărţit-o cu mama. A unit tot în "mama" şi ne-a dat privilegiul s-o avem, a pus perfecţiunea într-un singur om.

Preţuiţi-vă mamele, respectaţi-le şi daţi-le cinstea cuvenită. Nu lăsaţi un fapt sau o întâmplare să întrerupă legătura aceasta divină cu mama.

Îmi cer iertare, Mamă, pentru cuvintele sărace în care am încercat să te zugrăvesc.

Varianta scurtata:

Mama... pentru unii e un termen obişnuit, pentru unii e un termen străin... pentru unii inspiră frică, pentru alţii dragoste... însă ce e mama? Mama nu poate fi definită. Ea excedează orice încercare de încadrare între anumiţi parametri.

A primit o schiţă... şi după nouă luni a terminat de ansamblat schiţa până la cel mai mic detaliu, urmând ani de purtat în braţe pentru că minunăţia era prea fragilă... a fost cea care atunci când plângeam şi de 10 ori pe noapte a venit la mine doar ca să se asigure că sunt bine...

Care-i capabil de o manifestare a dragostei într-un mod atât de neînţeles şi tainic, mai profund şi mai sublim decât mama?

Este inexplicabil cum Dumnezeu a putut pune în mame o asemenea dragoste. Nici o altă fiinţă sau creatură din întreg universul nu e capabil să iubească ceva înainte de a cunoaşte acel ceva. Ea are capacitatea asta, ea e singura care iubeşte înainte să cunoască, e singura care poate iubi înainte să cunoască, bărbaţii nu că nu vor: sunt incapabili emoţional, limitaţi în oferirea ei.

Şi pentru că Dumnezeu a găsit de cuviinţă pe de o parte să cresc la limita decenţei, pe de altă parte mi-a umplut casa de lumină. Când râdea mama simţeam că orice durere cât de mare aş fi avut era uitată, orice durere de a mea îşi lua leacul din râsul mamei, mama umplea casa de lumină şi bucurie când râdea.

Dacă există minuni în univers, mama e minunea absolută, e minunăţia creaţiei, e perlă de pe coroana omenirii. Doar ea şi Dumnezeu sunt capabili de sacrificii copleşitoare.

Sunt sigur că atunci când Dumnezeu a făcut femeia a pus în ea din toată natură: frumuseţea florilor, gingăşia fluturelui, tăria stejarilor, din lumină soarelui a luat şi a pus în zâmbetul ei iar dragostea... n-a găsit-o nicăieri decât în Sine şi atunci a împărţit-o cu mama. A unit tot în "mama" şi ne-a dat privilegiul s-o avem, a pus perfecţiunea într-un singur om.

Preţuiţi-vă mamele, respectaţi-le şi daţi-le cinstea cuvenită. Nu lăsaţi un fapt sau o întâmplare să întrerupă legătura aceasta divină cu mama.

Îmi cer iertare, Mamă, pentru cuvintele sărace în care am încercat să te zugrăvesc.

• 20 posts
    August 10, 2013 11:00 AM EEST

Foarte frumos, bravo liviu.Mi-am permis sa copii acest text sper ca nu te superi ..multumesc

• August 11, 2013 8:43 PM EEST

Multumesc pentru aprecieri :)

Sigur ca nu ma supar.

• August 11, 2013 8:52 PM EEST

Foarte adevarat...ai facut sa-mi fie si mai dor de mama! :(