Forums » Intrebari si raspunsuri

RAPIREAAAA...

• Cu ani în urmă în Europa o văduvă săracă avea un copil tare boln...  more
  • "O carte pe care mi-aș dori să o citesc din nou pentru prim...  more
  • Pentru cei ce doresc cărțile de poezie al fratelui Dionisie Giuc...  more
  • De ce nu este bine să mergi la biserică ?

Măcar că poate avea ș...  more
  • "Fă-ți timp să vezi, să simți și să trăiești fiecare moment...  more
  • Nu uitati sa va rugati...
  • Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
    • 8 posts
    June 3, 2019 10:56 PM EEST
    ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel şi cu trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va coborî din cer şi întâi vor învia cei morţi în Hristos.
    4:17 Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi toţi împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; şi astfel vom fi totdeauna cu Domnul. In intreaga lume evreii sărbătoresc Rosh Hashanah,Anul nou Evreiesc,avand loc de obicei in luna septembrie,aceasta sarbatoare este sărbătorită prin suflarea trambitelor-shofarul sau cornul de berbec.De aceia este numită si sarbatoarea Trambitelor. Evreii au sapte sarbatori:Pastele,Praznicul Azimilor,Sarbatoarea Roadelor,Sarbatoarea Cincizecimi,Sarbatoarea Trambitelor,Sarbatoarea Ispasirii si Sarbatoarea Corturilor Primele patru au fost împlinite, literalmente,de catre Isus.El a fost Mielul de Paste (1corinteni 5:7),painea vieti(Ioan 6:35) si primul rod dintre cei care au adormit(1corinteni 15:20). Iar când ziua cincizecimii a venit pe deplin,dupa inaltarea LUI, El ni L-atrimis pe DUHUL SFÂNT (Faptele 2:1-4). Așadar, urmatoarea sarbatoare pe care asteptam ca ISUS sa o împlinească literalmente este Sarbatoarea Trambitelor. De ce este aceasta sărbătoare semnificativa pentru noi?Pentru ca atunci când ISUS o va implini,inseamna ca noi ne vom duce sa il întâmpinăm pe nori! Vorbesc despre rapirea bisericii. Cand va suna trambita,noi,cei care suntem vii,ne vom schimba "într-o clipire din ochi". Vom primi trupuri noi,care vor fi ca al lui ISUS! Cei care vor fi morti in Cristos vor invia si vor primi si ei trupuri noi. Ei se vor inalta mai intai,urmati de noi si il vom întâmpina pe Domnul in văzduh. Aceasta inseamna ca există posibilitatea ca tu sa nu vezi moartea!....acum sa va arat rapirea in vechiul testament;Dumnzeu ia dat lui Moise cateva semne si am sa ma opresc doar la recolta stransa. Dumnezeu ia zis lui Moise,cand vei strânge recolta (rapirea --biserica dintre neamuri) sa lași un colt din recolta pentru sărac (Israel) si străin(aici e vorba de neamuri, care nu au fost răpiti). Nu stiu dar ceva imi zice ca noi ar fi trebuit sa stim ziua răpirii...recolta nu se strange niciodata iarna,primavara sau vara(sarbatoarea Trambitelor este in luna septembrie). Cât despre vremuri şi soroace, n-aveţi trebuinţă să vi se scrie, fraţilor.
    5:2 Pentru că voi înşivă ştiţi foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoţ noaptea.
    5:3 Când vor zice: „Pace şi linişte!”, atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată, şi nu va fi chip de scăpare...Domnul va veni ca un hot pentru necrestini,si vezi acum ce zice mai departe...
    5:4 DAR VOI, FRAȚILOR, NU SUNTETI ÎN ÎNTUNERIC, PENTRU CA ZIUA ACEEA SĂ VĂ PRINDĂ CA UN HOT.
    5:5 Voi toţi sunteţi fii ai luminii şi fii ai zilei. Noi nu suntem ai nopţii, nici ai întunericului.
    Vreau sa va spun ca Domnul cand vorbeste de un eveniment, imediat sare într-un alt eveniment...de exemplu la versetul 5:4 aici e vorba de rapire...ce face un hot cand merge la furat? El se asigura ca nu-l vede nimeni si ia ceva ce nu-i apartine,tot asa este si la rapire,atat ca Domnul va lua ce-i apartine .Lumea nu va vedea rapirea (nu vor sti nimic,va fi ca hotul care merge la furat))...daca mergi in apoc 12:11 Ei l-au biruit prin sângele Mielului şi prin cuvântul mărturisirii lor şi nu şi-au iubit viaţa chiar până la moarte.12:12 DE ACEEA BUCURAŢI-VĂ, CERURI ȘI VOI CARE LOCUITI IN CERURI! (cine se bucura?cei care au biruit prin sangele Mielului)ACUM VEZI CE SE INTAMPLA MAI DEPARTE--Vai de voi, pământ şi mare! Căci diavolul s-a coborât la voi cuprins de o mânie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme.” Vazduhul este atmosfera demonilor....eu sper sa faci parte din recolta strânsă....ma opresc aici,poate cu alta ocazie am sa vorbesc de fuga lui IACOV (Israel) in necazul cel mare....numele Iacov in ebraică inseamna inselator,iar DUMNEZEU ii schimba numele in Israel(aici vedeti harul lui Dumnezeu ). Israel il va inghiti pe anticrist(mesia care ei il asteapta),numai Iacov si gașca lui au parte har....Mângâiaţi-vă dar unii pe alţii cu aceste cuvinte.....nu lasa ca diavolul să-ți fure aceasta mângâiere....