Forums » Marturii

Plantarea unei biserici în toaletă

• Bună ziua! Sunt coordonator activități service ( un fel de direc...  mai mult
  • Trei verbe care ne propulsează spre nelimitatele resurse divine....  mai mult
  • Vorbește Domnul
    autor: Nichifor Nicu
    03/12/2018. ora: 03:15

...  mai mult
  • 1. nu e ciudat cum o bancnotă de 50 lei pare o sumă mare când ...  mai mult
  • 1.Uiti in ce an esti .
    2.Iti faci tema in HTML si ii dai profulu...  mai mult
  • Dacă ți-aș spune că te-aș putea ajuta să găsești persoana potri...  mai mult
  • Neprihăniților, veniți acasă !
    28/11/2018. ...  mai mult
  • "Am petrecut câţiva ani în Israel – pentru un stagiu, în câ...  mai mult
  • 1. Religia. Ce religie ai avut? Nu e curios Dumnezeu de religia ...  mai mult
  • Te-ai întâlnit vreodată cu Isus ?
    03/11/20...  mai mult
  • Dumnezeu ne iubește așa cum L-a iubit pe Domnul Isus: "I-ai...  mai mult
  • Sărmanule popor
    28/10/2018. ora: 01:30

...  mai mult
  • Am învățat de la Adam că doar în ascultare există un Paradis. Op...  mai mult
  • Învaţă de la toate, să ai statornic drum.
    Învaţă de la flăcări, ...  mai mult
  • Niciodată nu am înțeles creștinul care crede că își poate trăi v...  mai mult
  • Să vi la cruce nu-i o rușine
    24/10/2018. or...  mai mult
  • Uneori stau şi mă întreb care este chemarea creştinilor pe acest...  mai mult
  • Mândria spirituală
    16/10/2018. ora: 10:20

...  mai mult
  • O pădure-ntunecată
    05/10/2018. ora: 04:20

...  mai mult
  • Sodoma și Gomora
    03/10/2018. ora: 06:40

...  mai mult
  • 9 august 2018, 15:33:31 EEST
    Organizaţia Open Doors estimează că între de 50,000 şi 70,000 de creştini sunt ţinuţi în nişte lagăre de muncă îngrozitoare, toate acestea doar pentru că au îndrăznit să creadă într-o autoritate mai mare decât cea a liderilor ce conduc Coreea de Nord - şi anume Isus.

Hea Woo este o creştină ce a fost arestată în Coreea de Nord. Când a ajuns la închisoare, în lagărul de muncă unde era ţinută, acolo a văzut un semn care spunea: "Nu încerca să evadezi, vei fi omorât". Ea relatează: ,,Gardienii erau fără milă. M-au bătut cu picioarele şi cu bâte. Creştinii uneori sunt omorâţi sau închişi pe toată durata vieţii lor în aceste lagăre de concentrare. Acolo mereu erau oameni care mureau. Moartea este parte din viaţa de zi cu zi. Trupurile de obicei erau arse iar gardinenii împrăştiau cenuşa pe alee. În fiecare zi, ne plimbam pe acea alee şi mereu mă gândeam că într-o zi prizonierii vor călca şi peste cenuşa mea."

Totuşi chiar şi în aceste lagăre de muncă care sunt precum iadul pe pământ, Dumnezeu este la lucru. Hea Woo spune: ,,Dumnezeu m-a ajutat să supravieţuiesc. Chiar mai mult, El a pus în mine dorinţa de a face evanghelizare printre prizonieri! El mi-a arătat pe cine ar trebui să abordez. Dumnezeu m-a folosit să conduc cinci oameni la credinţă. Ne adunam împreună fără ştirea gardienilor. De obicei ne întâlneam în toaletă unde se ţinea un scurt serviciu divin. I-am învăţat versete din Biblie şi câteva cântări pe care le cântam aproape fără se ne facem auziţi."

Una din cântările pe care Hea Woo a cântat-o atunci când era în închisoare era Măreţul Har. Când a fost întrebată ce înseamnă această cântare pentru ea, răspunsul ei a fost: ,, Au fost aşa de multe momentele în viaţa mea când a era timpul să mor. Dar sunt încă în viaţă. Mulţumesc lui Dumnezeu pentru harul Său măreţ."

Accesând link-ul de mai jos o puteţi asculta cântând prima strofă din cântarea Măreţul Har în limba coreană:
    https://www.youtube.com/watch?....time_continue=21&