Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Ce am inteles eu din .. Cantarea Cantarilor ?

• <br>There is no privacy in prison.<br>Within minutes...  more
  • <br>Watch **** - best of onlyfans compilation, <a href=...  more
  • When you were younger, you have lengthy, high quality locks whic...  more
  • If you've got acid reflux disease in the past, you're aware of h...  more
  • <br> Share via email<br>Published: november 17, 2022...  more
  • We all know someone that performs baseball, however they might n...  more
  • Este o întreagă toamnă la tine în suflet. Vântul ţi-a spulberat ...  more
  • Do you want to boost your soccer video games? Perhaps you are ju...  more
  • Many individuals perform baseball for your entertaining from it ...  more
  • <br>Moscow amateur stripper wants <a href="https:/...  more
  • Why are saket girls on trend?<br>Well, to put it bluntly, ...  more
  • <br> The main plot line of this series hides such eighteen...  more
  • <br>חבר שלי עורך מסיבת רווקים עם חשפנית. מה באמת נעשה במסי...  more
  • Is acid reflux disorder placing a damper on your own lifestyle? ...  more
  • S-a dus încă un August din acest an spre alte zări. M-am gândit ...  more
  • Should you suffer from acid reflux disorder, you probably know h...  more
  • <br><p> Thanks to the nature of the procedure, <a...  more
  • Nourishment is essential in our everyday day-to-day lives. Whate...  more
  • <br><p> Mumble bumble is a children's animated telev...  more
  • Sometimes you may feel like you would like to start off exercisi...  more
  • February 14, 2015 4:59 PM EET

Ma tot intrebam ce oare sa citesc din Biblie dupa o zi tare obositoare si plina de controverse pe teme Biblice . Am vrut sa citesc ceva ce .. sigur o sa inteleg :) .

... Era prea tarziu cand am citit si eu prea obosit ca sa mai inteleg prea multe lucruri , si mai mult .. sa le pun la inima . Asa ca mi`a atras atentia mult ocolita " Carte a cantarilor " .. am spus bine ? :)

Da , cu siguranta dragostea este un subiect care se poate armoniza cu o noapte tarzie , si chiar am inteles ceva din acele cateva capilole pe care le citim razand si neintelegand " ce oare cauta acolo " .. ?

Sa va spun ce am inteles :)

In primul rand interventia dragostei in viata noastra ocupa locul altor lucruri care nu erau sfinte . In capitolul 1:2 scrie : " .. descmierdarile tale sunt mai bune decat vinul " , deci este un progres in viata lui . Acum nu mai este preocupat de vin , ci de dragostea pentru ea . Si capitolul continua cu un schimb de complimente .. ce`i drept neintelese , dar asa se faceau in vremea aceea probabil , ce`i de remarcat ca aceste complimente vin din ambele parti . Dragostea era steagul fluturat peste ea si ajunsese bolnava de dragostea lui .  interesant om ( Solomon )  .. nu stiu cum a reusit . Dar ea ne indruma " nu starniti dragostea pana nu vine ea ! " n`am inteles ce a vrut sa spuna .. adica in versetele urmatoare mi`a dat de inteles ca a fost o vreme de indelunga asteptare si la ei .. " Caci a trecut iarna , a incetat ploaia , si s`a dus . Se arata florile pe camp , a venit vremea cantarii , si se aude glasul turturicii in campiiile noastre . " Nu cred ca`i vorba de anotimp , ci de binecuvantarile asteptarii .. :( Bine ... la un moment dat cred ca nu au mai rabdat pentru ca in capitolul 2:17 ea ii cere " Iubitule , sari ca o caprioara sau ca puiul de cerb , peste muntii care ne despart ". Atunci ea spune " L`am apucat , si nu l`am mai lasat pana nu l`am adus in casa mamei mele .. "

Tot in aceasta carte am intalnit si cuvantul " draguta " :) nu l`am mai intalnit pana acum in Biblie .. mi s`a parut interesant .

Inca ceva .. El spune : " mi`ai rapit inima , soro , mireas`o .. " mi`au atras atentia cuvintele " soro si mireas`o " .. deci isi alesese o mireasa dintre surorile in Domnul :) .

Dar .. nu o oarecare mireasa , ci una cu principii pentru ca spune ea " Esti o gradina inchisa , soro .. o fantana pecetluita " si numai iubitul sau avea sa " manance din roadele ei alese .. !!

• February 14, 2015 5:47 PM EET

Faine observatii, ar trebui sa o citesc si eu :) dar astept o seara in care voi fi obosit ;))

tu ai scris asta? :D

• February 14, 2015 6:40 PM EET

Multumesc de apreciere .. asa ar trebui sa faci , si pe langa a citi sa analizezi fiecare verset in parte sa vezi ce iti vb Domnul .. si daca cumva o sa ai ocazia sa ma cunosti , o sa iti iti dai seama de raspunsul la intrebarea ta .. !! :)

• 3 posts
    February 17, 2015 11:06 PM EET

Foarte frumos:)cu siguranta el a scris

• February 17, 2015 11:09 PM EET

Ooo daaa .. !! :) :)

• 3 posts
    February 17, 2015 11:11 PM EET

:))

• February 17, 2015 11:13 PM EET

Ce`i asa amuzant in faptul ca am admis ceea ce ai spus tu  ? :D

• 3 posts
    February 17, 2015 11:18 PM EET