Forums » Sfaturi & Incurajari

Straniul cadou primit de oameni

• ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
  • November 20, 2019
    "Și totuși…!
    Încerci în fiecare zi să faci totul mai bine, ...  more
  • November 20, 2019
    "Și totuși…!
  • November 20, 2019
    "Și totuși…!
  • Astăzi este vestita zi de așa zise reduceri, mii de produse scum...  more
  • România este conform unei declarații date de domnul Iliescu, un ...  more
  • Te vei lovi de oamenii nepotriviţi. Te vei strădui să fie bine ş...  more
  • Orice bărbat care are un ţel şi un scop în viaţă, are nevoie de ...  more
  • In predica de pe munte,Isus a spus:iubiti-va dusmanii. Isus a ma...  more
  • Vineri dup-amiază, gălăgie, zeci de copii, agitație, griji, aten...  more
  • Cu ani în urmă în Europa o văduvă săracă avea un copil tare boln...  more
  • "O carte pe care mi-aș dori să o citesc din nou pentru prim...  more
    • 17 posts
    January 14, 2020 9:17 AM EET
    Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu știi de la cine este. Nu știu dacă tu ai pățit așa ceva dar eu da... m-am trezit într-o zi cu 5 euro credit pe telefon într-o situație în care creditul meu de pe telefon îmi permitea să sun doar la 112. Este enervant pentru că vrei să îi mulțumești cuiva, vrei să îți exprimi recunoștința și nu cunoști persoana. Cât de nemiloși sunt cu ei înșiși oamenii care participă la jocuri de genul „Secret Santa”, „Îngerașul” și altele asemănătoare, pare o formă de auto-pedepsire.

Fiecare om, implicit și eu, și tu, primim zilnic un cadou straniu și suntem atât de obișnuiți cu el, încât nici nu băgăm de seamă, defapt atât de multe activități ne înfășoară încă de dimineață încât luăm cadoul și nici nu ne mai strofocăm să ne gândim de la cine este.

Circulă o știre tristă care frământă țara noastră în această perioadă și anume decesul Cristinei Țopescu despre care medicii legiști spun că a murit în somn. Este cea mai periculoasă acțiune pe care o înfăptuim zilnic și anume aceea de a ne pune la somn. Închizi ochii și la revedere, bătăile inimii scad scandalos de mult, nu mai ai control asupra minții, asupra sufletului, asupra trupului, nu mai vezi, nu mai auzi. Spunea teologul și poetul englezThomas Traherne într-o meditație că „somnul este văr primar cu moartea”. Nici o alarmă nu garantează trezirea, nimeni și nimic nu poate oferi siguranța unei noi zile și totuși...

Totuși, așa cum îți consideri viața, bună sau rea, ai deschis ochii în timp ce unii nu au mai putut face asta. O nouă zi, o nouă dimineață, este straniul cadou pe care-l primim de la Dumnezeu. Straniu pentru că l-am primit de atât de multe ori, straniu pentru că uit să îi mulțumesc, straniu pentru că eu îl primesc și alții nu și până la urmă de ce eu? Anual sunt mii de oameni care se pun la somn și nu mai văd razele dimineții, prin urmare când i-ai mulțumit ultima oară lui Dumnezeu pentru viață? Pentru șansa unei noi dimineți?

„Bunătatea Domnului nu s-a sfârșit, mila Lui nu este la capăt. Ele se înnoiesc în fiecare dimineață.” - scrie în Biblie

De ce m-am trezit în această dimineață iar alții în lumea asta largă nu? Un cadou straniu că sunt în viață, că pot vorbi, că pot vedea, că pot umbla dar de îndată ce realizez aceste lucruri și știu și de unde vine cadoul, nu pot decât să îmi îndrept privirea în sus, să îi mulțumesc lui Dumnezeu.

O nouă zi este o nouă șansă pe care Dumnezeu o oferă omului de a-și regla viața. Bucură-te de acest cadou, nu se știe câte mai primești, de aceea profită și împacă-te cu Dumnezeu (Isus chiar a murit pentru tine ca acest proces să fie mai simplu) și împacă-te cu cei din jur.