Forums » Sfaturi & Incurajari

Ce mai contează ?

• Şi iată, un înger al Domnului a stat lângă el pe neaşteptate,şi ...  more
  • Al cerului dulce miros
    autor: Nichifor Nicu
    08/10/2020. ora: 01:...  more
  • Robi ai minciunii
    07/10/2020. ora: 19:20
    ...  more
  • VĂD CĂ RĂMÂN SINGUR PE SITE-UL ACESTA !
    VĂ ROG FRUMOS SĂ ÎMI SPU...  more
  • Gabriel și Estera

Doamne , știu bine , nu merit s-asculți a mea...  more
  • Gabriel și Estera

Doamne , știu bine , nu merit s-asculți a mea...  more
  • Conectat la trăirile divine
    04/10/2020. ora...  more
  • Probabil că oamenii care nu au auzit de Fecioara Maria până acum...  more
  • El, noi și groapa cea de toate zilele. ~Florin Ianovici

Cu greu...  more
  • I
  • I
  • Este întrebarea pe care uiți să ți-o mai pui când totul merge bi...  more
  • Timp de petrecut în rugă
    Pentru tot și pentru toți
    Cred că astăz...  more
  • Un spic de grâu ce l-ai luat
    Din lanul aproapelui tău ,
    Din ac...  more
  • Botezul cu Duhul are două faze în Faptele Apostolilor: (1) Faza ...  more
  • Nu sunt atât de naiv încât să cred că acest articol va aduce o s...  more
  • <h1>PożYczki Online</h1><br>pożyczki bez biku ...  more
  • Smintiți la suflet
    06/09/2020. ora: 19:15
    ...  more
  • N-avem pic de compasiune
    28/08/2020. ora: 1...  more
  • Patru moduri prin care putem alege dragostea

1. Încurajați-vă u...  more
    • 29 posts
    September 18, 2020 10:41 AM EEST
    Este întrebarea pe care uiți să ți-o mai pui când totul merge bine dar este întrebarea care macină cel mai mult în mintea omului atunci când omul nu mai este ce a fost. Ce mai contează un leu când abia se închide portofelul? Contează în ziua în care ai nevoie de fix un leu să cumperi o pâine. Ce mai contează X când am devenit atât de cunoscut? Contează în ziua în care te vezi singur, părăsit de toți cei care se pare că râdeau cu tine când erați la o shaorma.

Ce mai contează dacă fac ceva imoral.. un păcat când nu mă vede nimeni? Contează în ziua în care sub propria-ți privire, consecințele ignorate de pe hârtie prind viață în viața ta. Ce mai contează un sfat primit când totul îmi merge bine? Contează în ziua în care analizându-te vei observa nostalgic că fix ignorarea sfatului te-a dus în locul în care nu ai fi vrut să fi.

Ce mai contează ? O întrebare parcă de oameni mari care nu-și are locul în viețile noastre de copii (cică încă există un copil în fiecare dintre noi, indiferent de vârstă). O întrebare enervantă care deranjeză urechea noastră libertină.

Era un băiat pe stradă, scria pe buletinul său : „Șimei” și da, nu era român ! Într-o zi trece împăratul David pe lângă el, îngândurat pentru că a plecat pe ușa din spate a împărăției ca să nu dea nas în nas cu fiul său. Șimei era genul de om care nu-și punea întrebarea: „Ce mai contează?” - Ce mai contează dacă-l fac cu ou și cu oțet pe cel care a fost împărat și acum umblă desculț pe ulița mea? Așa că în văzul tuturor acționează iresponsabil, vorbește ca un om fără minte și scapă prin mila împăratului pe moment de moarte doar că după câțiva ani, David îl sfătuiește pe fiul său cu privire la Șimei: „Să-i cobori perii albi însângeraţi în Locuinţa morţilor”.

Ce mai contează ce fac acum? Probabil că pe moment nu contează, dar asta nu înseamnă că nu voi conștientiza cu durere într-o zi propria-mi neglijență. S-ar putea să nu-ți pese de prieteni, de sănătate, de familie, de biserică, de suflet, de Dumnezeu și ești liber să o faci, doar că la TV sau TikTok nu te va încuraja nimeni să îți pui această întrebare, pentru că nu le pasă de tine.

Mai devreme sau mai târziu fiecare ne vom lovi de ea, pe unii ne va zdrobi efectiv iar pe alții ne va pune în gardă.

„Ce mai contează?” - o întrebare pe care mult timp eu am ignorat-o și este posibil ca în anumite domenii încă să o ignor fără a fi conștient de asta însă pe măsură ce am trăit și experimentat diverse situații, am ajuns să nu mai zic: „Ce mai contează?” ci să afirm destul de sigur: „Contează!” - Contează ce fac azi, contează ce fac mâine.

Atât timp cât Dumnezeu mai lasă viață în mine, contează! Contează cum trăiesc, cum vorbesc, cum glumesc, cum conduc, cum respect pe cei din jur; contează să fiu împăcat cu El, să iubesc biserica, să iubesc oamenii, să prețuiesc prietenii și familia, să prețuiesc ceea ce sunt și ceea ce am.
    Tu ce mai aștepți ?
    • 8 posts
    September 18, 2020 5:08 PM EEST
    Dumnezeu sa te binecuvanteze pentru gandul asta.

Chiar asa e, de multe ori credem ca nu conteaza ceva anume, dar in ochii lui Dumnezeu totul are valoare. Intr-o buna zi, vom da socoteala pentru toate -bune, rele- totul este contorizat, chiar daca nu credem asta.

In viata nimic nu e intamplator, tot ce gandim, vorbim, se trece pe o factura. Daca e bine, e cu minus; daca e rau, e cu plus, platim cu aceeasi moneda...sau mai rau.

Orice cauza are un efect, parca asa era. Orice fapta, vorba, gest, atitudine, toate lucrurile astea ne urmeaza, ca vrem, ca nu vrem.

Asa ca, sa ne ajute Dumnezeu sa traim frumos, avand grija de sufletele noastre.

Doamne ajuta-ne !