Forums » Sfaturi & Incurajari

Distanțare socială autorizată

• Probabil că oamenii care nu au auzit de Fecioara Maria până acum...  more
  • El, noi și groapa cea de toate zilele. ~Florin Ianovici

Cu greu...  more
  • I
  • I
  • Este întrebarea pe care uiți să ți-o mai pui când totul merge bi...  more
  • Timp de petrecut în rugă
    Pentru tot și pentru toți
    Cred că astăz...  more
  • Un spic de grâu ce l-ai luat
    Din lanul aproapelui tău ,
    Din ac...  more
  • Botezul cu Duhul are două faze în Faptele Apostolilor: (1) Faza ...  more
  • Nu sunt atât de naiv încât să cred că acest articol va aduce o s...  more
  • <h1>PożYczki Online</h1><br>pożyczki bez biku ...  more
  • Smintiți la suflet
    autor: Nichifor Nicu
    06/09/2020. ora: 19:15
    ...  more
  • N-avem pic de compasiune
    28/08/2020. ora: 1...  more
  • Patru moduri prin care putem alege dragostea

1. Încurajați-vă u...  more
  • Cel ce va face spărtura se va sui înaintea lor.

Mica 2:13

Fiin...  more
  • Ți se pare că nu faci nimic deosebit în viața aceasta? Ai un job...  more
  • Omul are vocația bucuriei. Așa am fost creați. Chiar și când o c...  more
  • Cum arata planificarea concediului anul acesta...
  • E tristă și cu lacrimi despărțirea
    07/08/20...  more
  • Crede-L pe Hristos
    24/07/2020. ora: 05:40
    ...  more
  • Sunt un om care își dorea să devină elvețian dar acum mi-am dat ...  more
    • 29 posts
    May 4, 2020 3:06 PM EEST
    Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie presimțire că nu am fost singurul care s-a gândit să fie pe 16 mai în vârf de munte strigând poate un „Evrica!” care să se audă până în Wuhan.

Cine se gândea că va trebui să meargă la brutărie cu ruleta după el măsurând 1,5 metri față de persoana care stă deja la coadă? Pozăm în victime, suferind de pe urma acestor măsuri de precauție sugerate dintr-un condei de consilieri prezidențiali, însă acum nu trăim decât distanțarea socială autorizată pentru că, de fel, noi am tot trăit distanțați social de-a lungul timpului.

Ce mașină ai? A, nu ai? Ești sărac, nu poți sta cu mine la masă. Ce job ai? Poftim? Cureți toalete? Lasă-mi o carte de vizită, o să te chem și eu. Nu ești penticostal? Îmi pare rău, dar nu vorbesc cu păcătoși.

Exemplele pot continua și ele nu desenează decât realitatea pre-pandemie în care fiecare ne-am distanțat într-un fel sau altul față de cei din jur. Subsemnatul este o excepție ? Nicidecum, eu însumi am făcut asta, cu voie sau fără voie și mi-aș dori să pot să îmi cer iertare de la fiecare față de care am greșit în felul acesta și dacă nu o fac, trage-mă de mânecă, vreau să vorbesc cu tine !

„Ce ușor este să fii creștin!” exclamează mulți care nu conștientizează profunzimea cuvintelor. Isus a zis: „Veniți la mine TOȚI cei trudiți și împovărați și Eu vă voi da odihnă”. Am eu aceeași dragoste ca a lui Isus pentru toți? Am dat greș de multe ori arătând o lipsă de iubire față de cei care o meritau și față de cei care nu o meritau iar Isus (modelul perfect de urmat) cheamă la El pe toți indiferent cât L-au rănit. Privind la dragostea Lui, m-am tot întrebat pe unde mă situez eu raportat la adevăratul creștinism.

Dar tu? Te numești creștin? Ce sentimente te cuprind dacă te gândești la mine? Distanțarea socială autorizată va dispărea cândva, dar cât timp nu vom rezolva tensiunile existente, bârfele, judecățile... vom rămâne în continuare distanțați social. Poate eu nu sunt un creștin așa bun ca tine, dar mă poți ajuta să fiu vorbind cu mine, corectându-mă dar dacă nu vorbești cu mine și vorbești despre mine cu alții, nu am cum să cresc.

Există așadar o distanțiere socială sub diferite forme, dar nici una din ele nu este de natură cerească și nici una din ele nu o regăsim în trăirea Mântuitorului pe pământ. Însă, indiferent câtă respingere vom găsi în jur, la mai puțin de 1,5 metri distanță, chiar lângă noi, este și va fi Dumnezeu până ne vom da și ultima picătură de viață.

• 52 posts
    May 4, 2020 8:04 PM EEST
    Super! Adevarat!