Forums » Intrebari si raspunsuri

LEGAMANTUL LUI DAVID CU IONATAN

• Cu ani în urmă în Europa o văduvă săracă avea un copil tare boln...  more
  • "O carte pe care mi-aș dori să o citesc din nou pentru prim...  more
  • Pentru cei ce doresc cărțile de poezie al fratelui Dionisie Giuc...  more
  • De ce nu este bine să mergi la biserică ?

Măcar că poate avea ș...  more
  • "Fă-ți timp să vezi, să simți și să trăiești fiecare moment...  more
  • Nu uitati sa va rugati...
  • Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
    • 8 posts
    June 6, 2019 8:46 PM EEST
    Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament cu privire la ISUS?.... 1 Cor 2:2
    Căci n-am avut de gând să ştiu între voi altceva decât pe Isus Hristos, şi pe El răstignit.
    2Samuel 9:7 David i-a zis: „Nu te teme, căci vreau să-ţi fac bine din pricina tatălui tău Ionatan. Îţi voi da înapoi toate pământurile tatălui tău Saul, şi vei mânca totdeauna la masa MEA.”
    Cand oamenii din palat au auzit ca împăratul Saul si fiul lui,Ionatan, au murit in lupta,au intrat in panica. Temandu-se ca David va veni sa puna mâna pe tron si sa ucida pe toti fiii si nepotii lui Saul,au fugit ca sa își scape viețile. O doica l-a luat pe Mefiboset,fiul lui Ionatan,si a fugit.Pe cand fugea,insa,baiatul de cinci ani a cazut si a devenit olog de ambele picioare 2Samuel 4:4.
    Bietul baiat nu ar fi fost olog daca oamenii ar fi stiut ca David îi iubea,de fapt,pe Ionatan si pe Saul si ca ar fi avut grijă de fiul lui Ionatan pentru ca incheiase un legămînt cu acesta(1samuel 18:3)
    In aceasta istorisire,împăratul Saul reprezinta rasa umana.El este ca si Adam,care a pacatuit impotriva lui Dumnezeu si a pierdut tot ceea ce i-a dat Dumnezeu omului.El avea pozitia,dar nu mai avea puterea,din cauza pacatului.Ionatan,care venea dupa Saul,il reprezinta pe ISUS, care a venit ca om.Ionatan nu a fost ca Saul-era bun,drept,la fel cum Isus nu este ca Adam-Isus este omul perfect.David il reprezinta pe Dumnezeu. Asadar,legamantul lui Ionatan cu David vorbeste despre legamantul lui Isus cu Dumnezeu. Mefiboset îi reprezinta pe credincioșii de astazi,care sunt ologi" in diferite moduri- bolnavi,deprimati,tematori,saraci, si asa mai departe.Mefiboser, a devenit olog din cauza unei vesti rele,bazata pe o minciuna.Multi credinciosi astăzi sufera inutil deoarece cred lucruri gresite despre DUMNEZEU. Ei se gandesc:Pacatul m-a dat de gol!Dumnezeu vine dupa mine! Ei bine,eu am vesti bune pentru toti cei reprezentati de Mefiboset:David nu cauta sa va ia viata! Cand David l-a cautat pe Mefiboset, a făcut-o pentru a-i arata bunatate,pentru a avea grija de el si pentru a-i restitui pamantul care apartinuse lui Saul,bunicul lui.La fel DUMNEZEU nu vrea să-ți faca rau. El stie totul despre pacatele tale si tot te iubeste.De aceea L-a trimis pe Isus ca plata pentru pacatele tale si din pricina legamantului lui Isus cu El,iti spune: Nu te teme,caci vreau să-ți arat bunatate. Am să-ți inapoiez totul si vei manca întotdeauna la masa Mea!....