Forums » Maxime si cugetari crestine

"Eu, Femeia"- de John si Stasi Eldredge

• Probabil că oamenii care nu au auzit de Fecioara Maria până acum...  more
  • El, noi și groapa cea de toate zilele. ~Florin Ianovici

Cu greu...  more
  • I
  • I
  • Este întrebarea pe care uiți să ți-o mai pui când totul merge bi...  more
  • Timp de petrecut în rugă
    Pentru tot și pentru toți
    Cred că astăz...  more
  • Un spic de grâu ce l-ai luat
    Din lanul aproapelui tău ,
    Din ac...  more
  • Botezul cu Duhul are două faze în Faptele Apostolilor: (1) Faza ...  more
  • Nu sunt atât de naiv încât să cred că acest articol va aduce o s...  more
  • <h1>PożYczki Online</h1><br>pożyczki bez biku ...  more
  • Smintiți la suflet
    autor: Nichifor Nicu
    06/09/2020. ora: 19:15
    ...  more
  • N-avem pic de compasiune
    28/08/2020. ora: 1...  more
  • Patru moduri prin care putem alege dragostea

1. Încurajați-vă u...  more
  • Cel ce va face spărtura se va sui înaintea lor.

Mica 2:13

Fiin...  more
  • Ți se pare că nu faci nimic deosebit în viața aceasta? Ai un job...  more
  • Omul are vocația bucuriei. Așa am fost creați. Chiar și când o c...  more
  • Cum arata planificarea concediului anul acesta...
  • E tristă și cu lacrimi despărțirea
    07/08/20...  more
  • Crede-L pe Hristos
    24/07/2020. ora: 05:40
    ...  more
  • Sunt un om care își dorea să devină elvețian dar acum mi-am dat ...  more
    • 12 posts
    May 7, 2018 6:16 PM EEST

Voi face o prezentare de carte pe care o recomand tuturor femeilor si barbatilor, avem multe de invatat din ea. Varianta pentru femei este "Eu, Femeia" iar pentru barbati, "Eu, Barbatul". E o prezentare de profunzime a sufletului feminin si a inimii barbatului. Am selectat din ea fragmente care mi s-au parut esentiale, sa le vedeti daca nu aveti rabdare sa cititi toata cartea.

“Dorintele din inima femeii si realitatile vietii sale, par a fi la mii de km distanta unele de altele. Ravnim la o iubire romantica si la un rol vital intr-o poveste minunata.

Tanjim dupa frumusete; dar nu asa arata viata pe care o ducem.”

"Lupta femeii cu sentimentul propriei valori demonstreaza ca a fost creata sa fie o faptura demna de toata admiratia. Vidul pe care-l resimtim ne dovedeste ca am fost create pentru a ocupa un loc maret.Toate legendele si basmele despre Printesa niciodata gasita si despre Frumoasa deghizata in slujnica sunt mult mai exacte decat am fi crezut."

Dupa cadere apare un vrasmas de necrezut, Lucifer, care cel mai tare pe lumea asta o uraste pe femeie.

"Daca asculti istoria oricarei femei, vei auzi aceeasi tema: atacul asupra inimii." Fie abuzuri fizice, verbale, sexuale, fie indiferenta unei lumi careia nu-i pasa de femeie, dar se foloseste de ea, pana o seaca de puteri."

"Asociaza cele 2 calitati ale Evei, faptul ca intrupeaza Frumusetea lui D-zeu si ca da viata lumii si vei vedea ca sunt mai mult decat poate suporta inima otravita a Satanei. Asa ca o agreseaza cu o ura inimaginabila."

"Aminteste-ti cele mai frumoase povesti ale copilariei. In aproape toate, personajul negativ o terorizeaza pe Marea iubire a Eroului."

"Ranile primite ti-au transmis urmatoarea idee: Este vina ta. Nici nu meriti altceva. Lucrurile stau de fapt invers: este vina faptului ca esti plina de slava.Toate ti s-au intamplat pt. ca reprezinti o amenintare majora la adresa imparatiei intunericului. Esti napastuita pt. frumusetea si puterea ta."

Dupa cadere, barbatul a fost blestemat cu inutilitatea si esecul.

Pt. el, viata care urmeaza sa fie din acest moment este f. grea, exact in aspectele carora le acorda cea mai mare importanta, pt. ca esecul este cel mai mare cosmar al unui barbat.

Femeia este blestemata cu singuratatea. Adica durerea nascuta din moartea relatiilor.

Nevoia de a detine controlul, stapanirea ei de catre barbat, care nu exista inainte, deci nu e un lucru pozitiv.

"Cand un barbat se degradeaza, asa cum se degradeaza intr-un anume sens toti barbatii de la Cadere incoace, ceea ce se prihaneste in primul rand este puterea lui. Fie ca devine pasiv (barbatul neputincios), fie ca devine violent, (barbatul brutal), lasandu-si puterea sa-l stapaneasca.. " Cand o femeie cade in dizgratie, ceea ce se murdareste sunt dulcea ei vulnerabilitate, frumusetea datatoare de viata. Mai toate uraganele au nume de femei .

"Eva cazuta isi supravegheaza atent relatiile, refuza sa fie vulnerabila si daca nu-si poate asigura controlul, atunci mai bine ucide cu buna stiinta aspiratia inimii ei catre intimitate, pt. a sti ca nu scapa haturile din maini. Se transforma apoi intr-o femeie "care nu are nevoie de nimeni, cu atat mai putin de un barbat."

"Prea multe femei isi sacrifica feminitatea pt. a se simti in siguranta, la carma propriului destin. Puterea lor este mai degraba de natura masculina decat feminina, nu are nimic imbietor sau atragator, nimic gingas si ingaduitor."

"Dominatoarele sunt genul acela de femei (cum spune C.S. Lewis), care "traiesc pentru altii". Iar pe acesti "altii" ii recunoastem dupa expresia haituita de pe chipurile lor."

La cealalta extrema e femeia deznadajduita, neputincioasa, mult prea vulnerabila.

"Orice femeie stie astazi ca nu este cea ce a fost menita sa fie si se teme ca in curand toti vor afla acest lucru despre ea (daca nu au facut-o inca) si ca va fi abandonata. Parasita, urmeaza sa moara de inima rea." :))

Femeile invata de la mama lor ce inseamna femeie, dar de la tatal lor afla ce valoreaza ca femei.

"Sunt proaspat casatorita cu un barbat puternic si hotarat care nu se teme de confruntari si chiar se bucura sa le intampine. Stam la masa din bucatarie si, cand discutia se incinge, eu dispar. John vine dupa mine, ma cauta. "Stasi, unde esti?" Unde sa fiu? Stau ascunsa in dulap, la propriu." :))))

"John a trebuit sa imi arate iubirea lui si sa ma incurajeze luni intregi pt. a putea patrunde in sufletul meu inspaimantat."

"Mi-a fost frica de la inceputul casatoriei ca in cele din urma aveam sa fiu si sa raman o dezamagire pt. John; ca era doar o chestiune de timp pana sa-si dea seama."

"Inca mai tin minte prima noastra "neantelegere" in care am reusit sa raman in aceeasi incapere cu el. A fost nevoie sa-mi mobilizez toata vointa pt. a-mi pastra un picior in camera, in vreme ce alt picior o apucase deja spre baie, gata sa se retraga in cetatea de siguranta. Acela a fost punctul de rascruce. De atunci, nu m-am mai ascuns niciodata IN FELUL ACELA." :))

"Daca in copilarie nu am fost considerate demne de a fi iubite, este incredibil de greu sa ne credem demne de dragoste cand ajungem femei."

"Ne temem ca nu cumva sa fim vazute asa cum suntem, deci ne ascundem fiinta adevarata si nu lasam sa se vada decat ceea ce credem ca lumea asteapta sa vada."

"Daca suntem tipul dominator, ceea ce lasam sa se vada este "profesionalismul". Daca suntem deznadajduite, ne oferim "ajutorul".

"Nu ne simtim demne de a fi curtate, asa ca agatam pe felul nostru de a fi un semn mare, pe care scrie "Nu deranjati", spunand lumii intregi sa ramana la distanta.

Sau cautam cu disperare sa fim dorite, abandonand orice urma de respect de sine, cazand in promiscuitate emotionala si fizica. Nu ne simtim de neanlocuit, asa ca ne zbatem sa ne facem utile. Nu ne stim frumoase, asa ca ne muncim sa fim frumoase pe dinafara sau "ne dam liber" si ne ascundem in dosul unei masti care nu are nimic de spus. Incercam din rasputeri si in nenumarate feluri sa ne protejam de alte suferinte.”

Sa revenim la barbat.

Dupa cadere nici el n-a miscat un deget s-o salveze pe Eva.

"Mare parte din retinerea fundamentala a barbatului de a plonja in lumea femeii vine din cea mai mare teama a barbatului, teama de esec. A, da, poate glumi cat vrea despre "diferentele dintre femei si barbati", despre Venus si Marte si toate celelalte. Dar adevarul e ca barbatul se teme. Este inspaimantat la gandul ca, odata adancit in lumea femeii sale nu va fi suficient de puternic pt. a o ajuta cum trebuie. Iata pacatul, iata lasitatea lui."

"Majoritatea casniciilor (si relatiilor de durata) ajung la un fel de intelegere tacita: "De aici incolo nu ma mai apropii. Atat sunt dispus sa inaintez. Dar n-o sa plec si asta ar trebui sa te faca fericita."

"Asa ca se impune un fel de limita, o incuviintare cordiala de a trai la o anumita distanta. Drept urmare, multe femei sunt singure."

Barbatii pacatuiesc prin violenta si prin pasivitate. Doar atat.... si totusi cat de urit."

"Barbatul cade in pacatul sau fundamental atunci cand alege sa nu-si ofere puterea decat in situatii in care este sigur ca totul va fi bine."

"Asa ca, pt. el, a se pocai inseamna a se implica tocmai in situatiile de care se teme si a-si oferi puterea mai ales in aceste cazuri." "Daca se teme de apropierea sufleteasca, atunci isi va oferi puterea daruind, de fapt, apropiere sufleteasca". Exemplele sunt multe.

"In mod similar, cel mai inspaimantator lucru pt. o femeie este sa-si ofere frumusetea in situatii in care aceasta s-ar putea dovedi inutila. Sau, inca mai rau, in situatii in care am putea fi respinse. Fiindca Intrebarea noastra e: Sunt minunata? Iar a fi respinsa ar insemna sa auzim un NU rasunator. Femei nu doreste sa-si ofere frumusetea daca nu e sigura ca va fi bine primita. Dar viata nu ofera asemenea garantii. Noi trebuie sa ne asumam riscuri."

Dupa cadere, barbatul e blestemat cu esecul ("spini si palamida sa-ti de apamantul", etc e o metafora care nu se refera la agricultura, ci vorbeste despre truda inutila, care se lasa cu esec), iar femeia e blestemata cu singuratatea (dorintele ei depind de barbat, el stapaneste peste ea, relatiile devin disfunctionale, mor, nu mai merg si toate femeile se simt singure- daca sunt casatorite sunt singure in doi, daca nu, singure in altfel.

"Da-mi pace, lasa-ma sau nu e treaba ta, te-ar depasi sunt tot atatea mesaje pe care Satana le-a ridicat impotriva oricarei femei din momentul cand aceasta a vazut lumina zilei. Este echivalentul emotional si spiritual al mortii fetitelor chineze abandonate pe marginea drumului. Cel Rau sopteste fiecarei femei "esti singura", sau "cand vor vedea cine esti cu adevarat, vei ramane singura, ori nimeni nu te va cauta niciodata."

"E drept ca esti singura. Numai asa Cel rau se poate apropia de tine.El mizeaza pe cea mai mare spaima a unei femei: abandonul. Face in asa fel incat ea sa fie abandonata si intervine in orice intamplare pt. a o face sa semene cu abandonul."

"Femeia devine frumoasa cand stie ca este iubita. Asistam de multe ori la aceasta transfigurare. Daca este rupta de radacina iubirii, femeia se ofileste ca o floare uitata, neudata. Paleste in resemnare, in habotnicie si rusine. Luminozitatea infatisarii ei dispare la fel de usor cum stingi o lumina inutila."

"Barbatul este randuit sa-l intrupeze pe D-zeul Razboinic. Un Dumnezeu care izbandeste pt. noi."

"Simtim puterea barbatului atunci cand el vorbeste in numele nostru. Daca tace, flamanzim, caci nu ne da nici un fel de putere, ne-a parasit. Dar cand ne vorbeste, cand asculta ce spunem, inima noastra se poate odihni."

"Jinduim dupa darurile puterii masculine, protectoare, la ocrotirea fizica pe care ne-o ofera, desigur. Dar si la ocrotirea emotionala si spirituala. Ne asteptam sa intervina in favoarea noastra, intr-o relatie care ne-a devenit daunatoare."

"O prietena era agresata verbal si santajata emotional de catre mama ei, de cate ori vorbeau la telefon.In cele din urma, sotul ei a luat receptorul si i-a spus mamei: "Nu ii puteti vorbi astfel sotiei mele. Nu va permit. Va interzic sa mai sunati, atata timp cat nu sunteti pregatita sa fiti amabila." Astfel, a facut ceea ce sotia lui, in momentul respectiv, nu putea face pentru ea insasi."

"Toate ne dorim ca, intre noi si atacurile marsave ale Dusmanului, sa putem conta pe o prezenta puternica."

"Lumea are nevoie de puterea barbatului. " Ea este in primul rand sufleteasca. De asemenea, frumusetea femeii este mai intai sufleteasca.”

"De la femeie lumea se asteapta la frumusete. Stim asta. Undeva in adancul fiintei, stim ca e adevarat. Mare parte din toata rusinea pe care o resimtim vine din recunoasterea si din sentimentul unui mare esec in acest domeniu."

O femeie de 75 de ani admirata de autoare, spune Stasi ca e cea mai frumoasa femeie cunoscuta de ea pentru ca in prezena ei toata lumea poate fi ea insasi, toti sunt hraniti sufleteste, se odihnesc, se destind. Are suflet extrem de viu,cuceritor, fascinant si e f. indragostita de mosul ei.

"Femeia de toata frumusetea, slavita, este numai aceea care nu se straduieste din rasputeri sa devina frumoasa sau demna de iubire, sau pe placul cuiva."

"Biserica a nenorocit multe femei atunci cand le-a spus ca frumusetea lor tine de vanitate si ca feminitatea lor se manifesta cel mai bine atunci cand "este pusa in slujba slujirii semenilor". Feminitatea e atunci cand femeia se manifesta ca femeie.

O femeie crestina, numita Lottie e descrisa asa: "Nu este o femeie aspra, ci una inchisa in ea insasi, ca urmare a anilor petrecuti cu o bruta de barbat egoist si dictatorial. Arata ca un catel biciuit, alergand sa-i faca pe plac in toate felurile, nu din iubire, ci din teama si dintr-o idee ciudata de supunere. Este deprimata. Rose este prietena lui Lottie. Se intalnesc la biserica, iar ea este Femeia religioasa. Doamna care merge la biserica in mod regulat. De fapt, este chiar draguta, dar se imbraca in asa fel, incat sa ascunda acest lucru. Cu rochii fara nici un croi, cu parul strans coc. Si inima ei este inchisa. Se ascunde in spatele rugaciunilor, si "lucrarilor bune de slujire." Este obosita si epuizata."

"La prima vedere, femeile deznadajduite nu par tocmai castratoare. Nu ataca si nu domina pe nimeni. Dar nici nu imbie. Mesajul lor este, pur si simplu, "aici nu este loc pentru tine.". Luminile sunt complet stinse, stralucirea lor a pierit, nu este nimeni acasa. Barbatul se simte... nepoftit. Nedorit."

"Femeile deznadajduite sunt si acelea care se lasa definite de durerea lor. Femei care ar face tot ce le sta in puteri pt. a pune mana pe un barbat. Femeia de la fantana, din Ioan 4, ar putea fi un bun exemplu. Ea trece de la iubit la iubit pt. a-si umple golul interior. Sigur ca este dispusa sa intalneasca un barbat, dar intr-un mod disperat, jalnic, "tarandu-se", "manipuland, cersind atentie."

"In Eva exista un gol pe care se straduieste sa-l umple cu ajutorul lui Adam. Sentimentul de goliciune interioara i s-a dat pt. a o intoarce la D-zeu, in schimb ea apeleaza la Adam. De aici incepand se distrug multe relatii bune. Indiferent cat ar revarsa Adam in sufletul tau indurerat, nu va fi niciodata deajuns. El nu te poate implini. Poate ca-i vine sa se indeparteze tocmai atunci cand simte ca ii ceri sa te implineasca."

"Daca vei cauta in el definitia femeii care esti, atunci nu-i vei putea oferi cu adevarat frumusetea in chip eliberator."

"Lucrarea lui Isus Hristos nu si-a atins tinta in momentul in care unul dintre cei dragi lui este iertat. Nicidecum. Oare ce tata s-ar simti multumit sa-si vada fiica salvata dintr-un accident de masina, dar inca internata la Urgente? Nu-si doreste el, oare sa o vada vindecata de-a binelea?"

• 7 posts
    September 3, 2020 1:12 AM EEST
    Frumos text, interesante idei, clar conturate.