Forums » Sfaturi & Incurajari

Nu aștepta să ți se spună „Mulțumesc!”

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
    • 4 posts
    July 20, 2019 11:48 AM EEST
    Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această platformă și sper să fie de folos cât mai multor persoane.
    Sunt genul de persoană care caută să simtă cu cel din jur său, de aceea cât pot de mult încerc să ajut, în orice mod posibil oamenii din jur dar am identificat o problemă de-a lungul timpului și anume: am observat că omul uită să mai spună și un „Mulțumesc”, uită să exprime într-un fel recunoștința și de multe ori consideră că se cuvine să fie ajutat. Ei bine, acest fapt m-a consumat de multe ori, nu, nu am așteptat laude nici de la ei, nici de la biserică, dar o umilă și micuță formă de recunoștință mi-aș fi dorit, mi-ar fi dat aripi să merg mai departe.
    Această frustrare dacă o pot numi așa, m-a împins până acolo încât de multe ori am renunțat la a mai ajuta, la a mai sluji, însă acum 3 săptămâni am ascultat o predică ce a avut un impact imens asupra vieții mele și am să dau un exemplu după care voi atașa și link-ul către mesaj.
    Spune în Sfânta Scriptură să nu fim doar niște ascultători ci și împlinitori ai Cuvântului! Ei bine, la puțin timp după ce am auzit acel mesaj am făcut ceva, am ajutat sau ca să folosesc un termen din predică, am slujit ( citez: „Când îi spui lui Dumnezeu că vrei să Îi slujești, El te trimite la oameni” ) - domeniul? mai puțin relevant. Consider că mi-am făcut treaba bine în schimb zilele au trecut și nu am primit nici măcar un simplu „Mulțumesc” - și voi folosi un exemplu pentru a fi mai clar, dacă tu mă chemi să îți schimb o roată la mașină și îmi dai 30 de lei, doar bunul simț te poate împinge să mai spui și „Mulțumesc” , dar dacă vin și te ajut fără să îmi dai un leu, pe lângă bunul simț mai există și gândul că mulțumirea este o formă de recunoștință. În sfârșit, într-o zi iar a venit gândul în mintea mea: „Ia uite, nici măcar un mulțumesc nu spune” și parcă norișorii cu ploaie de toamnă începeau să se adune deasupra sufletului meu, moment în care au venit în mintea mea gândurile din această predică și atunci am spus cu voce tare: „Eu slujesc lui Dumnezeu ! Eu slujesc lui Dumnezeu, este treaba mea între mine și Dumnezeu, nerecunoștința unui om, nu este treaba mea, ci este treaba lui între el și Dumnezeu” - de îndată ce am spus aceste cuvinte, a dispărut orice necesitate de a primi un „Mulțumesc”, mulțumirea mea era că am ascultat de Dumnezeu. Deși eram împăcat cu situația, deși eram gata să ajut iar dacă ar fi apelat la mine acea persoană, deși eram gata să nu mai aștept nici un fel de mulțumire de la om, după câteva ore primesc telefon: „Mulțumesc pentru ceea ce ai făcut ! Ai făcut o treabă bună!” - Wow. Este posibil ca acel telefon să îl fii primit indiferent de cum aș fi reacționat eu cu câteva ore mai devreme, dar diferența este că am înțeles și practic că slujirea este treaba mea între mine și Dumnezeu, recunoștința/mulțumirea omului este un bonus, dacă ea vine, mulțumesc lui Dumnezeu pentru ea și dacă nu vine, mulțumesc lui Dumnezeu oricum căci mi-am putut face partea mea !

Înțelegând aceste adevăruri și punându-le în practică, vom fi mai fericiți, mai independenți de reacțiile oamenilor și mai dependenți de Dumnezeu ! Îmi doresc din toată inima ca aceste gânduri să îți fie de folos și fă-ți timp să asculți acest mesaj
    https://www.youtube.com/watch?v=E-J21gukVv8&t=3978s