Forums » Sfaturi & Incurajari

Nu totul va fi roz

• Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • "Și totuși…!
  • "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
    • 20 posts
    December 31, 2019 5:01 PM EET
    Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe gânduri bune. Cine nu a primit notificări astăzi pe telefon înseamnă că într-adevăr este singur, singurel. În ultima perioadă am observat că nu mai știu să fac urări, adică ori nu mai știu ori mi-am dat seama că multe sunt doar vorbe aruncate pe ferastră, fără de folos, fără esență, spuse doar de dragul de a fi spuse.

Am renunțat la urări, în schimb am început să mai sun în stânga și în dreapta întrebând de sănătate pe cei cu care 364 de zile nu prea am vorbit. Urări primesc mulți, dar 30 de secunde de conversație mai nimeni.

Urmează un an nou, promisiuni primim multe din toate direcțiile...de la prieteni, de la biserică, de la politicieni, de la nutriționist sau medici. Nu va fi totul roz, unele situații vor părea necazuri, altele bucurii ascunse, îmi place ceea ce a așezat pe hârtie scriitorul englez John Ruskin: „Razele de soare sunt delicioase, ploaia e înviorătoare, vântul ne întărește, zăpada ne entuziasmează; nu există de fapt ceva ce am putea numi vreme rea, ci numai diferite tipuri de vreme bună.”

Cunosc o promisiune valabilă pentru o parte din oameni: „Dumnezeu lucrează prin toate lucrurile spre binele celor ce-L iubesc pe El.” - Pierderi? Lipsă de sănătate? Amenzi? Dezămăgiri? Trădări? Victorii? Înfrângeri? Realizări? - În calitate de copil al lui Dumnezeu nu există ceva ce am putea numi vreme rea, ci numai diferite tipuri de vreme bună dar depinde foarte mult de unghiul din care privim! Mă amuză oamenii cărora le fac fotografii: „Te rog nu-mi fă de aici, fă din partea cealaltă că asta este partea în care ies eu bine.” - Prin orice situație prin care am trece anul acesta, fiind copii ai lui Dumnezeu să o privim din unghiul cel bun, pentru că El lucrează prin toate lucrurile/situațiile/evenimentele spre binele copiilor Săi. Nu va fi totul roz, dar prin credință, toate vor fi roz !

Să învățăm în anul acesta să ne bucurăm de toate anotimpurile sufletului, să zâmbim în vale, să colorăm zilele gri, să împletim fapte bune, să croșetăm iubire, să plantăm speranță, să împrăștiem credință.