Forums » Sfaturi & Incurajari

De ce este Dumnezeu bun ?

• E tristă și cu lacrimi despărțirea
    autor: Nichifor Nicu
    07/08/20...  more
  • Crede-L pe Hristos
    24/07/2020. ora: 05:40
    ...  more
  • Sunt un om care își dorea să devină elvețian dar acum mi-am dat ...  more
  • Marturi,vindecari,minuni....?
  • Sufletul tău este precum o cetate.
    Ziduri înalte, poartă lată, ...  more
  • Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care...  more
  • Dacă te-ai descrie vreodată într-un singur cuvânt , care ar fi ?...  more
  • Istoria ne învață că bunica Bisericii Ortodoxe (Biserica Bizanti...  more
  • De la Pasti pan'la Rusalii
    Am stat doar in rugaciune,
    Asteptand ...  more
  • O umbră-i omul pe pământ
    18/05/2020/ ora: 1...  more
  • An article about the differences between love and lust hardly se...  more
  • Salutare oameni, doresc sa recomand tuturor oamenilor interesati...  more
  • Pe zi ce trece se simte o nerăbdare în societate și am o stranie...  more
  • Hear what Jesus says about divorce and remarriage. The clause &a...  more
  • Anii 30 d.Hr, primăvara. O zi ce părea obișnuită pentru mulți s-...  more
  • Există ceva neatins de virus, neatins de arme, de foc, de tsunam...  more
  • Cugetând într-o seară, m-am mâhnit în sinea mea înțelegând o rea...  more
  • Cine sunt ei?
  • Un profesor se plimba prin fața tablei în timp ce preda clasei d...  more
  • Azi m-am gândit să vă scriu voua, oameni care ați simțit cât de ...  more
    • 27 posts
    June 22, 2020 10:15 PM EEST
    Dumnezeu este bun. Acum câteva mii de ani erau niște băieți care au vrut să facă un fel de Militari Residence, oamenii să locuiască împreună, să aibă toți într-un singur loc toate facilitățile necesare, să facă un zgârie nori numit Babel, deci un fel de Babel Residence. Șeicii cu banii, arhitecții cu design-ul, inginerii cu planurile, toate bune și frumoase doar că Dumnezeu le-a încurcat limbile acolo și nu se mai înțelegeau între ei (Geneza 11).

Ne învață istoria că nu ai cum să câștigi în viață dacă te ambiționezi să trăiești taman pe dos poruncile lui Dumnezeu și totuși, văd că Dumnezeu este bun pentru că așa cum le-a încurcat limbile oamenilor atunci, astăzi ar putea tăia internetul instant peste tot pe pământ și nu o face. O fi fost o problemă cu izolarea, cu carantina dar gândește-te ce ar fi viața astăzi fără internet. Nu tu știri false, nu tu manipulare, nu tu poze cu curcubeu, nu tu „black lives matter”... Dumnezeu este bun măcar că oamenii sunt răi, El nu ne mai încurcă „limbile”, ne lasă internetul pentru că deja a predat această lecție în istorie și nu o va mai face din nou ci ne îndreaptă privirea către ceea ce a făcut El deja ca noi să luăm aminte.

Dumnezeu este bun. Acum aproximativ 2000 de ani cu o marjă de eroare acceptabilă, un tip cu soția lui au murit pentru că au mințit pe Dumnezeu și pe apostoli deși nu i-a pus nimeni să facă asta dar este o lecție pentru noi! Dumnezeu este bun pentru că dacă ne-ar pedepsi pe toți la fel pentru cât de mincinoși suntem, nici nu ar mai fi nevoie de coronavirus... s-ar împuțina populația într-un așa fel încât proprietarii de pompe funebre ar fi viitorii acționari la Real Madrid.

Dumnezeu este bun. Există locuri în care nu poți intra îmbrăcat cum vrei, chiar în Drobeta Turnu-Severin este un astfel de restaurant (am înțeles că sunt mai puțin exigenți acum) dar știm bine că există locuri în care nu poți fi acceptat din cauza religiei, rasei, sexului, îmbrăcămintei, poziției sociale, studiilor ! Filtre puse cine știe de ce, dar ele sunt și dacă nu te încadrezi, nu ești primit.

Isus a murit acum 2000 de ani pe o cruce pentru mine, măcar că nu eram în viață atunci, Isus a murit pentru tine deși evident că nu erai în viață atunci! A murit știind cât de răi vom fi, a murit știind că vom trăi ani de zile ignorându-L! Dumnezeu este bun pentru că noi nici pentru familie nu am fi în stare să ne sacrificăm, El a făcut un sacrificiu măcar că nu meritam dovedind prin aceasta că indiferent ce ai făcut sau ce faci, indiferent cine ai fost sau cine ești, indiferent ce spun alții despre tine, El te-a iubit și te iubește.

Dumnezeu este bun !