Forums » Sfaturi & Incurajari

Straniul cadou primit de oameni

• Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
    • 27 posts
    January 14, 2020 9:17 AM EET
    Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu știi de la cine este. Nu știu dacă tu ai pățit așa ceva dar eu da... m-am trezit într-o zi cu 5 euro credit pe telefon într-o situație în care creditul meu de pe telefon îmi permitea să sun doar la 112. Este enervant pentru că vrei să îi mulțumești cuiva, vrei să îți exprimi recunoștința și nu cunoști persoana. Cât de nemiloși sunt cu ei înșiși oamenii care participă la jocuri de genul „Secret Santa”, „Îngerașul” și altele asemănătoare, pare o formă de auto-pedepsire.

Fiecare om, implicit și eu, și tu, primim zilnic un cadou straniu și suntem atât de obișnuiți cu el, încât nici nu băgăm de seamă, defapt atât de multe activități ne înfășoară încă de dimineață încât luăm cadoul și nici nu ne mai strofocăm să ne gândim de la cine este.

Circulă o știre tristă care frământă țara noastră în această perioadă și anume decesul Cristinei Țopescu despre care medicii legiști spun că a murit în somn. Este cea mai periculoasă acțiune pe care o înfăptuim zilnic și anume aceea de a ne pune la somn. Închizi ochii și la revedere, bătăile inimii scad scandalos de mult, nu mai ai control asupra minții, asupra sufletului, asupra trupului, nu mai vezi, nu mai auzi. Spunea teologul și poetul englezThomas Traherne într-o meditație că „somnul este văr primar cu moartea”. Nici o alarmă nu garantează trezirea, nimeni și nimic nu poate oferi siguranța unei noi zile și totuși...

Totuși, așa cum îți consideri viața, bună sau rea, ai deschis ochii în timp ce unii nu au mai putut face asta. O nouă zi, o nouă dimineață, este straniul cadou pe care-l primim de la Dumnezeu. Straniu pentru că l-am primit de atât de multe ori, straniu pentru că uit să îi mulțumesc, straniu pentru că eu îl primesc și alții nu și până la urmă de ce eu? Anual sunt mii de oameni care se pun la somn și nu mai văd razele dimineții, prin urmare când i-ai mulțumit ultima oară lui Dumnezeu pentru viață? Pentru șansa unei noi dimineți?

„Bunătatea Domnului nu s-a sfârșit, mila Lui nu este la capăt. Ele se înnoiesc în fiecare dimineață.” - scrie în Biblie

De ce m-am trezit în această dimineață iar alții în lumea asta largă nu? Un cadou straniu că sunt în viață, că pot vorbi, că pot vedea, că pot umbla dar de îndată ce realizez aceste lucruri și știu și de unde vine cadoul, nu pot decât să îmi îndrept privirea în sus, să îi mulțumesc lui Dumnezeu.

O nouă zi este o nouă șansă pe care Dumnezeu o oferă omului de a-și regla viața. Bucură-te de acest cadou, nu se știe câte mai primești, de aceea profită și împacă-te cu Dumnezeu (Isus chiar a murit pentru tine ca acest proces să fie mai simplu) și împacă-te cu cei din jur.