Forums » Recomandari

Ce poti stii de la VIATA?

• Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • <br><br>What kind of website offers free laptop repl...  more
  • May 30, 2014 11:47 AM EEST

Pentru a raspunde la aceasta intrebare mi-ar trebui o experienta de-o viata,  insa desi nu am trait o viata, totusi, pana in aceste momente,  intr-un timp relativ scurt, am invatat milioane de lucruri de la viata  si mi-am dat seama ca pe langa faptul ca e unica, viata iti da posibilitatea sa  sa ai opinii, sa contrazici, sa visezi, sa plangi,sa gresesti, sa repeti greselile sau sa inveti din ele,  sa iubesti, sa speri,sa fii curios, sa ajuti,  sa urci in varful muntelui tau preferat, sa stai vara in ploaie,  sa nu stii ce decizii sa iei,  sa regreti, sa oferi unei persoane de zeci de ori "a doua sansa", sa adormi prvind stelele sau sa adormi cu lacrimi in ochi, sa strigi de durere, sa vezi cum pierzi pe cineva la care tii si totusi sa nu ai puterea sa-l ajuti, sa vezi oameni in suferinta si sa vezi oameni fericiti. Am intalnit milioane de persoane si fiecare mai mult sau mai putin mi-a dat o lectie. Mi-am dat seama ca poti invata si de la oamenii falsi, cruzi sau ipocriti .Poti invata de la ei sa nu faci greselile pe care ei le fac.

Viata mi-a dat posibilitatea sa cunosc tot ceea ce am cunoscut si tot viata este cea care m-a facut sa traiesc de multe ori in incertitudine. VIATA, un cuvant plin de semnificatii, un cuvant sacru, scurt si un cuvant despre care as putea scrie o viata. Viata m-a invatat ca de multe ori, noi, oamenii o consideram scurta, totusi ea este vesnica, asa ca am cautat in "dimineata vietii mele" si am gasit lucrul dupa care tanjeste orice  om, am aflat ca pot trai vesnic.  Viata m-a invatat ca milioane de oameni isi urmaresc propriile interesele  sau interesele apropriatilor lor,  tot de la viata am aflat ca oamenii au nevoie sa fie  respectati, iubiti si ajutati, insa asta nu inseamna ca ajutorul lor poate fi reciproc. Viata mi-a descoperit ca sunt persoane care ma apreciaza, persoane care ma iubesc, persoane care se roaga pentru mine, persoane care ma urasc,   persoane pentru care nu insemn nimic, perosane pentru care insemn o "lume", persoane  care ma invidiaza, persoane carora le este indiferent daca exist sau nu, persoane care ar dori sa fie in locul meu, persoane care nu si-ar dori sa duca o viata ca a mea. (lista e lunga, dar e mai ok sa ma opresc aici).
       Pana la urma, asa cum am spus la inceputul acestor randuri mi-ar trebui o viata sa scriu despre lectiile pe care mi le-a dat viata, insa am incercat sa scriu ceva schematic, din aceste lectii. Mai presus de toate incercati sa traiti adevarata viata,  adica sa traiti pentru Dumnezeu, apoi, El ofera intelepciune in viata. Adevarata viata inseamna ca Dumnezeu sa ocupe 101% in prioritatile tale. Dumnezeu nu lucreaza cu jumatati de masura sau cu sferturi, El doreste ca daca il chemam si proclamam ca Domnul vietii atunci sa-i oferim totul, nu numai ziua de duminica, ci toate cele sapte zile ale saptamanii. El ne spune ca isi indreapta privirile peste  toti oamenii, insa  sprjineste pe aceia a caror inima este INTREAGA a Lui.(2 Cronici 16:9). Sunt sigura ca ati auzit de foarte multe ori de la parinti, pastori, prieteni sau frati mai mari indemnul sa traiti pentru Dumnezeu, dar nu sunt sigura de cate ori ati incercat. Consider ca nu exista imposibilitati in viata pentru cel care crede. Asadar trebuie sa hotaram o zi cand indemnul "Traiti pentru Dumnezeu" sa nu mai fie doar prezentat verbal sau scris, ci sa devina dorinta inimii noastre. Cum? Iubiti-L pe Dumnezeu si pe  aproapele vostru. Poate nu sunt in masura de a da sfaturi altora, prmiti-le numai daca vreti.

Desi  consider ca lectiile pe care viata mi le-a dat pana acum sunt numeroase, sunt sigura ca pana la finalul acestei curse numita Viata mai sunt milioane de lucruri de invatat si sunt sigura ca fiecare dintre voi urmati aceste "lectii" ale vietii. Viata ne da multe oportunitati, iar noi de cele mai multe ori ni-le personalizam asa cum ne place. Multe binecuvantari si sa nu lipsiti de la cursurile acestui prof. numit VIATA!                        

Vineri, 30 mai 2014

This post was edited by Deleted Member at September 23, 2014 11:34 AM EEST
    • 11 posts
    May 31, 2014 4:53 PM EEST
    Frumoasa postare Amallya...mereu iti urmaresc recomandarile. Dumnezeu a pus valori de mare pret in tine, fructifica-le maxim. Fii binecuvantata !
  • June 2, 2014 10:46 AM EEST

Multumesc Lorena, multe binecuvantari iti doresc si tie!

• 112 posts
    June 2, 2014 12:54 PM EEST
    Chiar îmi place mult postarea! Domnul sa te binecuvânteze! :)
  • June 2, 2014 5:44 PM EEST

Multumesc Iuliana si pe tine!