Forums » Sfaturi & Incurajari

Selfie-ul pe care nu ai vrea să-l vadă nimeni !

• Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    autor: Nichifor Nicu
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
  • Unul din cei mai creativi și îndrăgiți scriitori, Mark Twain, mu...  more
  • ”O fetiţă de 5 anişori şi-a întrebat fratele mai mare: « ce e &q...  more
  • Unul din cel mai iritant fapt este să primești un cadou și să nu...  more
  • CĂȚELUȘI DE VÂNZARE

Un proprietar de magazin a atârnat într-o z...  more
  • Marea de foc din Australia este de-a dreptul cutremurătoare și n...  more
  • Alexandru Nazarie
    9 minute ·
    Multe mesaje, multe urări, multe g...  more
  • Unii oameni pun la îndoială existența lui Moș Crăciun, alții pun...  more
  • Nu am reușit să cunosc până acum un om care să fie supărat că ve...  more
  • De-a lungul istoriei au avut loc tot felul de întâmplări cu parf...  more
  • „Chiar și un ceas care nu merge arată ora exactă de două ori pe ...  more
    • 21 posts
    February 19, 2020 9:55 PM EET
    Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât de cât mulțumită și postează iar un bărbat la al 4-lea selfie deja este încântat și apasă pe butonul „Trimite”. Suntem înconjurați de o lume perfectă, prieteni perfecți, colegi perfecți și parcă uneori ne și întrebăm ce este în neregulă cu noi sau ne trezim fredonând precum cineva: „Ce are ea și nu am eu?”.

Poze cu mașini second-hand cu sigle amețitoare, poze din insulele „Bau-Bau”, portrete fără impurități pe frunte, imagini numai cu zâmbete, oameni cu mâinile pe sus în biserică într-un profund moment de închinare (probabil și aburul de la cafea ridică efectul fotografiei), poze cu explozii de fericire, poze cu somon „en papillote”, cu alte cuvinte avioane...

Selfie-ul pe care nimeni nu ai vrea să-l vadă este dincolo de camera foto a ultimului iPhone sau a unui obiectiv Zeiss. Este acel selfie pe care tu îl ști, ști cine ești și ști cum arăți. Știi că deobicei mănânci ciorba făcută de mama sau cartofii tăi prăjiți, pardon..arși și făcuți în grabă, știi că de când nu ai mai fost într-o vacanță, s-au renovat pensiunile de două ori, știi că ai mai multe alunițe pe față decât media mapamondului și știi că de-atâtea ori îți era rușine să ridici măcar o rugăciune în biserică, darămite ochii...

Bineînțeles că șablonul societății ne forțează să ne ascundem dar ne învărtim într-un cerc ciudat în care ne păcălim unii pe alții și în final tot pe noi înșine.

Zice la un moment dat Isus ucenicilor că „până și perii din cap, toți vă sunt numărați” și mai avem oare impresia că este cineva care nu ne știe? Dumnezeu cunoaște ceea ce telefonul nu poate surprinde. Dumnezeu știe „când stai jos și când te ridici, când umbli și când te culci” și dacă te-ar bate gândul să iei „aripile zorilor” ca să te duci să locuiești „la marginea mării” chiar și acolo vei rămâne surprins că nu ești singur. El știe când râzi și când plângi, știe când te simți singur și când ești înconjurat de prieteni, știe când mănânci pufuleți și când ești la restaurant, știe când păcătuiești și știe când te scuturi de praf și continui drumul cu mai multă ambiție.

El știe că viața nu este doar râs, dar nici doar plâns. El știe că viața nu este doar bunăstare materială, ci și lipsă. El știe că viața nu este doar pe vârf de munte ci și jos în vale. El știe că viața nu oferă doar iubire, ci oferă și răni. El știe că viața nu este doar sănătate, dar nici doar boală. El știe mai multe decât ne-am putea noi gândi.

În fața oamenilor putem poza cum vrem astfel încât să ne construim o imagine bună dar înaintea lui Dumnezeu este irelevant câte poze facem pentru că El cunoaște adevăratul tău selfie, mai ales selfie-ul sufletului. Ce rămâne oare de făcut? Roagă-te, vorbește cu Dumnezeu și spune-I tot ce ai pe inimă, El te știe așa că nu vei veni cu breaking news înaintea Lui dar nu-i așa că este încântător să știi că poți spune cuiva de încredere tot ceea ce te frământă? El te ascultă cu drag și nu trebuie să aștepți la coadă.

„Cerceteăză-mă, Dumnezeule, și cunoaște-mi inima! Încearcă-mă și cunoaște-mi gândurile! Vezi dacă sunt pe o cale rea și du-mă pe calea veșniciei!” - un impărat.
    This post was edited by Alex N at February 19, 2020 9:55 PM EET