Forums » Sfaturi & Incurajari

Primăvara

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • March 2, 2019 11:57 AM EET
    Primăvară ești tu!!! Primăvara e când nu regreți nimic. Primăvara e când treci pe stradă și zâmbești necunoscuților, fără motiv. Primăvara e când îți ești ție însuți de ajuns să fii fericit. Primăvara e când te oprești să dăruiești și îl întrebi pe cerșetor cum îl cheamă. Se uită mirat la tine. L-ai văzut! Ai văzut că e om. E primăvară. Primăvara e când te oprești să vorbești cu un cățel care doarme întins la soare. Cu o gărgăriță ce s-a aventurat pe o frunză. Cu un prieten cu care n-ai mai vorbit de un milion de ani. Cu bătrâna din colț care vinde usturoi și e supărată că pe ea n-o iubește nimeni de 1 Martie. Primăvara e când iubești și nu aștepți să fii iubit. Primăvara e când abia aștepți nu să primești flori, ci să dăruiești. Primăvara e când cineva te-a rănit, dar, pur și simplu, îi mulțumești. Că, uite așa, poți să înveți cum să ierți. Primăvara e când ai putea fi gelos, dar, pur și simplu, nu ești, fiindcă realizezi că nu poți trăi o viață temându-te de toți oamenii mai frumoși, mai deștepți, mai buni ce-ar putea apărea să-ți ia locul în viață celui iubit. Așa că ridici din umeri, continuând să fii tu. Primăvara e atunci când cineva te-a dezamăgit crunt, dar alegi să taci, să nu spui nimic și să vezi în continuare tot ce are bun. Primăvara e când un vis ți s-a făcut țăndări și te apleci să culegi, cântând, cioburi de nădejde și de credință, să faci unul mai bun. Primăvara e când ai putea să vezi ce nu ai, dar alegi să mulțumești pentru tot ce ai primit. Primăvara e atunci când crezi în minuni. Cea mai mare părând-ți a fi... chiar tu. Primăvara e când a ieșit soarele, când s-a topit zăpada, când au apărut ghioceii și când toată lumea începe, în sfârșit, să reflecte, după o iarnă lungă și grea, ce ai tu în suflet. Mereu. Primăvara ești tu. Uneori însă uiți.