Forums » Intrebari si raspunsuri

Ce parere aveti?

• Mă copleșește Dumnezeu
    autor: Nichifor Nicu
    20/11/2021. ora: 12...  more
  • Am trăit mult timp căutând un scop pentru viața mea. Și uneori, ...  more
  • Vreau să vă răpun puțin din timpul vostru; nu, nu este vorba nic...  more
  • "Și care-i semnul?" întrebă sfios Ezechia pe cel mai m...  more
  • Pentru a veni în ajutorul lor, Centrul Creştin Betania le oferă ...  more
  • In Rai oamenii tot vor trebui să muncescă ? De ce să cânt eu ne ...  more
  • DACĂ DOMNUL IISUS HRISTOS ESTE MIRELE iar noi oamenii creștini s...  more
  • Ai povestit, Pământule, bătrâne,
    Povestea ce-o ascunzi în cartea...  more
  • "Avionul spre Paris mai avea câteva minute până la decolare...  more
  • Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • June 17, 2014 3:41 PM EEST

.

This post was edited by Deleted Member at October 28, 2014 3:03 PM EET
    • 54 posts
    June 25, 2014 8:03 PM EEST

Intrebarea asta imi suna, din punct de vedere al semnificatiei , precum " Ce parere aveti despre consumul de apa plata " ?

?!!? :))

Daca nu cumva este vorba de o casatorie aranjata precum se facea ( si inca se mai face ) in multe culturi si colturi ale lumii...atunci e absolut normal sa te intalnesti cu persoana care urmeaza sa-ti devina partener(a) pentru tot restul vietii.

Cand ne cumparam o masina suntem atenti, nu ? Incercam sa o sucim pe toate partile, sa-i cunoastem toate defectele posibile, suntem preacauti ( si pe buna dreptate ) chiar daca e nou-nouta. Si pana la urma e vorba doar de un mijloc de transport, fara de care se poate trai foarte bine, o gramada de fier contorsionat si finisat ca sa arate bine ochiului.

Cum ramane atunci cu persoana careia ii vei spune " Eu sunt a ta, tu esti al meu " ? Sigur, sunt unele persoane ce nu pot fi descifrate nici dupa o viata intreaga petrecuta impreuna. Insa unele lucruri se aseaza la locul lor, este o voce care-ti spune " da, el ( ea ) este ". Pentru a ajunge la o concluzie ai nevoie de timp cu persoana respectiva. Plus ca majoritatea cuplurilor cu ani grei de casnicie in spate, intrebati " Care a fost cea mai fericita perioada a relatiei voastre ? ", vor raspunde cu o doza mai mica sau mai mare de nostalgie " ...cand ne-am cunoscut, primele luni. ".

Concluzionez : intalnirile inaintea casniciei sunt ceva normal si mai mult de-atat, ceva necesar. Pana si animalele inainte de-a incepe actul procrearii, urmeaza un ritual de cunoastere, de apropiere. De observat interesantul fenomen ca precum o femela maimuta va reactiona pozitiv la avansurile unui mascul ce ocupa o pozitie de lider in grup, ce-i aduce cele mai multe banane si cel ce are culcusul situat pe crengile superioare ale copacului, la fel si reprezentantele sexului frumos vor raspunde in mod pozitiv la liderii grupurilor de lauda si inchinare, la cei ce vin sa le conduca acasa cu un X5 si nu cu bicicleta si celor ce de ziua lor de nastere le fac cadou un iPhone , nu o cutie de banane trase-n ciocolata. :) Welcome to National Geographic !

• 11 posts
    June 28, 2014 5:02 PM EEST

Darius unde e butonul de like ...ca tu meriti 1000 .... mi-ai facut ziua ...raspuns foarte adevarat si cat se poate de pertinent ...frumos si exemplul ..haha ... meriti premiul nobel !!!