Forums » Sfaturi & Incurajari

Lecții de la un ceas

• Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • in Jocuri
    Tue at 12:10 PM
    Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    autor: Nichifor Nicu
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
    • 22 posts
    December 10, 2019 9:51 PM EET
    „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe zi.” - spunea poetul german Hermann Hesse deși câți oameni ar fi mulțumiți de această performanță ? Nu toți cu siguranță, dar măcar un om va aprecia, măcar cel care a construit ceasul doar pentru simplul fapt că a muncit pentru el, va privi către numerele frumos pictate pe cercul de lemn lipsit de vlagă, putere și precizie constantă. Uneori problema poate fi bateria, alteori suprapunerea defectuasă a limbilor poate împiedica funcționarea însă este ușor să spui: „ce ceas prost!”. Îmi amintesc de un ceas bizar al unui prieten, funcționa doar când era ținut la mână însă când era pus pe birou, nu mai funcționa, cu toate acestea, chiar de pe birou, arăta de două ori pe zi ora exactă.

Privind la ceas și la aceste cuvinte, îmi îndrept gândul către mine, de-atâtea ori am rămas fără baterie, parcă epuizat fizic, spiritual, sentimental, social, intelectual și am fost dezamăgit de mine. Cum adică? Să indic doar de două ori ora exactă? Obișnuit fiind să am randament și nefiind călit ca om, am omis faptul că uneori am nevoie de o încărcare a bateriilor, alteori am nevoie de o curățare, un aer proaspăt, un ceas de rugăciune, o meditație, un moment de solitudine, o apă rece cu lămâie și pai cu umbreluță. Îmi amintesc când am dat examenul auto a doua oară, eram așa de emoționat încât am plecat fără să-mi dau seama cu frâna de mână ușor trasă iar pe o străduță văd semnul exclamării în bord; panicat și cu mâna tremurândă am făcut o mișcare de parcă îmi căzuse pachetul de orbit din buzunar, mi-am lăsat corpul ușor spre dreapta și în jos „ducându-mă” după fictivul pachet de gume dar vulpoiul din dreapta a și exclamat : „Aha, deci domnul merge și cu frâna de mână trasă.” PICAT.

Oamenii din jur se așteaptă să vadă perfecțiune elvețiană în viața ta fără a vedea că ceasul lor a rămas pe ora de vară și nu indică în nici un moment din zi ora exactă însă ce ușor este să vezi viața altuia, ce ușor este să dai lecții de moralitate, ce ușor este să pui pe spatele oamenilor poveri pe care tu nu le poți duce.

Indiferent ce spun oamenii, prietenii, colegii, familia chiar, nu uita că Dumnezeu te ține în viață, ai sănătate (fie ea și parțială) dar totuși respiri, te trezești dimineața și poate că ești într-unul din acele momente când metaforic vorbind, ceasul tău indică doar de două ori ora exactă într-o zi dar totuși ești util, poate ai nevoie de baterii noi, un „service check” . Poate nu ai randamentul maxim acum și de parcă nu ar fi fost suficient că știi tu acest detaliu, te mai înțeapă și cei din jur și îngreuiază situația dar dacă încă respiri este dovada faptului că Dumnezeu te-a creat, te vede util și știe că ai potențialul de a indica ora exactă în fiecare secundă a unei zile. Dacă nu ar fi fost așa..bătăile inimii s-ar fi oprit.

Ni se spune despre Isus, Fiul lui Dumnezeu că El nu stinge un fitil care fumegă (Sfânta Evanghelie după Matei). Îi place cuiva fumul unui foc stins? Toți fugim de el, miroase, este neplăcut ochilor, acoperă mirosul parfumului Channel de pe haine dar Isus care ar putea să stingă oricând un fitil care fumegă, totuși El nu o face; pentru că pe El, prețul sufletului meu și al tău L-a costat prea mult ca să renunțe așa ușor. La Dumnezeu găsim resursele de care avem nevoie să funcționăm la potențial maxim dar pentru a le obține trebuie să plătim un preț care este mai scump decât euro, dolarul sau mai nou bitcoin, prețul constă în timp, smerenie, credință și răbdare.