Forums » Relatii Parinti si Copii

Iubirea mamei

• E tristă și cu lacrimi despărțirea
    autor: Nichifor Nicu
    07/08/20...  more
  • Crede-L pe Hristos
    24/07/2020. ora: 05:40
    ...  more
  • Sunt un om care își dorea să devină elvețian dar acum mi-am dat ...  more
  • Marturi,vindecari,minuni....?
  • Sufletul tău este precum o cetate.
    Ziduri înalte, poartă lată, ...  more
  • Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
    • 307 posts
    September 19, 2013 2:01 AM EEST

Iubirea mamei

de Dianne Lorang

Daca le vorbesc copiilor mei despre ce e drept si ce nu e drept si nu am dragoste sunt ca un clopotel de sonerie sau ca zgomotul oalelor ce se izbesc unele de altele in bucatarie .  Si daca chiar inteleg fazele prin care ei trec , chiar daca le inteleg durerile de crestere , chiar daca le pot raspunde tuturor intrebarilor despre viata si ma consider o mama devotata, daca nu am dragoste , nu sunt nimic.

Daca renunt la cariera mea ca sa fac mai buna viata copiilor mei , daca stau si cos toata noaptea  haine , daca fac prajitira cind mi se cere , dar ma pling de lipsa de somn , atunci nu am dragoste si nu am realizat nimic.

O mama iubitoare este rabdatoare fata de imaturitatea manifestata de copii , este amabila si buna chiar cind ei nu sunt ; o mama iubitoare nu este geloasa pe tineretea copiilor ei si nu face parade de sacrificiile ce le face pentru ei . O mama iubitoare nu-I obliga pe copii ei sa faca totul asa cum vrea ea. Ea nu se supara usor , nici chiar cind eruptia de pojar o tine inchisa in casa timp de trei saptamini  cu trei copii miorlaiti ; si nu este suparata pe copilul care a adus boala in casa.

O mama iubitoare nu poate sta linistita cind copilul neascultator o infrunta direct; ea il pedepseste pe copil. Ea se bucura cind il vede mai cooperant . O mama iubitoare poarta o mare responsabilitate pentru copiii ei ; ea crede in ei si spera ca fiecare va avea puterea sa fie o lumina in lumea de intuneric ; ea rabda orice durere , in nadejdea ca acest lucru se va realiza.

O mama iubitoare nu moare nicioadata cu adevarat . Piinea de casa este uitata curind dupa ce este mincata. Pe podelele curate se vor aduna praf si urme de pantofi . Cit despre copii , chiar acum mai importante pentru ei sunt jucariile , prietenii si mincarea . Dar ei vor creste , si atunci felul in care au fost  iubiti de mama lor va fi determinant pentru felul in care si ei ii vor iubi pe altii. Si astfel ea va trai mai departe.

Deci, acum ramin acestea trei; grija, educatia si o mama iubitoare , dar cea mai mare dintre toate este o mama iubitoare . 

• September 19, 2013 9:07 AM EEST

Adevarat, dar cred ca trebuie si multa rabdare pentru asta :)

• September 19, 2013 9:08 AM EEST

plus antelepciune de la Dumnezeu.

• 307 posts
    September 20, 2013 10:58 PM EEST

Da asa este ...