Forums » Sfaturi & Incurajari

Lecții de la o plantă

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
    • 4 posts
    August 17, 2019 11:37 PM EEST
    Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despre ea că ar fi benefică pentru dormitor și pe lângă acest detaliu aduce și o culoare plăcută în cameră. Recunosc faptul că nu sunt nici florar, nici pădurar nici grădinar, sunt stângaci, au fost zile când țipa biata de ea după apă de izvor, apă de munte, din Eufrat...probabil la ce sete avea se mulțumea totuși și cu apa ținută într-o sticlă de plastic luni de zile. Mi-a plăcut rezistența ei în ciuda stângăciilor mele însă în această seară am băgat-o în seamă și două mari bucăți din ea erau putrezite, nu am mai avut răbdare să vină rezultatele de la IML, am întrebat-o rapid pe mama de ce s-au stricat acele două bucăți din floare iar răspunsul mamei m-a pus pe gânduri: „Așa se mai întamplă cu florile, se mai ofilește câte una sau putrezește...așa e și cu organismul nostru.. se mai strică o măsea, mai apare o durere.” - Am curățat floarea și m-am gândit că adesea în viață mai am și pierderi fie de ordin social, financiar sau spiritual dar învăț de la această floare că își vede de drum, nu a intrat în depresie pentru pierderea suferită ci s-a uitat că au mai răsărit noi rădăcini, adică am pierdut două dar au răsărit alte 7 care par a fi puse pe treabă. Tendința este într-adevăr să vezi doar pierderi și să nu vezi câștigul/binecuvântările date în dar de Dumnezeu. Poate că ai pierdut pe cineva drag, fie deces, fie a ales să nu mai fie lângă tine...uită-te câți oameni te iubesc și mergi mai departe. Poate ai pierdut o afacere sau ai avut un eșec profesional, bine ai venit în clubul celor care au pierdut...dar vreau să îți spun că sunt mai bine decât mulți oameni cu ajutorul și binecuvântarea lui Dumnezeu măcar că am pierdut mult. Poate nu ești cea mai credincioasă persoană, știi că ai păcătuit, știi că ai fost un om cu frică de Dumnezeu, că te rugai, că citeai din Biblie și ceva..parcă s-a ofilit dar adu-ți aminte de zilele când cu bucurie te rugai, citeai din Biblie sau trăiai cu frică de Dumnezeu, dacă te vei ridica și vei lua decizii noi și bune, vei vedea cum vei înflori mai mult decât ai fost vreodată. Și vreau să mai spun un lucru...de această floare m-am îngrijit eu..așa stângaci, am o floare ce a postit în multe zile din lipsa grijei mele însă de mine, de tine nu se îngrijește un om, ci însuși Dumnezeu, un Dumnezeu care te ține în viață, ne trezim dimineața spunem noi în mod normal, dar nu este normal căci mulți se pun să dorm și nu se mai trezesc. Dumnezeul acesta se îngrijește să poți vedea, să poți munci, să poți relaționa, să poți trăi, să poți zâmbi. Învață de la floare și nu-ți opri viața pentru a număra petalele ofilite și a aștepta să te ofilești de tot ci mergi mai departe numărând ceea ce Dumnezeu îți oferă, ceea ce realizezi, oamenii apropiați, prietenii, familia, oportunitățile de muncă, de slujire, de relaționare. Că vrem sau nu, uneori trebuie să învățăm și de la natură.