Forums » Lucruri Interesante

Încrederea...

• Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • <br><br>What kind of website offers free laptop repl...  more
  • November 11, 2013 2:04 AM EET
    Ştim cu toții că în ziua de azi e greu să mai ai încredere într-o anume persoană... fie fată, fie baiat. Cel puțin asta mi se întamplă mie de un timp...
    Oare dece se întamplă asa? Dece nu mai avem încredere unii în alții? Dece mulți dintre noi vor să pară ceea ce nu sunt?... iar pe zi ce trece e tot mai rea situația...
    Oare doar eu am această "impresie" ?
  • November 11, 2013 6:31 PM EET

Crezi ca esti singura ?

• November 11, 2013 8:07 PM EET

Eu cred ca daca nu mai avem incredere unii in altii este pentru ca ne e frica sa fim raniti sau dezamagiti. Cel putin asa este pentru mine. Iar un om, oricat de sfant ar fi el, tot te va dezamagi intr-o buna zi. Pentru ca e om. Atunci, sa nu mai avem incredere in nimeni? Dar daca nu lasam garda jos, cum vom putea fi uniti? Cum poate trupul lui Hristos sa fie unit daca nu exista incredere? Sa ai incredere, sa n-ai... buna intrebare. Cred ca ar trebui sa ne rugam Domnului sa ne dea intelepciune, ca sa stim pana unde putem merge cu increderea. Sau daca decidem sa lasam garda jos, sa ne dea puterea de a trece peste "lovituri".

• November 11, 2013 9:33 PM EET
    Ai dreptate Amalia... poate ca de multe ori am fost dezamagiti si din aceasta cauza ne punem increderea mai greu in cineva... dar nu trebuie sa dam inapoi.. ci sa mergem mai departe cu ajutorul Domnului.
  • November 19, 2013 5:13 PM EET

Omul e perfectibil. Îmi spunea cineva să nu am așteptări de la oameni dacă nu vreau să rămîn dezamăgită. Nu ne simțim întregi ca oameni dacă nu aparținem de un grup, chiar dacă suntem răniți la uneori. Și cred că dacă suntem împreună legați prin Cristos, nu vom fi așa de tare expuși diavolului.

• November 19, 2013 6:38 PM EET
    Ai dreptate Lemon...:)
  • November 19, 2013 7:02 PM EET
    Ligia Indreica said:
    Ştim cu toții că în ziua de azi e greu să mai ai încredere într-o anume persoană... fie fată, fie baiat. Cel puțin asta mi se întamplă mie de un timp... Oare dece se întamplă asa? Dece nu mai avem încredere unii în alții? Dece mulți dintre noi vor să pară ceea ce nu sunt?... iar pe zi ce trece e tot mai rea situația... Oare doar eu am această "impresie" ?

Ai dreptate sora, trebuie sa ne încredem numai în Domnul, cine se încrede în om este blestemat, dar trebuie sa avem dragoste, pentru frati nostri ca toti suntem una în Hristos.

• November 19, 2013 7:22 PM EET

Parerea mea este ca una e sa te increzi in om si alta sa ai incredere in el. Prima inseamna sa te bazezi pe om, sa-ti pui toata increderea si speranta in el. Ceea ce nu este bine. Si a doua, inseamna sa crezi ca nu te va trada si ca poti avea o relatie cu el, ceea ce este o conditie ca sa poti trai "normal" cu ceilalti.

• November 19, 2013 7:43 PM EET
    Amalia Ciuciu said:

Parerea mea este ca una e sa te increzi in om si alta sa ai incredere in el. Prima inseamna sa te bazezi pe om, sa-ti pui toata increderea si speranta in el. Ceea ce nu este bine. Si a doua, inseamna sa crezi ca nu te va trada si ca poti avea o relatie cu el, ceea ce este o conditie ca sa poti trai "normal" cu ceilalti.

Ai dreptate. Spune și Biblia că nu e bine să te încrezi în om.

• November 20, 2013 9:47 AM EET

"Robule" : cum poti sa iubesti pe cineva in care nu ai incredere ?? Nu este o CONTRADICTIE IN TERMENI ?

• November 20, 2013 9:50 AM EET

Felicitari Amalia ! Ai sintetizat foarte bine si corect situatia !

• November 20, 2013 12:48 PM EET
    Vaiiii.... Multumesc Gheorghe! :))))
    • 11 posts
    November 20, 2013 4:28 PM EET
    In sfarsit, "o apreciere" din partea lui!!!
    Esti sigura ca vine de la fr. Gheorghe APRECIEREA, draga Amalia?
  • November 20, 2013 4:48 PM EET

De ce nu :)

• November 20, 2013 4:55 PM EET
    Fara ironii te rog Lore!
  • November 20, 2013 5:05 PM EET

Dragele mele Lorenna,Amalia si Ligia: cand am ce,nu ezit sa apreciez ,asa cum nu ezit nici sa "taxez" cand am ce ! Spuneti lucruri frumoase,logice si CONFORME CU BIBLIA si veti primi de fiecare data aprecierea mea !

• November 21, 2013 11:41 PM EET
    GHEORGHE MARCU said:

"Robule" : cum poti sa iubesti pe cineva in care nu ai incredere ?? Nu este o CONTRADICTIE IN TERMENI ?

Auzi cine are încredere  e  o încredere oarba,  poti sa iubesti, da si sa ai încredere da, dar pâna la un anumit timp caci omul te defraudeaza si tot dai în bara, nu poti sa ai incredere în nimeni nici in propiul tau frate, daca fratele tau te vinde cum pot sa am eu încredere, ma încred în om dar nu 100% în om ma incred 50% eu ma bazez pe cuvântul Domnului si pe El ma rezem dac mas încrede în om as fi pierdut, da pot sa iubesc si sa fiu iubit dar Iubirea aia nu o sa fie pentru o persona niciodata 100% dc pentru ca nu ai cum cât ai încerca dar nu poti poti sa spui tu ca da dar daca zici ca da eu nu cred asta, altuia sai spui pote dar mie nu, stiu cei viata am trecut prin multe, stiu si cum sunt si chir frati si toti din jur , Unul singuru-L care ma-n cred este Domnul pentruca El nu ma înselat niciodta si nu ma va parasi niciodata... dar omul da, te pote parasi si chiar sotia sa plece cu altul... sau fratele tau sa-ti înoarca spatele. Ce etste om, om ramâne, încrederea omeneasca este oarba, pipaim dar nu vedem ce este  adica ne incredem 50%  din cea ce pipaim, exact e cum si iubim 50% caci nu esti sigur 100% pâna unde poate  duce iubirea. Iubesti dar iubirea aprinsa nu ramâne tot timpul aprinsa in jaratic se stinge încet, încet, de aia spun încrederea pentru om nu este 100%  ci 50%.

Psalmii 117:8

Mai bine este a Te încrede în Domnul, decât a Te încrede în om.

Ieremia 17:5
    Aşa zice Domnul: «Blestemat fie omul care se încrede în om şi îşi face sprijin din trup omenesc şi a cărui inimă se depărtează de Domnul.
  • November 22, 2013 12:07 AM EET

Cred ca Ieremia 17:5 ilustreaza foarte bine ce am spus. Omul care se bazeaza doar pe om in tot ce priveste viata lui, inevitabil se indeparteaza de Dumnezeu.

Ce viata obositoare si trista trebuie sa fie cea a unui om care nu poate avea incredere in nimeni. Bineinteles ca exista posibilitatea sa fii tradat, dar cum poti lega relatii, cum poti sa-ti intemeiezi o familie daca nu ai incredere? Din moment ce incepi o relatie si te gandesti ca s-ar prea putea sa fii tradat, cred ca ai dat-o in bara bine de tot, inca de la inceput.

• 11 posts
    November 22, 2013 1:34 AM EET
    ...parafrazez acum: ce zici de versetul acesta?
    Cand un Om este placut inaintea Domnului, ii face prieteni chiar si pe dusmanii lui !?
  • November 22, 2013 6:40 AM EET

Robule : nimeni nu vorbea de increderea 100% in om... aberezi ca intotdeauna,cu fraze neinteligibile,fara subiect sau predicat !

• November 22, 2013 6:41 AM EET

P.S.: Amalia si Lore primesc din nou felicitarile mele !

• November 22, 2013 12:40 PM EET

Lore fii atenta ca ai primit si tu felicitari! :)))) glumesc... sau nu :))

Cui ai pus intrebarea? Incerc si eu sa dau un raspuns!

Versetul care l-ai parafrazat (Prov. 16:7) m-a dus cu gandul la altele: "Nu intoarceti nimanui rau pentru rau. Urmariti ce este bine, inaintea tuturor oamenilor. Daca este cu putinta, intrucat atarna de voi, traiti in pace cu toti oamenii." (Ro. 12:17-18); "Nu te lasa biruit de rau, ci biruie raul prin bine." (Ro. 12:21)

V. 21 imi este foarte drag. Bunatatea este o cale placuta inaintea Domnului (in Prov. 16:7 ni se spune ca sunt mai multe cai si in Gal. 5:22 bunatatea este o roada a Duhului). Nu stiu daca ati incercat sa puneti in practica v. 21 vreodata. Eu am facut-o. Si stiti ce s-a intamplat?! "Vrajmasul" a devenit "prieten"! Cred ca Dumnezeu se foloseste de "caile" tale pentru a te binecuvanta intr-un fel neasteptat.