Forums » Relatii Parinti si Copii

stiu ca esti aici Tati

• E tristă și cu lacrimi despărțirea
    autor: Nichifor Nicu
    07/08/20...  more
  • Crede-L pe Hristos
    24/07/2020. ora: 05:40
    ...  more
  • Sunt un om care își dorea să devină elvețian dar acum mi-am dat ...  more
  • Marturi,vindecari,minuni....?
  • Sufletul tău este precum o cetate.
    Ziduri înalte, poartă lată, ...  more
  • Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • November 9, 2013 5:44 PM EET

Azi veneam pe tren acas si am stat in compartiment cu un tatic si fetita lui (Mihaela, avea proximativ 2 ani jum). Ce am vazut la ei, ce am invatat de la acesti oameni minunati, ce am simtit e prea mult ca sa pot descrie in cuvinte, dar totusi o sa incerc.

In momentul cand am intart in compartiment, am zarit o fetita plapanda, dragalasa, cu ochii mari si negri, avea o bucurie pe fata de nedescris, mereu se uita la mine si imi zambea, aveam impresia caci am langa mine un inger,  nu am inteles din prima ce o facea sa fie atat de fericita, dar mai apoi sa vad care era secretul.

E frumos sa privesti bucuria unui copil, si secretul era tatal ei: un om bland, cald, care oferea toata dragostea din lume, care era atat de grijului, nu stiu cum sa il mai descriu. Nu o data sau de 2 ori, ci de mai multe ori,  am vazut cum acel tata plin de iubire isi imbratisa fetita, o saruta , o tinea de mana, o mangaia, colora mipreuna cu ea, intra in jocurile ei, este ceva de nedescris.

E minunat caci fetita gasea mereu in tatal ei omul de incredere, o incredere cum numai un copil poate avea, cand intram in tunet, ea il lua pe tataticul ei de mana, stia caci e acolo , acolo pentru ea, nimic nu o interesa mai mult, la toate jocurile propose de ea tatal se alatura , jucandu-se impreuna.

Atentia care i-o acorda tatal ei m-a fascinat, dincolo de problemele vieti, de ingrijorari, un om simplu, care a putut trece dincolo de toate sa fie acolo pentru cea mai draga fiinta din lume si ea simtea asta.

Si m-am gandit atunci ce o facea pe acea diinta micuta sa fie atat de fericita, cu un zambet de nedescris, in ochii ei se citea ceva ce nu se poate exprima, si am ajuns la concluzia caci toate se datorau unei persoane care era acolo pentru ea si numai pentru ea. In acole momente parac m-am vazut pe mine impreuna cu copiii mei, care nu ii am :)), dar o sa fie candva.

Stateam si priveam cu o bucurie de nedescris acestee scene, nu pot sa spun ce am simtit cu exactitate, dar simteam ca sunt cu totul in alt loc, simteam ca sunt in cel mai munat loc, cu atata dragoste, atentie, fara probleme, o lume perfecta. Am simit cum Dumnezeu parca m-a dus intr-un asemenea loc si imi arata ce inseaman dragostea, de ce eare nevoie un copil in zilele de astazi, cand cei mai multi sunt pre ocupati cu serviciul, si multe alte lucruri.

Cu toti avem probleme, trecem prin momente dificile, avem lucruri de facut, de slujit, dar sa nu uitam caci copiii sunt cea mai mare prioritate. Sa fim acolo langa ei cand au nevoie cel mai mult, adica tot timpul. 

Pentru tataticii care nu isi fac timp pentru copiii lor, le spun: Pretuiti timpul cand copiii sunt lanaga voi, stati cu ei , lasati problemele , si toate , fiti acol cu copiii vostrii, asta ii vor influenta viata.

Pentru copiii care nu am parte de ce are parte micuta Mihaela, rugati-va pentru parintii vostri, daca mai sunt, o sa vina ziua cand Dumnezeu ii va schimba, sau daca nu va fi cineva in viata voastra care o va face. Nu va ganditi ca suferiti din cauza asta , Dumnezeu va aduce ceva frumos in viata voastra, este greu, cel putin stiti cum sa nu va purtati cu copiii vostrii. Nu stati singuri daca parintii nu sunt langa voi, cautati prieteni de incredere, oamni mari langa care sa cresteti, care sa fie langa voi, vobiti si nu taceti, vorbiti pana cineva chiar va asculta si char este acolo pentru voi.

• 46 posts
    November 15, 2013 1:46 AM EET

Minunat!!! Doamne ajută!!!