Forums » Sfaturi & Incurajari

Întrebări din Australia...

• Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • "Și totuși…!
  • "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
    • 20 posts
    January 6, 2020 1:27 AM EET
    Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și nu aș dori să exagerez spunând că fumul de acolo s-a resimțit până și în București, cu siguranță noi nu avem nevoie de astfel de incendii, este suficient fumul produs de mașinile din Germania înmatriculate pe Bulgaria și pilotate cu mândrie prin capitală.

Întregul mapamond a fost clătinat în ultimii ani de diverse fenomene care au produs multă durere (vezi incendiul din California, Notre-Dame și mai nou Australia). Fără dar și poate este tare periculos ca în astfel de momente sensibile să dai vina pe Dumnezeu sau să dai vina pe viața trăită mai puțin moral, cu bună-știință a țărilor/regiunilor afectate. Este tare periculos să facem vreo judecată pentru că nici acest drept nu ni s-a oferit. M-am tot gândit la ce folos aceste informații? Eu nu pot fi de ajutor unei astfel de cauze dar dacă tot sunt la curent cu ceea ce se întâmplă în lume, oare nu cumva pot învăța ceva din toate?

Citeam în seara aceasta dintr-o carte veche și măcar că este veche am vorbit acum câtiva ani cu un egiptean și mi-a spus că informațiile sunt reale, memorate și în cultura lor, măcar că el nu este creștin de fel deci nu susținea Biblia. Se spune în cartea Exodul că Egiptul a suferit câteva lovituri sub centură serioase, este o adevărată performanță că încă mai apare pe Google Maps după toate cele suferite. La un moment dat am găsit scris: „Grindina a distrus tot ce era pe câmp în toată țara Egiptului, atât oameni, cât și animale; grindina a distrus toate plantele câmpului și orice copac de pe câmp. Singurul loc în care n-a căzut grindină a fost ținutul Gosen, unde locuiau fii lui Israel”.

Este posibil ca țara noastră să fie încă ferită de multe rele din cauza multor oameni care stau în rugăciune, care stau în post, care plâng înaintea lui Dumnezeu pentru această țară, oameni pe care noi îi batjocorim, râdem de ei, îi considerăm „spălați pe creier” și lipsiți de toleranță. Oare avem și noi nevoie de evenimente macabre pentru a ne trezi umpic la realitate? Este o înregistrare cu un australian care spune că s-a rugat lui Dumnezeu zilele acestea deși de 25 de ani este ateu și acest lucru ridică semne de întrebare...

De ce să așteptăm un rău să ni se întâmple pentru a ridica ochii spre cer?

De ce să „trăim clipa” așa cum simțim fără să fim responsabili de ceea ce facem?

În Egipt a fost prăpăd, gândește-te cum ar fi fost ca în mijlocul pădurilor arse din Australia să fi fost 30 de metri pătrați cu iarbă verde, copaci verzi și o căbănuță în care oamenii erau pe genunchi în rugăciune? Așa a fost în Antichitate, în Egipt, când Dumnezeu a protejat acea zonă populată de evrei, iar în restul țării a fost prăpăd.

Când trăiești cu teamă de Dumnezeu, cu iubire față de El, cu pocaință și credință, El te va acoperi cu palma Sa și te va proteja. Alternativa este să trăiești cum vrei, să ignori credința, chiar să disprețuiești creștinii, să râzi de ce scrie în Biblie însă la urma urmei, precum acel ateu australian tot pe genunchi ajungi mai devreme sau mai târziu, să nu fie prea târziu însă.
    • 17 posts
    February 2, 2020 12:07 PM EET
    mai zic unii ca avem guvernantii prosti si fara mila,pe vremuri bastinassii cand venea un incendiu dadeau foc vegetatiei din jurul casei lor sa nu treca focul la ei,acum alesii neamului au taiat si vandut ce era combustibil in jurul zonelor locuite ,din banii primiti au facut milostenii cu campaniile electorale sii diferite troite cu maica domnului ridicate etc,Astia oameni buni conducatori,dac e sa ia foc nu are ce