Forums » Vechiul Testament

Creatia din Biblie

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
    • 11 posts
    February 23, 2015 12:59 AM EET

Va invit sa discutam din cartea Geneza (Facerea) din capitolul 1 despre creatia lumii potrivit Bibliei.

Am rugamintea la voi, ca aceasta discutie sa fie purtata intr-un mod civilizat, fara certuri, si respecand opiniile celorlalti. Clar?

Potrivit Bibliei, creatia a avut loc in anul 3760 i.e.n. (inaintea erei noastre). Timp de o saptamana, asa dupa cum citim in primul capitol al cartii Geneza. Cea ce pare mai ciudat, este faptul ca-n prima zi a fost creata lumina, iar soarele abia in a 4-a zi, noi astazi stim ca lumina e defapt o radiatie emisa de soare, cum putem explica asta?

Despre ceerea cerului  in a 2-a zi am gasit un comentariu interesant pe site-ul rabinului Shlomo Sorin Rosen.

El aminteste de rabinul Rasi, cunoscut in lumea iudaismului mozaic, ca unul dintre cei mai mari comentatori ai Torei si Talmudului. In comentariul sau asupra versetului 1:8 din Geneza, Rasi explica faptul ca termentul ebraic „samaim” (ceruri) este o contractie de la cuvintele „es” (foc) si „maim” (apa). Mai mult, Rasi ne spune si ca, in nemarginita-I putere si intelepciune, Dumnezeu a unit focul si apa – doua lucruri care nu pot coexista – si din acea combinatie a creat cerurile. De aceea, se spune in rugaciunile oficiate de mozaici (chiar în Kadis) sa aibe in vedere versetul din Iov 25:2 care spune „Cel care face pace [intre foc si apa] in inaltimile Sale […]”.

O alta chestie interesanta pe care am gasit-o tot de pe site-ul rabinului Shlomo Sorin Rosen, legat de coasta din care ar fi fost creata Eva, el amintea de cuvantul ebraic "tzela" care in ebraica moderna inseamna coasta. Alteori, acest cuvant poate fi tradus si prin „parte laterala”, care ar putea sugera si alte organe sau parti ale corpului.

Sursa: ( http://dvartora.ro )

Astept contributiile, comebatiile, sau criticile voastre la acest subiect.

• May 12, 2015 7:00 PM EEST

Procesul creației cred că suferă mai multe neînțelegeri și nelămuriri, de la probleme traductologice până la interptrare și revelație.

Amintesc un singur exemplu traductologic, chiar dacă sunt mult mai multe și anume expresia ,,tohu va bohu” din ebraică, adică ,,pustiu și gol” tradus în română nu corespunde cu conceptul evreiesc. Este o expresie intraductibilă. Doar o gândire și o minte de evreu poate înțelege pe deplin această expresie.

Interpretarea are de suferit din cauza științei care se impune, ca imposibil de a crede că ordinea dezvoltării unui mediu poate respecta pașii descriși în Geneza. Plus că unele interpretări ca să susțină încă această descriere a ,,nașterii” Pământului oferă unei zile defapt corespondentul a mii sau milioane de ani.

Chiar dacă nu tot Pentateuhul nu este scris de Moise, această secțiune este cel mai adesea considerată scrierea mâinii sale. Iar modul în care Moise a primit, sau când a primit râmâne o dilemă, astfel încât nu putem conchide cât la sută este inspirație divină și cât la sută e interpretare omenească.

This post was edited by Deleted Member at May 12, 2015 8:22 PM EEST