Forums » Sfaturi & Incurajari

Ce vrei să faci cu paharul ?

• De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    autor: Nichifor Nicu
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
  • Lipește-ți viața de Scriptură
    25/03/2020. o...  more
  • 3 Adevăruri încurajatoare de amintit când lucrurile se precipită...  more
  • -
  • Robia amvonului

Avem frați ce nu renunță l...  more
  • Poți fugi dar nu te poți ascunde
    28/02/2020...  more
  • Studiile arată că o femeie abea la al 6-lea selfie pare a fi cât...  more
  • Sa mergem pe munte unde Isus a luat trei ucenici,Petru,Iacov si ...  more
  • Într-o zi un băiat văzându-și vecinul că este plin de succes, de...  more
    • 25 posts
    April 4, 2020 7:24 PM EEST
    Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei de studenți. La un moment dat a ridicat un pahar cu apă și bineînțeles că toți se așteptau la banala și tipica întrebare: „este paharul pe jumătate plin sau pe jumătate gol?” dar în loc de această întrebare, cu un zâmbet pe față (parcă îmi și imaginez secvența), profesorul întreabă: „Ce greutate are acest pahar cu apă pe care îl țin în mână?”. Studenții au început să răspundă diferit.. de la 85 de grame la câteva kilograme..

El le-a răspuns într-un final: „Din perspectiva mea, greutatea absolută a acestui pahar nici nu contează. Depinde doar cât timp țin paharul în mână. Dacă îl țin un minut sau două, este destul de ușor. Dacă îl țin o oră, greutatea lui mi-ar provoca o mică durere la nivelul mâinii. Dacă îl voi ține o zi, aș avea un fel de crampe și mă voi simți paralizat, iar acest fapt m-ar face să dau drumul paharului din mână. În orice caz aș fi, greutatea paharului nu se schimbă, dar cu cât îl țin mai mult timp, cu atât îmi va fi mai greu”.

Tot așa este și în cazul nostru, pentru că inevitabil au apărut îngrijorări și temeri în această perioadă dar dacă ne gândim la ele un timp scurt, nimic nu se va întâmpla. Gândește-te la ele mai mult și o să înceapă să te doară. Gândește-te la ele toată ziua, și o să te simți complet amorțit și paralizat..incapabil să faci ceva până nu le vei da drumul.

Noi ca oameni ne facem planuri, unii ne-am luat vacanțe la reducere în ianuarie, alții plănuiam să câștigăm bănuți într-o țară mai dezvoltată, unii cu nunțile, alții cu fotografiile, alții cu business-ul..este greu să găsim oameni neafectați de situația actuală de pe globul pământesc.

Problema apare atunci când planul ne este dat peste cap din diferite cauze pentru că apar îngrijorări, temeri, repulsii, necredință. Oricât ai vrea să vinzi artificii astăzi pe stradă, nu ai cui și cel mai probabil armata te va transforma pe tine într-un artificiu pe cer.

Spune apostolul Iacov la un moment dat: „Ascultați, acum, voi care ziceți: „Astăzi sau mâine ne vom duce în cutare cetate, vom sta acolo un an, vom face negustorie și vom câștiga” și nu știți ce va aduce ziua de mâine! Căci ce este viața voastră? Nu este decât un abur, care se arată puțintel și apoi piere”.

Adevărul este că pe axa timpului, chiar că nu suntem mai mult decât un abur, suntem atât de mici pe scara timpului încât evenimentele istorice asemănătoare prin care trecem azi, ne par așa de îndepărtate și nu ni se mai par relevante, nici nu învățăm din ele. Fiecare om chibzuit își face planuri dar omul înțelept nu uită ceea ce apostolul Iacov spune în continuare: „Voi, dimpotrivă, ar trebui să ziceți: „dacă va vrea Domnul vom face cutare și cutare”.” - trăind cu o astfel de mentalitate și de credință, inima va fi liniștită oricând planul nu ar mai funcționa după calculele de pe hârtie. Dumnezeu lucrează prin toate lucrurile spre binele celor care-L iubesc pe El și aceasta înseamnă că atât timp cât îndeplinim condiția, suntem pe drumul cel bun indiferent de circumstanțele actuale. Nimic nu este la întâmplare.

Bazându-ne pe ceea ce este societatea astăzi și bazându-ne pe noi am uitat să spunem: „Dacă va vrea Domnul...” , omitem să luăm în serios pe Dumnezeu dar nu este târziu ca să aruncăm din mână paharul cu îngrijorări, cu teamă, cu panică, cu frică, cu necredință, cu suspiciuni, cu planuri eșuate și date peste cap și încrezători în Dumnezeu să continuăm viața știind că indiferent cât de mult se clatină lumea, El nu se clatină niciodată și dacă sunt lângă El, nu mă voi clătina nici eu.