Forums » Lucruri Interesante

Cat de trist !!

This topic has been closed.
  • <br>חבר שלי עורך מסיבת רווקים עם חשפנית. מה באמת נעשה במסי...  more
  • Is acid reflux disorder placing a damper on your own lifestyle? ...  more
  • S-a dus încă un August din acest an spre alte zări. M-am gândit ...  more
  • Should you suffer from acid reflux disorder, you probably know h...  more
  • <br><p> Thanks to the nature of the procedure, <a...  more
  • Nourishment is essential in our everyday day-to-day lives. Whate...  more
  • <br><p> Mumble bumble is a children's animated telev...  more
  • Sometimes you may feel like you would like to start off exercisi...  more
  • If you're looking for articles electrical generator for ones blo...  more
  • If you're seeking a piece of writing power generator for ones bl...  more
  • There are some different forms of article generators on the Inte...  more
  • There may be enjoyable to be had enjoying soccer, but you might ...  more
  • <p> Wagerworks has begun its process of developing virtual...  more
  • <br><p> The second part of the role-playing saga abo...  more
  • If you're pumped up about the game of baseball, than the article...  more
  • <br><p> Nov 3 (reuters) - rr donnelley & sons co...  more
  • in Ajutor
    June 26
    Buna ziua.nu pot sa adaug poze noi si nu inteleg de ce.ma lasa s...  more
  • Would you like soccer? Can you desire that you can be much bette...  more
  • <br><br>Joker338 pun di dukung oleh financial instit...  more
  • Baseball is really a beloved sport activity amid a lot of people...  more
    • 66 posts
    October 23, 2013 5:48 PM EEST

[Aceasta este o marturie despre revelatia unor tineri care au vizitat Iadul impreuna cu Domnul Isus]

Domnul ne-a permis să ne concentrăm atenţia asupra unui om care avea trupul pe jumătate scufundat în lacul de foc. Isus ne-a îngăduit să putem înţelege şi să ştim ce gândea el. Numele bărbatului era Mark. Ne-am cutremurat când am putut auzi gândurile sale şi ceea ce tocmai ȋşi spunea: “Aş da orice să fiu în locul vostru acum! Aş da orice să mă pot întoarce pe pământ, măcar pentru un minut! Nu mi-ar păsa dacă aş fi cel mai sărac, cel mai urât, cel mai bolnav sau cel mai nefericit om din lume. Aş da orice numai să mă pot întoarce înapoi! Să fiu numai un minut pe pământ!”

Domnul Isus mă ţinea de mână şi a răspuns gândurilor lui Mark: “Mark, de ce vrei tu să te ȋntorci măcar pentru un minut ȋnapoi pe pământ?”

Plângând şi cu vocea îndurerată i-a spus lui Isus: “Doamne! Aş da orice să mă întorc pe pământ pentru un singur motiv – CA SĂ MĂ POCĂIESC ŞI SĂ FIU SALVAT!”

Când Domnul a auzit cele spuse de Mark, am văzut sângele cum curgea din rănile lui Isus, şi lacrimile I-au umplut ochii când I-a spus: “Mark, pentru tine este deja prea tîrziu! Aşternut de viermi vei avea, şi viermii te vor acoperi.“ (Isaia 14:11)Când Domnul i-a spus aceste cuvinte, el s-a scufundat în lacul de foc pentru totdeauna. Este jalnic să vezi că aceste suflete nu mai au veşnic nici o speranţă. Numai noi, cei de pe pământ avem şansa să ne pocăim, să fim salvaţi şi să mergem în rai cu Domnul Isus Hristos.

Sursa: http://www.divinerevelations.info/Documents/7_Jovenes/Romanian_7_Youths_Hell.htm

• October 24, 2013 1:50 PM EEST

De unde basmul acesta,Cristina draga ? Daca poti,scrie-mi pe scurt,pt ca eu nu citesc link-uri.

• 66 posts
    October 24, 2013 2:00 PM EEST

in linkul de mai sus arata marturia unor tineri care au fost vizitat Iadul si Raiul impreuna cu Domnul Isus. Nu crezi? Ce spui de versetele astea ?

• E nevoie să mă laud, măcar că nu este de folos. Voi veni totuşi la vedeniile şi descoperirile Domnului.
    •   Cunosc un om în Hristos, care, acum paisprezece ani, a fost răpit până în al treilea cer (dacă a fost în trup, nu ştiu; dacă a fost fără trup, nu ştiu: Dumnezeu ştie).
    •   Şi ştiu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu ştiu: Dumnezeu ştie)
    •   a fost răpit în rai şi a auzit cuvinte care nu se pot spune şi pe care nu-i este îngăduit unui om să le rostească.

: '' 2 Corinteni 12:1-4

• October 24, 2013 2:10 PM EEST

OK Cristina.Pavel vorbea despre marturia unui om care a avut o viziune cu cerul.Nici macar apostolul nu a inteles bine situatia,pt ca tot el a spus mai tarziu :CARNEA SI SANGELE NU MOSTENESC IMPARATIA CERURILOR.Cum nu avem nici o marturie biblica in care scrie ca a vazut cineva iadul (pilda cu bogatul si Lazar fiind o alegorie,nu o relatare ),trebuie sa fim sceptici la pretentiile unora.Nicidecum nu poti fi sigur cand visezi de unde vine visul...DIN MULTIMEA GRIJILOR asa scrie in Biblie !! De aceea,chestiunea este neconcludenta si nu merita discutia .....

• 125 posts
    October 24, 2013 7:13 PM EEST

Omul despre care vorbeste Apostolul Pavel este el insusi si din context aflam ca nu este vorba de o viziune ci de o rapire ,o mutare ,de o vizita in rai .(daca a fost in trup sau fara trup ,nu stiu ,Dumnezeu stie).Luca 16:19-31 nu este o"alegorie "ci o descriere a lucrurilor exista ,care nu se vad si spre care se indreapta fiecare muritor in functie de alegerea pe care a facut-o aici pe pamant . Aceasta relatare ne vorbeste despre doua destinatii sau dimensiuni diferite pt doua clase diferite de oameni .Acum va intreb :Daca talharul de pe cruce care sa pocait a primit promisiunea ca chiar in acea zi va fi cu Domnul in rai ,unde a mers celalalt talhar care nu sa pocait daca pilda sus amintita este o "alegorie"???

• 125 posts
    October 24, 2013 7:28 PM EEST

Despre visuri pot sa va spun ca ele vin si din multimea grijilor dar Biblia ne mai spune ca visurile sunt deasemenea ,o cale prin care Dumnezeu ne poate vorbi.Vezi :Iov 33:14-18 ,Fapte 2:17.

pt a afla sursa visurilor sau vedeniilor este nevoie de Discernamant .

• 46 posts
    November 15, 2013 12:45 AM EET

Domnul Isus ,  în iad ?????????? hey!!!! bună dimineața!!!! 

Mai lipsea să auzim că Mark e acum în Rai...   oricum, dacă șarpele amăgea prin Eden, o face și pe aici!!! mâine, poimâine apare unu pe terra să zică : nu contează ce faci și unde ajungi, Dumnezeu e bun și  te duce în rai, cu o primă vizită la smoală, da bun și așa...   ce fain ar fi dacă am evita TOTAL astfel de bazaconii, gen mărturii ne-biblice !!!

Fiți binecuvântați!!!

• 66 posts
    November 15, 2013 9:47 AM EET
    “ Dacă mă voi sui în cer, Tu eşti acolo; dacă mă voi culca în Locuinţa morţilor, iată-Te şi acolo;“ Psalmul 139:8
  • November 15, 2013 11:03 AM EET

Florine: In primul rand,datorita lipsei punctuatiei in limba graca veche,traducatorii au pus semnele cum au crezut de cuviinta.In nici un caz Isus nu i-a spus talharului ca AZI VEI FI IN RAI....de ce ?Pt.ca Isus a inviat dupa 3 zile,timp in care El a fost IN LOCUINTA MORTILOR. Asadar,corect contextual este: ADEVARAT ITI SPUN ASTAZI;VEI FI CU MINE IN RAI .Asa este corect pt.ca OMUL MOARE SI ASTEAPTA INVIEREA URMATA DE JUDECATA si pt.ca Isus a fost timp de 3 zile in  mormant,apoi inca 40 pe pamantdoiar DUPA ACEEA innaltandu-se la cer  .Ca atare,deabia DUPA  INVIERE SI JUDECATA poti vorbi despre destinatii ! Inca nu a sunat ingerul din trambita ......inca nu a venit Isus pe nori.... 

• November 15, 2013 11:06 AM EET

Florine: amandoi talharii au mers in mormant si asteapta INVIEREA CELOR DREPTI SI A CELOR NEDREPTI ! Cat despre visuri...nu ai Biblia,Crezi ca trebuie sa-ti spuna Dumnezeu ceva personal,??Biblia nu te face PE DEPLIN COMPETENT PT.ORICE LUCRARE BUNA ??? Mai ai pretentii suplimentare ??

• November 15, 2013 11:10 AM EET

Mugure draga :iar ai gresit.....Cristina A CITAT UN VERSET !!!!Ca nu-ti convine,este ALTCEVA .....Iar in Psalmul 139:8 nici macar nu este vorba despre Isus ......

• 46 posts
    November 15, 2013 11:43 AM EET

GHEORGE M.  o fi că înțeleg eu mai prost însă IADUL din relatare, conține un ''lac de foc'' 

conform Ap.20:14 iadul din ''mărturia asta'' e ceva mai sofisticat decât LOCUINȚA MORȚILOR...

oricum, nu am intrat aici pentru contraziceri, mi-am spus doar părerea, cred că sunt liber s-o fac, că-ți place ție să răspunzi fiecăruia în parte, bv ție că ai timp!!! O ZI BINECUVÂNTATĂ

• November 15, 2013 12:05 PM EET
    Mugur B. M. C. said:

Domnul Isus ,  în iad ?????????? hey!!!! bună dimineața!!!! 

Mai lipsea să auzim că Mark e acum în Rai...   oricum, dacă șarpele amăgea prin Eden, o face și pe aici!!! mâine, poimâine apare unu pe terra să zică : nu contează ce faci și unde ajungi, Dumnezeu e bun și  te duce în rai, cu o primă vizită la smoală, da bun și așa...   ce fain ar fi dacă am evita TOTAL astfel de bazaconii, gen mărturii ne-biblice !!!

Fiți binecuvântați!!!

A zis-o deja noul Papa...

• November 15, 2013 12:09 PM EET

Mama mea a vazut o mica parte din Rai... si eu am avut vise prin care Dumnezeu mi-a vorbit. Exista asemenea experiente, ceea ce nu inseamna ca cea mai de sus este neaparat adevarata.

• November 15, 2013 1:19 PM EET

Mugur draga: ca sa nu gresim in intelegere,Dumnezeu ne explica si ce este acel LAC DE FOC SI SULF : ESTE MOARTEA A DOUA - vezi Apoc.20:14 . SHEOL sau HADES ca sa ne exprimam in limbile biblice de baza inseamna IAD sau LOCUINTA MORTILOR sau MORMANT . Nu intamplator ii spune Iov lui Dumnezeu : OO, DE M-AI ASCUNDE IN IAD (SHEOL in Tanach ).Ce inseamna pt.tine,de unde sa stiu eu ??

• November 15, 2013 1:20 PM EET

Amalia: in Biblie sunt mentionate doar 3 ocazii,TOATE LEGATE DE ISUS ,in care DUMNEZEU A VORBIT fara a folosi ingeri ! De ce crezi ca tie ti-a vorbit El  ??

• November 15, 2013 1:21 PM EET

Amalia: ce a vazut CONCRET mama ta ?

• November 15, 2013 1:23 PM EET

Draga Mugur, tu pe fond ai avut dreptate ! Elucubratia aceea a ajuns si in orasul meu....

• November 15, 2013 2:46 PM EET

Cand spun "Dumnezeu mi-a vorbit" nu inseamna ca am auzit vocea lui. In vara 2011, mi-a dat 3 vise unul dupa altul, la scurt interval, prin care m-a avertizat de ce avea sa se intample in viata mea, ca sa ma intareasca. In toate 3 l-am vazut pe diavol sub forma de om, care incerca sa-mi bage tot felul de prostii in cap si sa ma tina captiva. Erau unele detalii pe care n-aveam de unde sa le stiu dinainte.

Un alt vis: In spatele casei parintilor mei este un munte. Am visat ca veneam de la scoala si ma uitam inspre munte. Am vazut gravat in stanca fata lui Isus, care exprima o tristete de nedescris si plangea din cauza pacatului in lume. Apoi langa El au aparut doi demoni care se uitau la El si il batjocorau spunand: "Toti sunt niste pacatosi, nici unul nu renunta la pacat, nu vezi? Noi vom castiga batalia" si apoi undeva in spatele acestei scene am vazut umbra diavolului. Apoi am auzit o voce puternica care spunea "Pregati-va, pocaiti-va! caci sfarsitul este foarte aproape!" Atunci m-am trezit brusc si in gand imi rasunau urmatoarele cuvinte: spune bisericii, spune bisericii! Asta s-a intamplat in 8 mai 2012.

Ce a vazut mama mea concret: S-a uitat la o emisiune despre vindecari miraculoase si la sfarsit se gandea cat de mult ar vrea sa-L vada pe Dumnezeu. Apoi dintr-o data (asta nu-si poate explica cum) s-a vazut deasupra trupului ei si al nostru (eu si tatal meu dormeam langa ea). A intrat intr-un tunel intunecat si asa stramt ca a simtit ca o dor umerii. Spune ca a "calatorit" cu o viteza foarte mare, si la capatul acelui tunel se vedea o lumina. Cand a ajuns la capat a spus ca era o lumina extraordinar de alba si de puternica si se simtea foarte bine acolo. Apoi a vazut un inger care i-a spus "locul tau nu este aici, trebuie sa mergi mai sus" si a intrat din nou in tunelul acela pana a ajuns la o alta lumina inca si mai puternica si se simtea atat de bine incat nu mai voia sa plece de acolo, desi era constienta ca are familie. Atunci i-a aparut in fata o jucarie colorata care i-a amintit de mine si a auzit o voce care i-a spus "inca nu a sosit timpul sa vii aici, trebuie sa te reintorci" si a intrat din nou in tunel pana la trupul ei, si totul a redevenit normal.

Eu am spus cum s-a intamplat, apoi daca crezi bine, daca nu, e problema ta :)

• 125 posts
    November 15, 2013 3:36 PM EET

Se zice ca pe omul mort si pe CEL CE STIE TOT nu-i poti ajuta .

• 117 posts
    November 15, 2013 3:48 PM EET

Draga Gheorghe......   e adevarat ca tu daca nu ai asemenea visuri nu stii cum e!!

Ca sa stii si eu am visuri, visuri tainice si altele... lucruri la care nu m-am gandit niciodata.... si cu persoane pe care nu le-am vazut/ cunoscut niciodata SI NU NUMAI....  dupa ce visam intamplator ma intalneam cu persoanele respective!!!!! Si nu am avut un vis..... ci foarte multe la numar! 

Culmea e ca toate s-au implinit!!!!! 

No mai zi ceva! Degeaba rastalmacesti tu Biblia... si zici ca nu a tradus corect si bla bla.... 

Scuza-ma ca iti zic....  te crezi invatat , destept si de toate.... dar DEGEABA!!!!!!!

• November 15, 2013 4:35 PM EET

Mimii :daca ar fi asa cum spui,nu ti-ai permite sa ma jignesti  !! Dumnezeu nu le vorbeste unora care spun ca DEGEABA CUNOSTI,care acuza ca eu ma cred destept sau invatat.NU MLA CRED ASA SI DE ACEEA INVAT ZILNIC !Eu nu rastalmacesc nimic.Daca gresesc ceva,te rog sa-mi arati ce ! Cu Biblia in fata....Despre vise vorbeste-i cui te crede !

• November 15, 2013 5:09 PM EET
    Din fericire, Dumnezeu nu gandeste cum gandesc oamenii!
    • 117 posts
    November 15, 2013 6:14 PM EET

FOARTE BINE PUNCTAT AMALIA! 

• November 15, 2013 7:43 PM EET

Amalia: de unde ai stiut ca este FATA LUI ISUS ? Scria pe munte aceasta?