Forums » Sfaturi & Incurajari

Ce învățăm din cartea de mulți interzisă ?

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
    • 4 posts
    August 5, 2019 2:48 PM EEST
    Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de alții interzisă, o carte despre care îmi amintesc că mi s-a zis pe când eram adolescent, că nu am voie să o citesc până la 18 ani..Cartea Cântărilor. Lăsând la coșul de gunoi motivele de neînțeles ale celor care nu acordă interes acestei cărți, am observat câteva lucruri interesante în carte. Mulți oameni râd de felul în care sunt făcute complimentele în această carte însă acest lucru se datorează faptului că uităm să privim detaliile din natură, uităm să privim creația lui Dumnezeu și dacă nu uităm, oricum nu avem timp de așa ceva, nu? Este mai ușor să spui: „Zâmbetul tău este așa de frumos precum un emoticon de pe WhatsApp” decât să fii creativ, să găsești în jur, chiar și în natură ceva ce ar ilustra cât mai bine zâmbetul persoanei, poate părea bizar ce spun dar decât să audă cineva că zâmbetul îi seamănă cu un rânjet de pe WhatsApp cu siguranță ar fi mult mai încântată dacă ar auzi: „Știi ce? Dimineața savuram o cană de lapte, era așa alb, m-am gândit că dințișorii tăi sunt asemenea laptelui, curați și albi” - da, poate sună bizar, dar în adâncul inimii oricine ar aprecia un compliment creativ, de calitate, din inimă, decât ceva superficial sau deloc și motivul pentru care poate suna bizar este pentru că nici nu prea auzim în jurul nostru așa ceva, nu-i așa? În capitolul 7 chiar în primul verset este scris: „Ce frumoase îți sunt picioarele în sandalele tale” - Știi ce înseamnă asta? Înseamnă că omul respectiv și-a făcut timp să se uite la cum sunt picioarele în sandalele acelei femei, poate părea penibil, poate părea ceva micuț dar frumusețea stă defapt în detalii și în lucrurile mărunte. Poate că spui: „ce rost ar avea să îi spun că îmi plac mâinile lui că sunt frumoase, muncitoare?” Tocmai o astfel de apreciere poate da tărie mâinilor să muncească în continuare, să fie îngrijite în continuare. Cum poate fi alimentată dragostea ? Este o muncă zilnică, o muncă frumoasă, o muncă ce necesită uneori o floare, alteori un mic dejun surpriză, alteori un compliment unic, uneori o îmbrățisare. Zilele trec de multe ori fără ca cel cu care ai ales să trăiești toată viața să se simtă iubit/apreciat și pe măsură ce trec se adună frustrare, se adună întristare. Dacă ești căsătorit/ă - fă o călătorie prin Cartea Cântărilor, inspiră-te de acolo, prețuiește pe cel/cea de lângă tine pentru că am observat această realitate tristă într-un număr măricel de familii - o dată căsătoriți, nivelul de apreciere scade. Mai este un sfat în Biblie în Proverbe 5:19, o sugestie pentru bărbații căsătoriți dar nu este greșit ca și femeile căsătorite să ia în considerare sugestia: „fii amețit/îndrăgostit continuu de dragostea ei.” - este vorba de alegere, este vorba de o decizie pe care o poți lua. Ce mai aștepți? :)