Forums » Lucruri Interesante

Ar trebui crestinii sa sarbatoreasca Craciunul?

• Adu-Ţi aminte de făgăduinţa dată robului Tău, în care m-ai făcut...  more
  • When looking <a href="https://sportsly.xyz/">스포츠...  more
  • Sănătatea noastră este atât de vitală pentru Domnul, încât în ​​...  more
  • Născut din resturi de țărână, eu orice ar fi, voi privi doar spr...  more
  • -https://www.springfarma.com/blog/710_Ceaiul-de-galbenele--benef...  more
  • Într-unul dintre universuri suntem doar noi. Te iubesc și Tu mă ...  more
  • Aş putea spune că există o categorie de oameni în care mi-ar plă...  more
  • Undeva pe raftul bibliotecii mele se află o carte mai deosebită ...  more
  • Mulțumire
    autor: Nichifor Nicu
    03/03/2022. ora: 00:20

...  more
  • Voi sunteti lumina lumii.
    Harul Meu va e de ajuns
    Un castel inal...  more
  • Ai aparut din spuma marii frumoasa,ca soarele¤n priviri! Mi¤ai d...  more
  • Iubirea e ce poti sa dai,
    Ce- astepti in schimb,e lacomie,
    Cand ...  more
  • Te-am strigat cu-nfrigurare Cu-nfrigurare si plangand Am auzit o...  more
  • Te-am strigat cu-nfrigurare Cu-nfrigurare si plangand Am auzit o...  more
  • Veghează peste tot ce faci
    autor: Nichifor Nicu
    16/02/2022. ora:...  more
  • Și anul acesta revin cu un alt gând despre sărbătoarea aceasta n...  more
  • https://youtu.be/54ZnzF3AYeA
  • ”Care a fost cea mai frumoasă poveste de iubire a tuturor timpur...  more
  • Despre chemarea în slujire.

E foarte clar faptul că Dumnezeu nu...  more
  • Nu știu dacă va citi ochi de băiat (sau de fată) dar tot scriu.....  more
  • December 19, 2013 3:41 PM EET

Draga Marian eu am 3 televizoare in casa,dar si 3 calculatoare,pt.ca suntem familie mare .Da, televizorul si internetul sunt curse parsive daca le acorzi timp si atentie,dar nici nu putem sa ramanem neinformati despre ce se intampla in lume.Unele programe ne arata frumusetile Pamantului si ale Universului,ceea ce este un lucru bun ! Eu ,datorita municii laice sunt minim 3 ore zilnic pe net,alte 4 vorbind la telefon,asa ca-mi ajunge si nu mai am pofta de ele  in timpul liber ! Cred ca maturitatea crestina si constiinta instruita biblic  ne conduc catre un echilibru in viata !    P.S.: am corectat greselile......

• 11 posts
    December 19, 2013 6:14 PM EET

Craciunul sau Nasterea lui Isus, desi oamenii au stabilit o data exacta pentru sarbatorire si aducere aminte a adus cu sine multa lume la pocainta si la adevar. Tinerii bisercilor au sansa ca de Craciun sa colinde si sa cutreiere pamantul cu lauda si inchinare pentru Domnul, mersul din poarta in poarta cu colindul la oameni necrestini de multe ori a adus oameni la pocainta, pe altii i-au salvat de la moarte iar altii au avut ocazia sa cunoasca si sa auda de El. De-a lungul anilor am avut parte de experiente si experiente miraculoase in ce priveste lucrarea lui Dumnezeu in timpul Craciunului si datorita sansei de a colinda.

De asa zisul Craciun cei necrestini aleg sa mearga la biserica vorba lor fiind "macar de Craciun si de Pasti" iar mergand la biserica si acea singura data pe an, pot pleca din acel loc schimbati. Si imi amintesc cu mare drag de fiecare an in care am vazut cu ochii mei oameni schimbati si plini de Domnul care au intrat poate pentru prima data in biserica de "Craciun".

Eu consider ca toate lucrurile pot fi bune si pot fi rele, depinde cum alegem si cum folosim toate lucrurile ce ne sunt date.

This post was edited by Nicoleta Coca at December 19, 2013 6:15 PM EET
    • 48 posts
    December 19, 2013 7:41 PM EET

"Isus, care le cunoştea gândurile, le-a zis: „Orice împărăţie dezbinată împotriva ei însăşi este pustiită; şi orice cetate sau casă dezbinată împotriva ei însăşi nu poate dăinui. Dacă Satana scoate afară pe Satana, este dezbinat; deci cum poate dăinui împărăţia lui?"

is deacord cu ce a zis Nico..oameni vin la mantuire si de "Craciun" multi oameni aud cuvantul si se pocaiesc. Deci ca rezultat versetul de sus ar trebui sa dea raspuns la discutile noastre.

De craciun noi nu sarbatorim bradul, globurile, un bebelus sau o data de nastere... noi il sarbatorim pe Isus ca Mantuitor al vietilor noastre si prin asta avem prilej de evanghelizare pentru cei din jurul noastru; ducem vestea buna ca un Mantuitorul a venit deja, multa vreme in urma!

e adevarat ca in fiecare zi trebuie sa-L sarbatorim pe El si ca a venit pe pamant ca Mantuitor, dar nu e nimic pagan in faptul ca alegi un anumit timp din an cand te concentrezi asupra acestui lucru!

E ca si cum am zice ca e pagan sa iti dedici un timp aparte in rugaciune in fiecare zi (ca doar musulmanii fac acelasi lucru).. intelegi ce zic? 

This post was edited by Adi Secrian at December 19, 2013 7:44 PM EET
  • December 19, 2013 10:03 PM EET

Nico: si efraimitii sau locuitorii Regatului de Nord se inchinau aceluias Dumnezeu la care se inchinau iudeii.Doar ca nu o faceau biblic,adica la Templu,ci asa cum si-au ales ei sa o faca...adica ridicand altare pe dealuri.Era primita inchinarea lor?Valorau ceva jerfele aduse de ei?Tot atat valoreaza si "venirea la domnul" pe care o sesizezi tu de "craciun" (intentionat nu pun majuscule...).Nu noi stabilim ce si cum sa facem in relatia noastra cu Tatal ceresc,ci El ne-a lasar scris tot ce trebuie ! Orice facem in afara de ce este scris,este nebiblic si anatema !!!

• December 19, 2013 10:10 PM EET

Adi;craciunul a fost canonizat din ordinul imparatului roman,ca substituire a unei sarbatori pagane,extrem de populara in randul popoarelor componente ale imperiului.Noi,orice facem trebuie sa fie asa cum ne-a poruncit El,nu cum vrem sau consideram noi ....Luther a inceput Reforma cu cateva directii de actiune ,printre care a enuntat si SOLA SCRIPTURA.Ei bine,cum respecti tu SOLA SCRIPTURA langa bradul ce sumbolizeaza zeita fertilitatii la romani? Sau cum respecti aceasta sarbatorind Nasterea Mantuitorului la o data in mod cert falsa????

• 48 posts
    December 19, 2013 10:48 PM EET

Gheorghe, degeaba vi cu istorie si nush ce.. uitate in Biblie ce scrie si ce ne invata Isus. E scris destul de clar, dar am o vorba pentru tine: daca tu in incredintarea ta, sarbatorirea Mantuitorului tau este pacat, DON"T DO IT! .. pentru ca ai sa pacatuiesti; dar nici nu incerca sa imi spui mie ca fac ceva gresit cand in incredintarea mea stiu sigur ca ceea ce fac este pentru Dumnezeu si pentru inaintarea imparatiei Lui. Unele incredintari care nu tin de mantuire, trebuie pastrate pentru noi.

chiar sunt niste versete care mi ciuda acuma ca nu le stiu referinta in care zicea ca unii oameni fac anumite lucruri pentru Dumnezeu si alti oameni nu fac exact aceleasi lucruri tot pentru ca in incredintarea lor li se pare gresit; si scria ca acuma care din ei is gresiti si care nu? si pavel zicea ca atata timp cat in incredintarea ta, faci sau nu faci, ceva pentru Domnul e bine. O sa incerc sa gasesc versetele sa ma fac mai clar.

• 1155 posts
    December 19, 2013 11:13 PM EET

Romani 14.

• 48 posts
    December 19, 2013 11:15 PM EET
    Ionu Petric said:

Romani 14.

Asa.. numa ce l-am gasit :D .. Merci!

• December 20, 2013 10:13 AM EET

Adi:daca Craciunul nu ar fi asociat cu datini pagane,idolatre,s-ar aplica versetul lui Pavel....Asa,cu bradul,cu podoabele,cadourile etc....in mod cert apostolul nu la astfel de "zile" s-a referit acolo! Si eu nu am spus nimanui sa nu tina "craciunul"....Am sustinut ca nu este o sarbatoare crestina si am argumentat de ce ...atat !Tu esti liber sa faci ce doresti,pt.ca tot tu raspunzi !