Forums » Cum sa fiu mai aproape de El

Jurnal Spiritual

• Cuprinde-mă, Doamne cu funia dragostei Tale,
    Căci eu sunt ca o f...  more
  • Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • July 4, 2017 11:45 AM EEST

E iulie. Timpul parcă se scurge printre degete. Parcă ieri colindam străzile satului, era Crăciun. Stau în cumpănă. Niște alegeri grele îmi stau în față. Oare chiar răspunde Dumnezeu la rugăciune? Oare chiar îi pasă?

Un gând îmi vine: Ia jurnalul mai vechi.

Caut printre cărți vechiul jurnal.

O listă de rugăciune din miezul verii trecute.

1. Poșetă

2. Palton

3. Pantofi toamnă

4. Pantaloni noi

5. 3 cămăși

6. Post la Talpoș

7. Să nu plătesc masterul

Nu mai bifasem în dreptul lor, dar citindu-le acum, mi-am dat seama că am primit răspuns, chiar și la cele mai banale. Aveam nevoie de o poșetă, nu aveam banii necesari pentru ea. Am primit-o de la o persoană care nu m-a văzut în viața ei. Locul de muncă a venit și el, nu am plătit masterul. Am găsit toate hainele de care am avut nevoie la preț tare bun sau le-am primit de la cineva.

Mi-am dat seama că Dumnezeu răspunde la rugăciune, chiar și la una în care îi cer o poșetă.

Unde am vrut să ajung.

Dacă nu aș fi scris lista aceasta, aș fi uitat că Dumnezeu mi-a răspuns la rugăciune atunci și că poate să o facă și azi.

Am scris-o în jurnalul meu spiritual sau devoțional.

De mică îmi place să tot scriu și să tot desenez prin caiete. Aveam multe, dar în anul întâi în facultate am început să merg dimineața la rugăciune cu o fată cu un an mai mare. Ea avea o agendă. Era ceva diferit. M-am tot uitat și am zis că și eu vreau.

Ce conținea?

Erau pur și simplu idei desprinse din textele din Biblie pe care le citea ea. Și așa am făcut și eu.

Luam pasajul de dimineață și apoi îmi notam câteva idei și versete. Unele dintre ele mă însoțeau întreaga zi sau pur și simplu reveneam la ele în alte zile.

Timpul a trecut și citind diferite biografii mi-am dat seama că misionarii aveau ceea ce numeau ”jurnal spiritual”. Era diferit de ceea ce aveam eu. Eu am crezut că e ceva numai pentru fete, dar pentru prima oară am auzit despre el când am citit biografia unui bărbat misionar.

Citind biografiile mi-am dat seamă că era vorba de versete și conversații cu Dumnezeu.

”Cum? Să îți scrii rugăciunea?”

Nu mai auzisem așa ceva.

Dar am încercat. Era ceva nou și în timp ce scriam mi-am dat seama ce rugăciune egocentrică aveam. Era totul despre mine și nevoile mele.

Pe cum treceam timpul am văzut că aveam tendința de a romantiza lucrurile, de a nu mă mai uita la Cristos, ci a vorbi despre sentimentele mele melancolice. Și nu era bine. Privind în urmă, la toate rugăcinile, mi-am dat seama cum mâna Lui m-a păzit.

Recent, mami a intrat în camera mea. Jurnalul era pe masă și a început să citească. Când am aflat nu vreți să știți ceea ce a urmat.

Pentru mine două lucruri sunt importante, adică foarte importante. Biblia și jurnalul. Sunt ceva privat, ceva ce nu arat nimănui. Și dacă aș fi căsătorită, ar fi singurul lucru pe care l-aș ține departe de soțul meu. E între mine și Dumnezeu. Acolo cresc, acolo sunt luptele pe care le duc înaintea lui Dumnezeu înainte de a le duce înainte unui om. Și unele lupte sunt doar între mine și Cer.

Un jurnal spiritual nu e unul gen cele pe care le vedem prin filme în care ne punem toate simțămintele. Nu e despre noi, e despre Dumnezeu. E un fel de piatră de aducere aminte prin care creștem și prin care ne aducem aminte de ceea ce făcut Dumnezeu în viața noastră.

Ce conține acest jurnal?

- versete din ceea ce citim într-o zi.

- citate din cărțile devoționale pe care le citim

- cântece

- rugăcini

- diferite imagini și lucruri marcante din viața spirituală

Dacă ați văzut War Room, l-ați văzut acolo și aveți o idee.

Știu că nu am fost foarte la obiect, sunt unele lucruri despre care îmi e greu să vorbesc când nu știu exact cine o să le citească. Dar, dacă credeți că ar fi de folos un grup în care să vorbim și să învățăm unele de la altele mai multe despre acest instrument, vă rog să îmi lăsați un mesaj. Nu vreau să pară cu sunt eu cea deșteaptă sau ceva de genul și restul nu, vă las ideea asta cu simplul scop de a crește frumos împreună.