Forums » Intrebari si raspunsuri

diferenta dintre pocaiti

• Adu-Ţi aminte de făgăduinţa dată robului Tău, în care m-ai făcut...  more
  • When looking <a href="https://sportsly.xyz/">스포츠...  more
  • Sănătatea noastră este atât de vitală pentru Domnul, încât în ​​...  more
  • Născut din resturi de țărână, eu orice ar fi, voi privi doar spr...  more
  • -https://www.springfarma.com/blog/710_Ceaiul-de-galbenele--benef...  more
  • Într-unul dintre universuri suntem doar noi. Te iubesc și Tu mă ...  more
  • Aş putea spune că există o categorie de oameni în care mi-ar plă...  more
  • Undeva pe raftul bibliotecii mele se află o carte mai deosebită ...  more
  • Mulțumire
    autor: Nichifor Nicu
    03/03/2022. ora: 00:20

...  more
  • Voi sunteti lumina lumii.
    Harul Meu va e de ajuns
    Un castel inal...  more
  • Ai aparut din spuma marii frumoasa,ca soarele¤n priviri! Mi¤ai d...  more
  • Iubirea e ce poti sa dai,
    Ce- astepti in schimb,e lacomie,
    Cand ...  more
  • Te-am strigat cu-nfrigurare Cu-nfrigurare si plangand Am auzit o...  more
  • Te-am strigat cu-nfrigurare Cu-nfrigurare si plangand Am auzit o...  more
  • Veghează peste tot ce faci
    autor: Nichifor Nicu
    16/02/2022. ora:...  more
  • Și anul acesta revin cu un alt gând despre sărbătoarea aceasta n...  more
  • https://youtu.be/54ZnzF3AYeA
  • ”Care a fost cea mai frumoasă poveste de iubire a tuturor timpur...  more
  • Despre chemarea în slujire.

E foarte clar faptul că Dumnezeu nu...  more
  • Nu știu dacă va citi ochi de băiat (sau de fată) dar tot scriu.....  more
  • January 7, 2016 11:47 PM EET

Care este diferența dintre penticostali și baptiști?

This post was edited by Iosif O. at January 8, 2016 4:35 PM EET
  • January 8, 2016 4:25 PM EET
    Penticostalii cred ca se pot ruga in limbi dar batptistii fac tot dupa cuvintul DOmnului
    • 14 posts
    January 8, 2016 4:35 PM EET

”Baptiștii fac tot după Cuvântul Domnului..”
    Poți să fii explici mai clar aceste cuvinte?

• 125 posts
    January 8, 2016 5:23 PM EET

Cred ca o intrebare buna ar fi aceasta :Care este diferenta dintre penticostali,baptisti,adventisti... etc etc si Biserica Apostolica primara ?

• 125 posts
    January 8, 2016 5:27 PM EET

Daca este sa facem o comparatie doctrinara vom afla ca biserica penticostala este cu o treapta mai sus decat biserica baptista ,dar,fundamental amandoua sunt gresite.

• 6 posts
    January 8, 2016 5:29 PM EET

Felicia, Felicia... vorbirea în limbi nu e singura manifestare a Duhului Sfânt la penticostali.Dacă vorbirea în limbi să spunem că ar putea fi simulată de către un om fără înțelepciune și frică de Dumnezeu, nu știu dacă darul de vindecare ar putea fi simulat.Aici e multă confuzie...că mulți din afară cred că la penticostali atâta se întâmplă: se vorbește în limbi

• January 8, 2016 5:51 PM EET

Florin Barbu pe ce te bazezi cand afirmi ca cele doua biserici, penticostala si baptista, sunt fundamental gresite?

• 125 posts
    January 8, 2016 6:00 PM EET

Daca Dumnezeu a stabilit Credinta ODATA PT TOTDEAUNA bazand-o pe temelia proorocilor si a apostolilor de ce a mai fost nevoie de acele sinoade ,concilii sau cum vreti sa le numiti ? Sa stabileasca ce? Simplu.O erezie ca doctrina de biserica .Comparati ,punct cu punct  aceasta erezie pe care ei au numit-o doctrina de biserica cu invatatura Apostolica si veti descoperi ca nu este nici o legatura intre ele .

• January 8, 2016 6:07 PM EET

De ce trebuie să căutăm diferențe, în loc să vedem ce avem în comun cu toții?

This post was edited by Deleted Member at January 8, 2016 6:07 PM EET
    • 125 posts
    January 8, 2016 6:09 PM EET

Daca suntem gata sa "nu trecem peste ceeace este scris" asa cum ne indemna Apostolul Pavel ,si sa ramanem la Cuvant ,prin voia Domnului vom ajunge sa deosebim graul de pleava.

• January 8, 2016 6:11 PM EET

Tu ai comparat ”punct cu punct  aceasta erezie pe care ei au numit-o doctrina de biserica cu invatatura Apostolica”?

• 125 posts
    January 8, 2016 6:14 PM EET

Daniel ,indiferenta poate sa faca diferenta dintre moarte si viata.Cititi Matei 25 si veti vedea care a fost diferenta dintre fecioarele intelepte si cele neintelepte .

• January 8, 2016 6:20 PM EET

Este vorba despre ce avem toți creștinii în comun, pe Hristos. Dincolo de doctrine ale ale bisericilor, de statutul pe care îl au unele denominațiuni și modul cum se raportează la Cuvânt.

• 125 posts
    January 8, 2016 6:26 PM EET

Da.Cerceteaza si vei vedea ca trinitatea ca doctrina de biserica  sa stabilit la conciliul de la Niceea ca si inchinare la o trinitate de persoane a dumnezeirii si ca botez in numele sfintei treimi.Asadar,daca vrem sa ramanem la CE ESTE SCRIS , atunci trebuie stiut ca termenul de trinitate ,sfanta treime ,Dumnezeu Fiul sau Dumnezeu Duhul Sfant nu se gasesc nici unde in Biblie .Un alt lucru care face diferenta este botezul in apa.Niciunde in Biblie nu gasim un botez in numele sfintei treimi ci doar in Numele Domnului Isus :Fapte 2:38 ,Fapte 8:16 ,Fapte10:48 ,Fapte 19:5 .

• 125 posts
    January 8, 2016 6:30 PM EET

Daca Cristos este Cuvantul sa ramanem cu Cuvantul .Noi niciodata nu vom putea sluji ,urma ,pe Domnul Isus printr-o doctrina bisericeasca pt ca aceasta contrazice Cuvantul.

• January 8, 2016 6:38 PM EET

Nu mi se pare importantă, în niciun fel, religia. Credința unește.

• January 8, 2016 6:39 PM EET

Ce spui despre Geneza 1:26: ”...Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră...” La cine se referă aici cuvântul ”Nostru”?

Ce poți spune despre Matei 3:13-17, unde ni se arată clar că Dumnezeu este Triunitar: Dumnezeu Tatăl vorbește (versetul 17), Dumnezeu Fiul, adică Domnul Isus a fost botezat (versetele 13-16), iar Dumnezeu Duhul Sfânt S-a coborât în chip de porumbel peste Isus (versetul 16)?

• 125 posts
    January 8, 2016 6:54 PM EET

Daca poti sa-mi arati unde scrie Dumnezeu Fiul sau Dumnezeu Duhul Sfant ai primit raspunsul la intrebarile tale.Te rog ,tine cont si de ce spune Ioan 4:24 "Dumnezeu este Duh"si 2 Corinteni 3:17 ,Domnul este Duhul. si acum "sa facem om Dupa chipul si asemanarea Noastra.

• January 8, 2016 7:06 PM EET

În Ioan 10:30-39 Domnul Isus afirmă că: ”Eu și Tatăl una suntem” (versetul 30) Vedem că Îl numește pe Dumnezeu Tată. Cel ce are un tată inseamnă ca e Fiu, nu? Iar dacă Tatăl este Dumnezeu, nu e logic că și Fiul e Dumnezeu?

• 2 posts
    January 8, 2016 7:07 PM EET

.

• 57 posts
    January 8, 2016 7:11 PM EET

M-am si gandit cand s-a postat acest subiect ca produce neintelegere caci multi zic ca religia lui este cea mai buna (cultul lui este cel mai bun) si de aceea nu am comentat la acest subiect ci i-am raspuns direct celui ce a deschis subiectul. Eu cunosc ce sustine fiecare cult, dar am refuzat sa raspund pentru ca stiu ca nu se ajunge la niciun sens. Cel mai bine este sa implinim ce scrie Biblia

• 125 posts
    January 8, 2016 7:27 PM EET

logica nu face casa buna cu Credinta .Logica noastra este ratiunea noastra pe cand Credinta este Descoperirea lui Dumnezeu catre individ .

• January 8, 2016 7:38 PM EET

Nu sunt de acord cu ceea ce spui. Dacă rațiunea noastră nu face casă bună cu Credința, pentru ce ne-a mai dat-o Dumnezeu? 1 Tesaloniceni 5:21 ne spune: ”Cercetați toate lucrurile...”, ori cercetarea necesită rațiune.

• 125 posts
    January 8, 2016 7:56 PM EET

1Corinteni 2:6-16....ceea ce propovaduim noi printre cei desavarsiti este O INTELEPCIUNE  dar nu a veacului acestuia...Noi propovaduim Intelepciunea lui Dumnezeucea tainica si tinuta ascunsa ...Noua insa Dumnezeu ni le-a descoperit prin Duhul Sau (nu prin propria noastra inteligenta)...Noi n-am primit duhul lumii (de a te bizui pe intelepciunea ta)ci Duhul care vine de la Dumnezeu CA SA PUTEM CUNOASTE  lucrurile pe care ni l-ea dat Dumnezeu...Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca (scoli teologice ,seminarii,sinoade,doctori in divinitate...)ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant...Dar omul firesc(ne nascut din Dumnezeu)nu pricepe lucrurile lui Dumnezeu caci pt el sunt o nebunie..Omul duhovnicesc ,dimpotriva poate sa judece totul si el insusi nu poate fi judecat de nimeni ...

• 6 posts
    January 8, 2016 8:00 PM EET

Florin Barbu, de ce vorbești lucruri neadevărate? Matei 28:19 spune: "Duceţi-vă* şi faceţi ucenici** din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. ".Deci, ce spuneai de botezul în numele lui Isus? Sau citești Biblia numai pe bucăți?