Forums » Relatii Parinti si Copii

Iubirea mamei

• Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • November 20, 2019
    "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • November 20, 2019
    "Și totuși…!
  • November 20, 2019
    "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
  • In predica de pe munte,Isus a spus:iubiti-va dusmanii. Isus a ma...  more
  • Vineri dup-amiază, gălăgie, zeci de copii, agitație, griji, aten...  more
  • Cu ani în urmă în Europa o văduvă săracă avea un copil tare boln...  more
  • "O carte pe care mi-aș dori să o citesc din nou pentru prim...  more
  • Pentru cei ce doresc cărțile de poezie al fratelui Dionisie Giuc...  more
    • 307 posts
    September 19, 2013 2:01 AM EEST

Iubirea mamei

de Dianne Lorang

Daca le vorbesc copiilor mei despre ce e drept si ce nu e drept si nu am dragoste sunt ca un clopotel de sonerie sau ca zgomotul oalelor ce se izbesc unele de altele in bucatarie .  Si daca chiar inteleg fazele prin care ei trec , chiar daca le inteleg durerile de crestere , chiar daca le pot raspunde tuturor intrebarilor despre viata si ma consider o mama devotata, daca nu am dragoste , nu sunt nimic.

Daca renunt la cariera mea ca sa fac mai buna viata copiilor mei , daca stau si cos toata noaptea  haine , daca fac prajitira cind mi se cere , dar ma pling de lipsa de somn , atunci nu am dragoste si nu am realizat nimic.

O mama iubitoare este rabdatoare fata de imaturitatea manifestata de copii , este amabila si buna chiar cind ei nu sunt ; o mama iubitoare nu este geloasa pe tineretea copiilor ei si nu face parade de sacrificiile ce le face pentru ei . O mama iubitoare nu-I obliga pe copii ei sa faca totul asa cum vrea ea. Ea nu se supara usor , nici chiar cind eruptia de pojar o tine inchisa in casa timp de trei saptamini  cu trei copii miorlaiti ; si nu este suparata pe copilul care a adus boala in casa.

O mama iubitoare nu poate sta linistita cind copilul neascultator o infrunta direct; ea il pedepseste pe copil. Ea se bucura cind il vede mai cooperant . O mama iubitoare poarta o mare responsabilitate pentru copiii ei ; ea crede in ei si spera ca fiecare va avea puterea sa fie o lumina in lumea de intuneric ; ea rabda orice durere , in nadejdea ca acest lucru se va realiza.

O mama iubitoare nu moare nicioadata cu adevarat . Piinea de casa este uitata curind dupa ce este mincata. Pe podelele curate se vor aduna praf si urme de pantofi . Cit despre copii , chiar acum mai importante pentru ei sunt jucariile , prietenii si mincarea . Dar ei vor creste , si atunci felul in care au fost  iubiti de mama lor va fi determinant pentru felul in care si ei ii vor iubi pe altii. Si astfel ea va trai mai departe.

Deci, acum ramin acestea trei; grija, educatia si o mama iubitoare , dar cea mai mare dintre toate este o mama iubitoare . 

• September 19, 2013 9:07 AM EEST

Adevarat, dar cred ca trebuie si multa rabdare pentru asta :)

• September 19, 2013 9:08 AM EEST

plus antelepciune de la Dumnezeu.

• 307 posts
    September 20, 2013 10:58 PM EEST

Da asa este ...