Forums » Sfaturi & Incurajari

Secretul pe care nimeni nu vrea să-l știi

• O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
    • 25 posts
    January 30, 2020 9:31 PM EET
    Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de faimă, de bani, parcă zilnic îmbrăcat în fericire, își ia inima în dinți și îl întreabă: „Nu vă supărați, care este secretul succesului dumneavoastră?”. Omul îi zâmbește, intră în mașina lui scumpă și proaspăt scoasă de la spălătoria luxoasă din colțul străzii, lasă geamul jos și cu piciorul pe ambreiaj îi spune: „Păi secretul succesului meu, este secret!” și plecă din loc cu un scârțâit supărător de roți.

Câți oameni te vor împlinit? Prea puțini raportat la câți ne înconjoară. În inima fiecăruia se zbat gânduri de egoism și de înălțare deasupra celor din jur, de aceea oamenii care au reușite, nu vor spune secretul succesului lor și dacă o fac, cel mai adesea se folosesc de formule de adresare pompoase, cuvinte mărețe care nu spun nimic.

De-a lungul sutelor de pagini din Biblie, sunt tot felul de relatări despre oameni care de la nimic au ajuns să fie plini de realizări, oameni care au rămas nu doar în istoria Bibliei ci și în istoria consemnată de diferiți istorici. O carte disprețuită, în multe țări și orașe interzisă, arsă, ruptă, confiscată... o carte care de mai bine de 1700 de ani este protejată de Dumnezeu în forma în care este astăzi măcar că începuturile ei datează dinaintea erei noastre. Este un motiv clar pentru care diferite entități caută să ne ia privirea de la Biblie.

De la un adolescent cioban de oi, cu un fel de puf blond (că mustață nu se putea numi), cu haine îmbibate de miros de ovine și cu buzunarele murdărite de pietre, la statutul de rege, REGE ! Fără ca familia lui să aibă vreo rudenie la curtea regală, dar David într-o rugăciune spune: „Îți mulțumesc Doamne că sunt o făptură așa de minunată - minunate sunt lucrările Tale și sufletul meu știe foarte bine lucrul acesta”. Cum să ai un asemenea progres, dacă nu te vezi în felul în care Dumnezeu, Creatorul tău te vede?

Privim la cei care au realizări și nu le vedem truda din spate, le vedem doar victoriile dar nu și momentele de nereușită. Chiar și Thomas Edison, de 98 de ori a încercat el să facă un bec să funcționeze. Să ne imaginăm 98 de zile în care te pui la somn cu „realizarea” că încă o zi a trecut și nu ai reușit ce ți-ai propus. Cum să ai un asemenea progres, dacă nu înțelegi că succesul este un drum lung presărat și cu eșecuri?

Oamenii nu vor ca tu să știi că ești unic, că ai locul tău în această lume. Oamenii nu vor să ști că atât succesul cât și înfrângerea fac parte din proces. Îmi amintesc că într-o vară pe când lucram în America, un coleg din bucătărie m-a invitat să particip unde urma să cânte seara. A fost un moment incredibil pentru mine să-l văd pe cel care cu câteva ore în urmă tăia roșii, punea carne în farfurii și era enervat de ospătărițe, în aceeași zi cânta în aer liber la un fel de bar, colora prin muzică inimile și urechile oamenilor și culegea aprecierile lor. Nu, nu era Jason Mraz, dar era el, și am înțeles din acea seară că există un loc pentru fiecare om în această lume.

Nu este un articol motivațional, este doar o realitate pură..secretul pe care nimeni nu vrea să-l afli nu-l poți descoperi decât citind Cuvântul lui Dumnezeu (Biblia). De povestit despre el, am încercat să povestesc în câteva cuvinte.. dar numai Dumnezeu te poate ajuta ca să-l descoperi în inima ta, să-l crezi cu adevărat și apoi să trăiești cu totul și cu totul diferit în lumea aceasta, fericit și împlinit.

A fost o vorbă care a tot circulat prin țară la început de an: „Anul acesta vreau să fiu cea mai bună versiune a mea”. Sună bine, dar realitatea este că cea mai bună versiune poți fi doar avându-l pe Isus în viața ta, doar El poate să-ți dezvăluie secretul pe care nimeni nu vrea să-l știi. Subsemnatul confirmă.