Forums » Sfaturi & Incurajari

Nu citi dacă nu îți plac apusurile

• "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • "Și totuși…!
  • "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
  • In predica de pe munte,Isus a spus:iubiti-va dusmanii. Isus a ma...  more
  • Vineri dup-amiază, gălăgie, zeci de copii, agitație, griji, aten...  more
  • Cu ani în urmă în Europa o văduvă săracă avea un copil tare boln...  more
  • "O carte pe care mi-aș dori să o citesc din nou pentru prim...  more
  • Pentru cei ce doresc cărțile de poezie al fratelui Dionisie Giuc...  more
  • De ce nu este bine să mergi la biserică ?

Măcar că poate avea ș...  more
  • "Fă-ți timp să vezi, să simți și să trăiești fiecare moment...  more
  • Nu uitati sa va rugati...
  • Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
    • 9 posts
    October 23, 2019 5:09 PM EEST
    Vineri dup-amiază, gălăgie, zeci de copii, agitație, griji, atenție distributivă, concentrare. În mijlocul forfotei îmi îndrept aparatul foto către un copil când mă izbește un cadru uimitor..soarele ce străbate un copac, mi-am adus aminte instant de un capitol intitulat „De ce ne plac apusurile?” scris de un om ce și-a dorit să demonstreze că Dumnezeu nu există fiind un ateu convins iar în urma studiilor sale a ajuns să fie creștin și să scrie o carte foarte bine argumentată dovedind existența lui Dumnezeu prin natură și știință.

A venit toamna și frunzele s-au colorat, le-ai văzut ? Știu, ai fost ocupat. Zeci de copii, vecini de-ai tăi au început școala, ai salutat pe unul din ei și i-ai urat un an școlar cu succes? Știu, te uitai în telefon. A mai trecut un an peste părinții tăi, ai petrecut o zi în acestă toamnă răscolind amintiri frumoase împreună cu ei savurând zascusca proaspăt făcută? Știu, era suspans cu moțiunea de cenzură. Cu toții trecem prin momente grele, cumva ți-ai sunat unul din prieteni să-l mai întrebi cum se simte? Știu, te-a lăsat cu seen ultima oară și nu merită.

Viața trece prea repede pentru a fi nemulțumitori, nu ne permitem luxul indiferenței, suntem mai câștigați admirând un apus decât să privim o emisiune nereușită, suntem mai fericiți plimbându-ne prin parc decât stând în trafic într-o mașină scumpă. Mai bine asculțăm un bătrân dintr-un sat decât pe doamna Firea.

Ce taină mare la acest copac, primește lumină și lasă ca prin el să treacă lumina mai departe, deobicei unde este copacul, adio soare nu mai vezi nimic. Cu toții primim în viață, dar cei care oferă sunt din ce în ce mai puțini. Nu-i așa că este faină fotografia? Lumina printr-un copac, acum gândește-te cât de frumos te vei vedea și tu fiind pentru cei din jur o rază de speranță, să oferi un zâmbet, o încurajare, o apreciere, o vorbă bună, o rugăciune, o masă caldă, un umăr pe care să se plângă...

De unde poți oferi? Nu suntem cumva limitați? Ba da ! Dar Dumnezeu cultivă resurse nelimitate atunci când suntem mulțumitori, atunci când ne facem timp să privim natura, atunci când ne facem timp să ne rugăm. Atunci când oferim, El are grijă ca să nu secăm niciodată.
    „Este mai ferice să dai, decât să primești.” Faptele Apostolilor 20:35