Forums » Lucruri Interesante

Implinirea urmatoarelor patru profetii !

This topic has been closed.
  • Ne-a corectat tot caracterul
    autor: Nichifor Nicu
    27/01/2021. or...  more
  • "Trebuie să ne aducem aminte că nu există mari victorii făr...  more
  • Trăirea să-ți fie-n Hristos
    26/01/2021. or...  more
  • Bunătatea Lui Hristos
    25/01/2021. ora: 13:5...  more
  • Ancorează-ne de cer
    25/01/2021. ora: 06:50
    ...  more
  • Înrolează-te-n armată
    24/01/2021. ora: 06:3...  more
  • Prizonieri în lumea haină
    22/01/2021. ora: ...  more
  • Să iubești nelimitat
    21/01/2021. ora: 08:40...  more
  • Continuă să te-ncrezi în El
    20/01/2021. ora...  more
  • Împlinirea sufletească
    20/01/2021. ora: 07:...  more
  • Fidel Lui Hristos
    19/01/2021/ ora: 13:20
    ...  more
  • Atrași de păcat
    19/01/2021. ora: 08:10

A...  more
  • Mă țin de Hristos
    18/01/2021. ora: 05:40

A...  more
  • Linșaj la nivel de slujire
    17/01/2021. ora:...  more
  • Între ai Lui nu sunt șomeri
    14/01/2021. ora...  more
  • Limba-i o armă mortală
    13/01/2021. ora: 07...  more
  • Pace,

Mă gândeam zilele acestea la tot ceea ce a însemnat debut...  more
  • Tu mă iubești
    11/01/2021. ora: 07:40

M...  more
  •  

L-am rugat pe soțul meu Edgar Maron să scrie câteva cuvinte d...  more
  • Copilul străzii
    21/12/2020. ora: 21:50

...  more
  • November 25, 2013 1:49 PM EET

Da,asa am spus si,daca intrai in dialog,lamuream problema cu SEMNUL FIAREI .Mai intai insa,trebuie sa ne lamurim CINE ESTE FIARA ,ceea ce ai recunoscut ca nu cunosti si,mai mult,ai spus ca NU STIE NIMENI !! Semnul nu este vizibil,pt.ca ar fi prea simplu de evitat .Pe scurt,ori ai SEMNUL OMULUI CU CAMASA DE IN, ORI SEMNUL FIAREI .Ori esti mantuit,ori nu ....ambele semne nu pot coabita ! Si da,fiecare va fi insemnat PERSONAL...nu voi purta eu semnul tau,nici tu pe al meu ! Tu nu observi ca vorbesti mereu ipotetic despre altii ??? Cat priveste INFLUENTA,d-l Basescu are legaturi si cu lumea musulmana si cu asiaticii sau cu cei din Oceania, care nu sunt crestini,darmite catolici ! Papa in schimb nu este ascultat de cei peste 1 miliard de musulmani, ca sa nu mai vorbim de budisti,shintoisti,hindusi,ortodocsi,protestanti sau neoprotestanti ! Acum despre Duhul Sfant: fiind DUMNEZEU ,asa cum tu cunosti , DUMNEZEU ARE UN NUME ! DOAR UN NUME,niciodata mai multe....Am dat exemplul:TATAL SE NUMESTE IHWH FIUL SE NUMESTE YEHOSHUAH. Duhul Sfant cum se numeste ? Nu te grabi cu APA VIETII  , pt.ca aceea SE BEA !!Iar eu nu te-am intrebat ce DENUMIRI are ,ci doar CARE ESTE NUMELE LUI ? Tu mi-ai reprosat ca NU-I SPUN PE NUME......

• November 25, 2013 3:14 PM EET

Gheorghe:  In primul rand, acesta este un forum in care fiecare isi poate prezenta parearea, daca vei citi cu atentie, am scris: "asta e doar una dintre multe alte pareri". In al doilea rand, am cautat mai cu atentie in Cuvantul Lui Dumnezeu, ca sa fiu sigur ca nu am gresit. In Apocalipsa 13:16 scrie asa: "Si A FACUT CA TOTI: MICI SI MARI, BOGATI SI SARACI, SLOBOZI SI ROBI, SA PRIMEASCA UN SEMN PE MANA DREAPTA SAU PE FRUNTE..." Apocalipsa 14:9 "...DACA SE INCHINA CINEVA FIAREI SI ICOANEI EI, SI PRIMESTE SEMNUL EI PE FRUNTE SAU PE MANA...." Cred ca am fost clar.

Sunt foarte dezamagit de acuzatia aceasta cu "SI/SAU" , fapt pentru care nu stiu daca are sens sa mai raspund la intrebarea ta cu privire la cine este Fiara....

• November 25, 2013 4:03 PM EET

Gheorghe iata ce ai afirmat tu intr-un com -Daniel:asta cu ADEVARUL RAMANE TAINA LUI DUMNEZEU ,este o mare gogorita ! Apostolul Pavel spune clar ca,aceluia care are Spirit Sfant,Dumnezeu ii dezvaluie lucrurile tainice ! Este cel putin ciudat ca voi,cei care pretindeti suportul DS ,fie va dati cu parerea in moduri diferite(or fi mai multe duhuri ??),fie este o TAINA Biblia pt.voi...    .Cine are Duhul Sfant,aceluia ii dezvaluie lucrurile tainice,da?Si a fi calauzit,indrumat,in lucrurile tainice,nu are acelasi inteles cu a ti se dezvalui lucruri tainice?Am gresit asa mult de ai folosit vorbe asa grele?Tu tot arunci asupra mea ocari,dar bine faci tu,oare?  Apoi cand ti-am spus ca un semn pus de un duh nu se vede cu ochi de carne,ai spus ca nu vor fi puse de un duh.Si totusi,iata ce ai afirmat(iarasi)la cine pune semnele.    - .Mai intai insa,trebuie sa ne lamurim CINE ESTE FIARA ,ceea ce ai recunoscut ca nu cunosti si,mai mult,ai spus ca NU STIE NIMENI !! Semnul nu este vizibil,pt.ca ar fi prea simplu de evitat .Pe scurt,ori ai SEMNUL OMULUI CU CAMASA DE IN, ORI SEMNUL FIAREI   ;.Astea sunt vorbele tale.Cine pune semnele astea,nu sunt duhuri?Omul cu camasa de in din Ezechiel si fiara(care este satan)ce sunt?Si admite ca ai gresit si cu Base,nu o tot scalda ,ca nu il baga nimeni in seama pe el.Stii prea bine ca si-a pierdut mult din popularitate in tara,iar afara este precum un roman,adica nimeni.Cat despre cum ai primit Duhul Sfant,nu te mai intreb,deoarece am facut-o si nu ai raspuns.Dar daca tu nu poti raspunde cum ai primit ceva,cum poti afirma ca stii intelesul proorociilor ,cand DOMNUL ISUS a spus clar ca sangele si carnea nu au cum cunoaste lucrurile de sus.

• November 25, 2013 4:16 PM EET

Gheorghe si cum poti spune ceea ce ai zis?referitor la Apa Vietii iata ce ai com;-Nu te grabi cu APA VIETII  , pt.ca aceea SE BEA !!Iar eu nu te-am intrebat ce DENUMIRI are ,ci doar CARE ESTE NUMELE LUI ? Tu mi-ai reprosat ca NU-I SPUN PE NUME.      Eu am spus cum de scrii doar DS,ti-e chiar asa greu sa scrii Duhul Sfant?Si daca nu stii cum se scrie,cum de primesti descoperiri din partea Lui?De unde stii ca esti indrumat de Duhul Sfant si nu de celalalt duh?Ai Scriptura nu?Cum de stii lucruri ascunse oamenilor si nu cunosti lucrurile scrise in Scriptura??In Ioan 7/37-39 spune asa;-In ziua de pe urma care era ziua cea mare a praznicului,ISUS a statut in picioare si a strigat;Daca inseteaza cineva,sa vina la Mine si sa bea.Cina crede in Mine,din inima lui vor curge rauri de apa vie,cum zice Scriptura.Spunea cuvintele acestea despre Duhul,pe care aveau sa-l primeasca cei ce vor crede in El.Caci Duhul Sfant nu fusese inca dat,fiindca ISUS nu fusese inca proslavit.;.    Ai tu Duhul Sfant?Daca da,cum l-ai primit?Si ai auzit pe cineva sa bea Duh Sfant?

• November 25, 2013 6:35 PM EET

Gabriel : eu am intrebat ALTCEVA ,respectiv care este NUMELE DUHULUI SFANT .Si nu ti-am reprosat ca nu cunosti acest nume...Inca o "minciunica" marca Gabriel.....Tu,intrucat se pare ca iarasi nu ai un raspuns,te "refugiezi" in comentarii colaterale.Din nou iti arat diferenta dintre noi,pt.ca eu iti raspund.Ca APA VIETII SE BEA,din nou nu eu o spun ci...CHIAR ASA SCRIE IN BIBLIE - vezi Ioan 4: 13,14 si...a spus-o Insusi Domnul Isus !! Eu scriu de regula SPIRITUL SFANT,pt.ca imi sunt mai familiare traducerile King James sau Moffat decat Cornilescu .Daca am prescurtat nu inseamna ca NU STIU CUM SE SCRIE ASA CUM TU MINTI DIN NOU !!!!!Si adesea scriu D-zeu,fara a crede ca se supara Dumnezeu pt.asta ! Astept sa postezi care este Numele Duhului Sfant ! Si,DACA POTI,TE ROG SA NU MA MAI JIGNESTI SI SA NU MAI MINTI LA ADRESA MEA ! Daca am DUH SFANT ? Raspunsul meu este da.De unde l-am primit? De la ... DUMNEZEU ! Cum  ? Prin bunatatea Sa nemeritata ....Nimeni nu bea DUH SFANT, dar bea APA VIETII si,de aceea este clar ca una este APA VIETII altceva DUHUL SFANT !

• November 25, 2013 6:57 PM EET

Gheorghe,cum poti spune ca nu ti-am dat raspunsurile.privitor la numele Duhului Sfant?Eu ti le-am dat cu exemplele din Scriptura cu tot cu versete.Si daca asa scrie inScriptura,eu stiu ca sunt si altii mai invatati care stiu mai multe,chiar daca este altfel decat in Scriptura.Daca ai fi avut Duhul Sfant,nu ai fi scris multe din comentariile pe care le-ai scris.Vorbele pe care le arunci altora,sunt de la celalalt duh.Nu se poate sa primesti un lucru,ma refer la Duhul Sfant,si sa nu poti da explicatii despre asta.Asa cum apostolii pot da,asa cum ucenicii lui Ioan pureau da,asa cum Corneliu putea da,asa cum proorocii puteau povesti despre experientele lor cu DOMNUL DUMNEZEU,asa si tu ar trebui sa stii,nu sa vii cu explicatii neexplicate.Cand ai Duhul Sfant se cunoaste si dupa cum vorbesti.Dar tu peste tot ponegresti,si spui vorbe grele la adresa altora. Nu mai zic ca alterezi invatura Scripturii.Iata alt exemplu alterat gen Gheorghe Marcu,;-.Nimeni nu bea DUH SFANT, dar bea APA VIETII si,de aceea este clar ca una este APA VIETII altceva DUHUL SFANT !       .Pai daca DOMNUL ISUS s-a referit la apa vietii ca fiind Duhul Sfant pe care il vor primi oamenii,tu vii si spui ca de fapt sunt doua lucruri diferite.Nu este asta invatatura impotriva Cuvantului Scripturii?Si nu este prima data cand faci asa,invatatorule fals al legii.

• November 25, 2013 7:24 PM EET

Gabriel: te-am intrebat CARE ESTE NUMELE DUHULUI SFANT?? Mi-ai raspuns ca AR AVEA MAI MULTE NUME ! Cum Dumnezeu are doar UN SINGUR NUME, in mod logic DUHUL SFANT ar trebui sa aiba tot un singur Nume.Care este acela .?  Iar minti cu nerusinare !!!! Pe cine ponegresc eu ? Ca arat unuia ca tine ca NU STIE? Este ADEVAR ! Tu insa ma ponegresti intr-una,numindu-ma,iata "invatator fals " ! De ce? Pt. ca apar Biblia de elucubratiile unor pretinsi "vizionari" ?? Scrie ceva conform Bibliei si te voi lauda ! Pana atunci,tine "viziunile" pt.tine .....Ca APA VIETII este una iar Spiritul Sfant alta,gasesti la Apocalipsa 22:17 . Apoi,APA VIETII este aratata in Apoc.cap.22 ca este UN RAU CARE CURGE PRINTRE POMII VIETII .OriSpiritul Sfant nu este un rau,nici macar simbolic vorbind ! Intelegi tu acum ???

• November 25, 2013 7:51 PM EET

Gheorghe,ce intelegi tu de aici;Ioan 16/5-15,vorbeste despre lucrarea Mangaietorului,care este cine?,apoiin FA1/4,spune despre fagaduinta Tatalui pe care "ati auzit-o de la Mine',asta ca mai e?,apoi tot FA1/8 DOMNUL ISUS spune despre Duhul Sfant;,apoi Ioan7/37-39 spune clar apa vietii=Duhul Sfant pe care aveau sa-l primeasca cei ce vor crede in el.Iar in versetul 38 spune;Cine crede in Mine,din inima lui vor curge rauri de apa vie,cum zice Scriptura.     Cum poti tu compara Duhul Sfant(apa vie cum a spus DOMNUL ISUS)cu apa care curge din Apocalipsa?Nu pui la indoiala cuvintele DOMNULUI ISUS facand asa?Apa vietii din Apocalipsa poate insemna ceva in genul pomul vietii din gradina raiului,sau cum era si pomul cunostintei binelui si raului poate fi si un rau cu apa vietii,in sensul ca cine bea din acea apa,nu va mai muri niciodata.Nu te mai impotrivi invataturilor DOMNULUI ISUS si nu mai veni cu cuvinte grele.Spune-ti parerea calm,cu dragoste si asteapta raspunsul celui intrebat,caci esti departe de adevar.Pai cand vad ca te impotrivesti fatis invataturilor DOMNULUI ISUS cum sa nu-ti spun invatator fals,daca spui atatea lucruri ce nu au fundament biblic.Decenta in exprimare Gheorghe,decenta.

• November 25, 2013 10:43 PM EET

Hopa... Iata cum o "cotesti"....Adica SUNT MAI MULTE "APE ALE VIETII"?? Lui Ioan cine i-a aratat APA VIETII in REVELATIA din Patmos ????  Cand i-a spus samaritencei despre APA ACEEA,Isus nu s-a referit la DUHUL SFANT ,ci la CUVANTUL SAU SALVATOR .De ce? Pt. ca daca nu era acest ADEVAR(cuvantul ).... cum ar fi primit Spirit Sfant neevreii ???? Isus asa a si explicat esenta si motivul principal pt.care A VENIT CA OM,spunandu-i lui Pilat: EU PT.ACEASTA M-AM NASCUT SI AM VENIT IN LUME,CA SA MARTURISESC DESPRE ADEVAR ....Daca Isus nu punea bazele BISERICII,ce folos ar fi avut jertfa Sa ???? Doar CINE CREDE VA FI MANTUIT,iar CREDINTA VINE IN URMA AUZIRII !! De altfel,tu insuti ti-ai dat "cu firma in cap" postand versetul de la Ioan cap.7 :38,unde scrie : CINE CREDE IN MINE,DIN INIMA LUI VOR CURGE RAURI DE APA VIE.Dupa "teoria" ta de necunoscator,ar insemna ca din inima celui credincios ies "duhuri sfinte" ...ABERANT,nu crezi ??? Cine se impotriveste invataturilor lui Isus?Voi aveti un proverb: CINE ZICE,ALA E !!! Spun si eu ca varul Ismael: AFERIM !

• November 25, 2013 10:58 PM EET

Deci Ioan a spus clar ca DOMNUL ISUS s-a referit la Duhul Sfant cand a zis de apa vietii,si tu vii si spui ca de fapt nu e asa.E normal asa ceva?Eu nu am facut altceva decat a spune ce scrie in Scriptura,dar tu iar vii cu explicatii care nu au nici o legatura unele cu altele,decat ca se impotrivesc scrierilor Scripturii.Din com.tau de mai sus,doar 2randuri sunt scrise despre apa vietii,restu sunt lucruri care nu au legatura cu ce am discutat pana acum.Asa ai facut si pana acum,nu esti consecvent,nu raspunzi la obiect si vii cu tot felul de explicatii fantasmagorice ,si scrii mult si fara sens.Eu recunosc ca sunt lucruri pe care nu le inteleg,dar daca scrie cum scrie cum poti tu spune altfel.Admite ca nu stii,si nu mai debita bazaconii.

• 1155 posts
    November 25, 2013 11:37 PM EET

Hei fratilor! Vad ca discutia o degenerat. Pe langa faptul ca argumentati, va atacati unii pe altii. Nu-i crestinesc ... nu-i etic, chiar. Pe mine ma intereseaza subiectul, vreau sa invat ceva. Daca puteti discuta frumos, ar fi foarte bine. Daca nu,  voi inchide acest topic. Sa fie pace intre noi!

• November 25, 2013 11:40 PM EET

Ionu Petric: eu imi cer scuze,dar sunt facut in tot felul ...

• November 25, 2013 11:41 PM EET

Gabriel: unde ai citit tu ca APA VIETII ESTE DUHUL SFANT ,,, ??? Textele date de tine spun ALTCEVA !

• 1155 posts
    November 25, 2013 11:58 PM EET

Putini inteleg Cuvantul.

• November 26, 2013 5:11 AM EET

Dar,DIN PACATE, vorbesc !!!

• November 26, 2013 5:29 AM EET

Daniel: ai dreptate,asa scrie SAU nu SI cum am sps eu .Problema ramane: nu poti vorbi in mod serios si cu rezultate bune despre SEMN,daca nu cunosti cu certitudine identitatea FIAREI ! Inca ceva: nimeni nu a pus problema implantarii microcipurilor,este doar o gogorita a unora care nu au altceva de facut ! Aveti voi un document concret din care sa reiasa ca se pune problema implantului mondial de microcipuri? Sau este ,din nou gaselnita unui "pastor luminat" care,,daca nu stie sa deschida Biblia la predica,inventeaza un subiect ? Discut adesea cu cetateni din tari precum Australia,Canada SUA,Franta,Germania,Spania,Italia etc.... Ei nu au astfel de "gaselnite" ! Deci,Daniel,te intreb si pe tine:CINE ESTE FIARA ? Sper sa nu o consideri si tu "o intrebare pe langa subiect" cum considera Gabriel orice intrebare la care nu stie sa raspunda,adica TOATE INTREBARILE !

• 57 posts
    November 26, 2013 5:27 PM EET

Apa vietii este izvor de dragoste din cer care putem sa-l purtam in sufletul nostru. Avand aceasta apa vie in sufletul nostru si daruind-o invioram pe cel caruia i-o daruim. Ce a spus Isus, Samaritencei ca acest izvor de apa vie va tasni in viata vesnica inseamna ca ce facem din dragoste pe pamant se stie in cer si ne este folositor pentru viata vesnica. Toate trec, dar ce este facut din dragoste ramane. http://www.youtube.com/watch?v=DHZIezpUm9w

This post was edited by Florin Gabor at November 26, 2013 5:36 PM EET
  • November 26, 2013 6:04 PM EET

"Daca inseteaza cineva, sa vina la Mine si sa bea. Cine crede in Mine, din inima lui vor curge rauri de apa vie, cum zice Scriptura. Spunea cuvintele acestea despre Duhul, pe care aveau sa-L primeasca ceice vor crede in El. Caci Duhul Sfant inca nu fusese dat, fiindca Isus nu fusese inca proslavit" Ioan 7:37,38,39      "In zilele de pe urma, zice Dumnezeu, voi TURNA din Duhul Meu peste orice faptura..." Fapte 2:17.  Noi stim ca apa este o substanta indispensabila vietii, ei bine... tot asa APA VIE (simbol al Duhului Sfant) este indispensabila vietii spirituale, de pocainta. De asemenea, Duhul Sfant mai este simbolizat si prin acel porumbel, i se mai spune "Duhul Adevarului", "Mangaietorul"... Deci nu inteleg ce neclaritati s-au ridicat :-/

• 57 posts
    November 26, 2013 6:11 PM EET

Chiar daca as vorbi in limbi omenesti si ingeresti, si n-as avea dragoste, sunt o arama sunatoare sau un chimval zanganitor. Si chiar daca as avea darul proorociei, si as cunoaste toate tainele si toata stiinta; chiar daca as avea toata credinta asa incat sa mut si muntii, si n-as avea dragoste, nu sunt nimic. Si chiar daca mi-as imparti toata averea pentru hrana saracilor, chiar daca mi-as da trupul sa fie ars, si n-as avea dragoste, nu-mi foloseste la nimic. Dragostea nu va pieri niciodata. Proorocile se vor sfarsi; limbile vor inceta; cunostinta va avea sfarsit (1 Corinteni 13:1-3, 8) Deci fara dragoste nu suntem nimic. Ce facem din dragoste ne este folositor pentru viata vesnica. Dragostea este apa vie caci fara dragoste nu putem avea viata vesnica. http://www.muzica4jesus.eu/index.php?option=com_remository&Itemid=435&func=startdown&id=7743

This post was edited by Florin Gabor at November 26, 2013 6:16 PM EET
  • November 26, 2013 6:18 PM EET

Biblia spune cu privire la dragoste: "Cine nu iubeste, n-a cunoscut pe Dumnezeu; pentru ca DUMNEZEU ESTE DRAGOSTE" 1 Ioan 4:8.

• 57 posts
    November 26, 2013 6:20 PM EET

Aici ai dreptate Daniel. In Ioan 7:39 apa vietii este reprezentata ca fiind Duhul Sfant

This post was edited by Florin Gabor at November 26, 2013 6:22 PM EET
  • November 26, 2013 6:24 PM EET

Sunt doar simboluri. Nu mi se pare absolut deloc gresit sa folosesti sintagma "IZVORUL DE DRAGOSTE". Ceea ce mi se pare important este sa avem aceasta dragoste...si aceste izvoare care vin de sus.

• 57 posts
    November 26, 2013 6:27 PM EET

Amin!

• November 26, 2013 6:28 PM EET

Daniel : tu vorbesti serios ?? Fapte 2:17 ? Nu scrie acolo oare IN ZILELE DIN URMA ??? Ce legatura are cu Ioan 7 ?? S-a referit cumva Isus acolo la ZILELE DIN URMA" ?? Apoi,haide sa vedem cum este cu Spiritul Sfant: Ilie si Elisei or fi facut invieri prin forte proprii,sau cu Spirit Sfant ? Profetii evrei or fi facut profetiile din imaginatia lor sau cu Spiritul Sfant ?? Sa vedem ce spune David,regele: Psalmul 51: 11 " ...NU LUA DE LA MINE DUHUL TAU CEL SFANT ..." Hopa.... il avea si stramosul meu David......Vezi tu acum NECLARITATEA ?  Gabriel si tu Daniel sustineti ca APA VIETII pe care Isus ii spune samaritencei ca O VOR BEA cei ce vor avea viata vesnica ar fi Duhul Sfant.....Isus vorbeste despre ceva DIN VIITOR,in timp ce ,iata ca DUHUL SFANT era dat si inainte...Nu se "potriveste" decat in "pentiteologie" dragilor...La Cartea Sfanta nu merge.... Si nu este Marcu vinovat pt.aceasta....Sper ca ati inteles si nu mai continuati sarada aceasta,....

• November 26, 2013 6:46 PM EET

In vechime nu s-a turnat Duhul Sfant PESTE ORICE FAPTURA, fii atent la aspectul acesta. Duhul Sfant venea si pleca....de ex Samson, Biblia spune ca "Duhul Domnului a venit peste Samson" in repetate randuri, ceea ce inseamna ca nu era mereu in el. In schimb, in vremurile din urma.....despre care Ioan spune "prin aceasta cunoastem ca este ceasul de pe urma" (deci vremea din urma era si atunci)....Duhul Sfant " ramane cu voi si in voi (Ioan 14:17).