Forums » Maxime si cugetari crestine

• Crede-L pe Hristos
    autor: Nichifor Nicu
    24/07/2020. ora: 05:40
    ...  more
  • Sunt un om care își dorea să devină elvețian dar acum mi-am dat ...  more
  • Marturi,vindecari,minuni....?
  • Sufletul tău este precum o cetate.
    Ziduri înalte, poartă lată, ...  more
  • Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
    • 14 posts
    March 10, 2014 1:15 PM EET

Ø  DORINTE
    Ø  Daca doar jumatate din dorintele tale ti s-ar implini, ti s-ar dubla necazurile!

Ø  DRAGOSTE

Ø  Iubirea este o prietenie care a luat foc.
    Ø  Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.
    Ø  Dragostea este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd ...
    Ø  Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei.
    Ø  Credinta castiga cel mai mult, umilinta primeste cel mai mult,Ø  dragostea insa lucreaza cel mai mult.
    Ø  Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.
    Ø  Nu poti porunci inimii! Dragostea se castiga, respectul se merita.
    Ø  Indragostirile sunt ca varsatul de vant:Ø  formele cele mai grave apar la oamenii mai in varsta.
    Ø  Dragostea nu intreaba: "Cat trebuie sa fac?", ci "Ce trebuie sa fac?"
    Ø  Adesea, oamenii uita ca una din componentele importante ale dragosteiØ  este vointa de a iubi.
    Ø  A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului? - Erich Fromm (1900-1960)
    Ø  Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna.
    Ø  Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castig

Ø  DREPTATE
    Ø  Solomon decide cu ajutorul unui joc care este adevarata mama a copilului: se preface ca vrea sa taie copilul in doua pentru a-l putea oferi celor doua parti care nicicum nu se pot intelege, salvand astfel copilul si dandu-l mamei sale. Decizia lui Solomon sugereaza si faptul ca dreptatea este una si indivizibila si ca, in conformitate cu aceasta, mama cea adevarata se comporta drept, iar cea falsa, fals, dezvaluindu-si astfel adevarata identitate. - Visky Ferenc

Ø  DUHUL SFANT
    Ø  Duhul Sfant s-a pogorat in ziua de Rusalii: Cu un sunet ca sa-i trezeasca; Ca un vant, ca sa-i miste; Ca limbi de foc, sa-i lumineze si sa-i incalzeasca; Cu o vorbire in limbi noi ca sa-i indemne la propovaduire.
    Ø  Ori de cate ori spunem: "Credem in Duhul Sfant!", declaram constienti sau nu, ca exista un Dumnezeu viu doritor si capabil sa intre in fiinta umana si sa o indumnezeiasca.
    Ø  Este mult mai usor sa zidim temple, decat sa fim noi insine Temple ale Duhului Sfant.

Ø  DUMNEZEU
    Ø  Dumnezeu este un Tata caruia ii pasa, cu mult mai mult decat un Creator care a intors universul la inceput cu cheia si-l lasa acum sa se desfasoare. Harul si interventiile Lui miraculoase sunt prezente in orice circumstanta a vietii noastre cotidiene.
    Ø  Nu te mai stradui sa-i dai indicatii lui Dumnezeu,Ø  asteapta-te ca in rugaciune sa ti se spuna tie ce trebuie sa faci.
    Ø  Ce imensa deosebire este intre a-L cunoaste si a-L iubi pe Dumnezeu! - Blaise Pascal
    Ø  Dumnezeu nu este mai mare daca-L lauzi tu,Ø  dar tu devi mai mare daca I te pui la dispozitie.
    ·         mama indurerata i-a spus cu amaraciune pastorului ei:Ø  "Unde a fost Dumnezeu cand fiul meu a fost ucis?"Ø  Raspunsul a venit duios, dar categoric: "In acelasi loc in care se aflaØ  si atunci cand I-au omorat propriul Sau Fiu".
    Ø  Dumnezeu ne viziteaza adesea, dar noi nu suntem intotdeauna acasa.
    Ø  Am reusit sa-L alungam pe Dumnezeu din scolile noastre,Ø  din cartile noastre, din inimile noastre si din vietile noastre,Ø  dar nu vom reusi sa-L alungam niciodata din ...moartea noastra.
    Ø  Cel mai mare dusman al nostru este mai mic decat Cel ce este izvorul puterii!
    Ø  Daca Dumnezeu ar fi vrut ca noi sa avem o societate ingaduitoare,Ø  El nu ne-ar fi dat cele zece porunci, ci cele zece ... sugestii.
    Ø  Nu incerca sa-L aperi pe Dumnezeu. Ce face El este drept,Ø  nu pentru ca asa ni se pare noua, ci pentru ca este facut de El.
    Ø  De cate ori ii cerem lui Dumnezeu sa faca ceva pentru noi,Ø  El vrea de fapt sa faca ceva prin noi.
    Ø  Multi dintre aceia care spun "Tatal nostru" duminica,Ø  traiesc apoi ca niste orfani in timpul saptamanii.
    Ø  Nu putem face tot ce vrem, dar trebuie sa facem tot ce vrea Dumnezeu.
    Ø  Daca te exaspereaza copiii tai, gandeste-teØ  ce necazuri are Dumnezeu cu ai Lui!
    Ø  Foloseste toate lucrurile de parca toate ar fi proprietatea lui Dumnezeu.Ø  De fapt chiar asa si este. Noi suntem numai niste simpli slujitori ai Sai.

This post was edited by ioan rus at March 10, 2014 1:16 PM EET