Forums » Lucruri Interesante

Adam si Eva au fost albi?

This topic has been closed.
  • <br>There is no privacy in prison.<br>Within minutes...  more
  • <br>Watch **** - best of onlyfans compilation, <a href=...  more
  • When you were younger, you have lengthy, high quality locks whic...  more
  • If you've got acid reflux disease in the past, you're aware of h...  more
  • <br> Share via email<br>Published: november 17, 2022...  more
  • We all know someone that performs baseball, however they might n...  more
  • Este o întreagă toamnă la tine în suflet. Vântul ţi-a spulberat ...  more
  • Do you want to boost your soccer video games? Perhaps you are ju...  more
  • Many individuals perform baseball for your entertaining from it ...  more
  • <br>Moscow amateur stripper wants <a href="https:/...  more
  • Why are saket girls on trend?<br>Well, to put it bluntly, ...  more
  • <br> The main plot line of this series hides such eighteen...  more
  • <br>חבר שלי עורך מסיבת רווקים עם חשפנית. מה באמת נעשה במסי...  more
  • Is acid reflux disorder placing a damper on your own lifestyle? ...  more
  • S-a dus încă un August din acest an spre alte zări. M-am gândit ...  more
  • Should you suffer from acid reflux disorder, you probably know h...  more
  • <br><p> Thanks to the nature of the procedure, <a...  more
  • Nourishment is essential in our everyday day-to-day lives. Whate...  more
  • <br><p> Mumble bumble is a children's animated telev...  more
  • Sometimes you may feel like you would like to start off exercisi...  more
  • November 16, 2013 11:25 AM EET

George draga,daca tot spui tu ca esti intrebat felurite chestii,si trebuie a sti ce sa raspunzi(aici iti dau dreptate)si mai spui ca nimeni nu a vazut pe DOMNUL DUMNEZEU,explica tu(cand ai sa ai timp,binenteles)explica pe intelesul fiecarui ce scrie,si ce inseamna la Exod 24, 9/11.

• November 16, 2013 8:47 PM EET

Si voi credeti ca sunteti calauziti de Duhul Sfant cand va contraziceti unul pe altul ? :D 

Fiti binecuvantati!

• November 16, 2013 9:35 PM EET

Gabriel:NU EU SPUN ,CI ASA SCRIE LA IOAN 1:18 !!!!!!!! Ce nu intelegi?Sau crezi ca Ioan a mintit acolo ?? 1 Timotei 1:17 intareste aceasta,numind-L pe Dumnezeu NEVAZUT. In mod cert Biblia nu se contrazice si nu trebuie facute speculatii.Asadar,Dumnezeu fiind DUH sau Spirit nu poate fi vazut.In Exod este o figura de stil,ei avand o viziune,vazand Gloria lui Dumnezeu ,pt.ca ,acolo apare expresia LA PICIOARELE... iar un DUH nu are picioare ...Oricum,evreii obisnuiau sa spuna ELOHIM oricarei Fiinte ceresti care li se arata,ceea ce nu desfiinteaza Ioan 1:18.Dragul meu:gaseste o explicatie care sa nu cotrazica versetele din NT ,care arata ,fara putinta de tagada,ca NIMENI NU L-A VAZUT PE DUMNEZEU ! Astept ...

• November 17, 2013 10:11 AM EET

Calina draga: tu crezi ca,daca accepti EROAREA esti calauzita de DS ? Nu trebuie sa lamurim problemele ? 

• November 17, 2013 10:16 AM EET

Gabriel: daca ai fi evreu ca mine,ai intelege mai usor de ce Dumnezeu nu poate fi vazut.El Insusi a spus ca NIMENI NU-L POATE VEDEA PE DUMNEZEU SI SA TRAIASCA .De aceea Manoah de pilda,cand l-a vazut pe inger,crezand ca l-a vazut pe Dumnezeu se temea sa nu moara .Niciodata Dumnezeu nu le-a vorbit -prin ingeri sau prin DS - unor persoane fara cunostinte temeinice despre El.Azi, multe persoane care nu stiu sa caute in Biblie pretind "revelatii" !!

• November 17, 2013 12:15 PM EET

George,degeaba esti evreu,dsaca esti ortodox sau catolic(presupun ca esti in una din aceste "biserici").Iar in  ceea ce priveste intelepciunea,priceperea si stiinta in neprihanire,nu o da marele numar de zile,poporul sau denominatiunea careia ii apartii.Elihu s-a exprimat cel mai bine referitor la asta.Deci nu-mi mai veni ca stii si cunosti,caci esti precum saducheii.Cat despre ce scria in Exod este simplu.Ei au vazut,au mancat si nu au patit nimic.Si nici nu s-a incalcat cu nimic ceea ce a spus DOMNUL DUMNEZEU lui Moise,referitor la Fata Sa.Oamenii au spus clar ce au vazut.Ei nu au vazut decat ceea ce au spus,adica nimic.Dar avand Duhul Sfant,au simtit prezenta DOMNULUI,si mai ales L-au simtit in Duhul pe DOMNUL DUMNEZEU.Nu este nevoie sa vii cu chestii gen,un duh nu are picioare.Pai daca tu pui de la tine in ceea ce nu cunosti,ce alte invataturi de la tine mai adaugi.Nu e normal.Samuel ce cunostinte avea despre DOMNUL DUMNEZEU?Pai ai spus ca nu le-a vorbit niciodata oamenilor care nu aveau cunostinta despre El.Si mai sunt exemple in Scriptura in neconcordanta cu ceea ce ai spus tu.Un necredincios a avut cele mai mari descoperiri referitor la sfarsitul lumii.Cine i le-a descoperit?Si daca esti calauzit de Duhul Sfant,si esti si evreu si ai cunostinte temeinice ,te rog spune ce a vazut Samuel,pe cand era copil,atunci cand a fost chemat de DOMNUL DUMNEZEU?

• November 17, 2013 10:03 PM EET

Lasatil pe fratele Gheorghe, pretinde ca stie si ca traieste dupa cuvânt, dar saracutu este pierdut... de tot, cea ce Duhul Domnului îmi spune si îmi descopera, mie nu are cum sa ma duca gheorghe în eruare. Cum spune  el ca nu la vazut pe Dumnezeu nimeni, dar îti mai zic un lucru... si noi suntem (dumnezei) pe pamânt, asa ca ce sa ne mai batem capul cu cel ce rastalmaceste biblia, si nu întelege ce este cu adevarat cuvântul scris negru pe alb.

• November 17, 2013 10:03 PM EET

Lasatil pe fratele Gheorghe, pretinde ca stie si ca traieste dupa cuvânt, dar saracutu este pierdut... de tot, cea ce Duhul Domnului îmi spune si îmi descopera, mie nu are cum sa ma duca gheorghe în eruare. Cum spune  el ca nu la vazut pe Dumnezeu nimeni, dar îti mai zic un lucru... si noi suntem (dumnezei) pe pamânt, asa ca ce sa ne mai batem capul cu cel ce rastalmaceste biblia, si nu întelege ce este cu adevarat cuvântul scris negru pe alb.

• November 17, 2013 11:32 PM EET

Gabriel:tu bati campii rau de tot.Nu sunt inchinator la idoli...Apoi...carui necredincios i s-a descoperit sfarsitul lumii??  Samuel AVEA LEGEA ,era MARE PREOT,cum adica nu avea cunostinte ???Doar tampenii spui !

• November 17, 2013 11:32 PM EET

Robule:care este prima profetie consemnata in Biblie ?

• November 18, 2013 10:16 AM EET

Gabriel:nu intelegi ca doi dintre cei ce comenteaza aici pretind ca L-au vazut pe Dumnezeu?Nu ai vazut ca mi-au adus o dovada biblica,incercand sa "demonstreze" aceasta  ?? PREZENTA (paroussia) este una si a-l vedea este cu totul altceva !! Nu neg PAROUSSIA .....

• 11 posts
    November 18, 2013 11:22 AM EET
    Fr. Gheorghe-Chiar tu nu te-ai saturat de atata polemica ( harmalaie)....
    Lasati-l voi in plata lui, caci cu astfel de om nu ajungeti nicaieri. E pe langa subiect demult !!
  • November 18, 2013 1:14 PM EET

Lorenna: eu ARGUMENTEZ CU BIBLIA....Eu sunt pe langa subiect?? De ce?Pt ca nu cred povesti ??Incearca te rog sa discuti scriptural,nu sa acuzi in mod mincinos !

• November 18, 2013 1:37 PM EET

Lorenna: daca vulpea nu ajunge la struguri spune ca sunt acri !! Te indemn sa cercetezi scripturile in fiecare zi,sa faci ce inveti de acolo si vei avea numai de castigat ! Nu vei mai numi o discutie biblica "harmalaie" cel putin .....

• 11 posts
    November 18, 2013 1:38 PM EET
    Ti-am spus de nenumarate ori, ca: tu nu faci decat sa aduci orice discutie in sensul dorit de tine. Fiecare din noi suntem diferiti si cu opinii diferite, dar tu dragul meu esti "catastrofal de diferit", intreci masura mult. Si inca ceva; credeam ca, VARSTA ADUCE INTELEPCIUNE, dar vad ca nu e asa...
  • November 18, 2013 1:44 PM EET

Lorenna: tineretea nu-ti permite sa fii obraznica...dar,se pare ca ai probleme cu cei 7 ani,primii din viata ta ! Nu sunt diferit si nu exprim aici idei personale asa cum faceti voi.Eu incerc sa va atrag atentia ca BIBLIA ne arata una,iar voi spuneti altceva ...atat ! Voi apara ADEVARUL BIBLIEI chiar daca nu va place ...

• November 18, 2013 2:00 PM EET

Lorenna: imi cer scuze pt.franchetea cu care m-am adresat in postul de mai sus,dar tu ma obligi,pt.ca desi nu esti in stare sa dai o replica biblica macar,ma faci in fel si chip ! Nu este bine surioara,pt.ca eu apar Biblia si principiile ei,nu-mi dau cu parerea aici !Daca poti,argementeaza cu Biblia,arata-mi unde si ce gresesc .

• November 18, 2013 4:12 PM EET
    GHEORGHE MARCU said:

Calina draga: tu crezi ca,daca accepti EROAREA esti calauzita de DS ? Nu trebuie sa lamurim problemele ? 

A da , si asa le lamuresti ? ... Certandu-te si cu unii si cu altii? .. Serios Isus ar fi facut asa ceva daca era in locul tau ? Si El a fost intotdeauna pus in situatii de acest gen , dar nu s-a certat  ca si voi , iar acum o sa imi spui ca nu va certati ci incercati sa lamuriti o problema . Serios acuma ce o sa creada daca vin persoane nepocaite pe acest site? Adica nah , o sa vada ca pana si noi ne certam intre noi  . Cel mai bine ar fi sa lasam lucrurile cum sunt ele nu sa faceti ca si martorii si sa va certati cu Biblia si cu versete din Biblie . Adica doar Satan a facut asa cu Isus .. Dar in fine , acuma astept sa sariti cu gura pe mine . Eu sper sa ajungeti la o parere pana la urma ;) 

• 11 posts
    November 18, 2013 4:54 PM EET
    Foarte bine, explica-i si tu Calina Rebeca, fratelui Marcu Gheorghe...
    ...dar, crede-ma iti vei pierde timpul degeaba!
    El detine pachetul "cheie" tuturor intrebarilor :)
  • November 18, 2013 6:52 PM EET

Draga Calina: noi nu ne certam,ci doar lamurim niste probleme sau incercam sa le lamurim pt.ca,imperfecti fiind,nu reusim intotdeauna.Biblia spune asa (parafrazez,daca gresesc ceva,rog iertare) : DACA IL VEZI PE FRATELE TAU IN GRESEALA,SPUNE-I PRIMA SI A DOUA OARA.Ei bine,eu exact asta fac: ii atentionez cand spun ceva impotriva Bibliei.

• November 18, 2013 6:54 PM EET

Draga Calina:poate ca-i spui si Lorennei ca,fata de cineva care poate sa-i fie tata,trebuie sa manifeste respect,nu sa minta intr-una despre el !

• November 18, 2013 6:54 PM EET

Lorenna: eu nu sunt Petru sa am chei......

• November 18, 2013 6:56 PM EET

Lorenna: eu am raspunsuri si tu nu.De aceea ma jignesti intr-una.Nu are importanta,asa este scris si deja sunt obisnuit.Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti conduca pasii !

• November 18, 2013 8:18 PM EET

Poarta-te asa cum esti,ca cei din jur sa-ti vada defectele,sa ti le arate si tu sa te indrepti.Cam asa vad eu lucrurile aici.Nu cearta,nu contraziceri,nu zizanie sau raca.Dialoguri cuviincioase(mai mult sau mai putin,depinde de inima omului)bazate pe Cuvantul Scripturii.                                         George,Samuel era copil cand i-a vorbit DOMNUL DUMNEZEU prima data.Si referitor la asta,te-am intrebat,ce anume a vazut Samuel?Ar trebui sa stii,deoarece afirmi ca cunosti Scriptura,cel putin le ai cu proorocii.Apropo de tampenii,vezi cum rezolvi asta,da?DOMNUL DUMNEZEU,nu poate fi vazut de oameni,dar poate l-au vazut pe DOMNUL ISUS,si sau exprimat gresit.Dar e bine ca esti de acord cu prezenta(nu avea-i incotro)e un pas inainte.Cat despre necredinciosul care a primit vedenii referitor la mersul si sfarsitul lumii,ce spui de Nebucadnetar?Dar un om beat sa aiba vedenii,este posibil,ce spui?

• November 18, 2013 9:16 PM EET

Auzi Gheorghe frate,  sau nici nu stiu daca sa-ti spun frate, tu mergi pe linga cuvânt si te contrazici cu biblia, si zici ca toates iluzi, si speculati...  pocaestete daca nu vei ramine afara ca, si vrajitori, si mahaliti, si curvari, mincinosi, cu asa oameni frati dragi Lorena si ceilanti nu va mai bateti cu el capul, ca asa ajungem sa facem sa hulim înpotriva Domnului si pote si a Duhului Sfânt, un om ca acesta care cauta toata ziua cearta si si zice ca nu se cearta, dar el more de nervi, si se tulbura ca vede ca nimeni nui da crezare, multi vor veni sa strecoare erezii nimicitoare în Poporul Domnului si cred ca ei vorbesc si traiesc dupa cuânt dar deperte de Domnul. Daca biblia, zice negru pe alb pai este asa, nu mai încerca sa rastalmacesti, Gheorghe cu Adam  ca este unul alb, sau negru, sau ca duhul nu are piciore... sau ca nimeni nu la vazut pe Dumnezeu, atunci apostoli mint si sunt mincinosi daca ei au zis ca lau vazut pai asa este, fara rastalmaciri si tâlcuiri care nu au rost si nu zidesc, daca zici ca cunosti biblia asa  pai trebuia sa fi un predicator mare... si sa aduci oameni la pocainta prin stiinta ta si întelepciunea ta, nare rost sa discutam de lucruri care nu le intelegi si nu vei avea cum ca ai ochi legati ca si farisei. Domnul sa aiba mila de tine si sa-ti arate calea dreapta.