Forums » Cum si când să îmi aleg partenerul de viață

Dragă frate...

• A cui viață ai atins-o astăzi cu vorbele tale?

" Pe când ...  more
  • Aruncă armura și ia piatra.
    autor: Nichifor Nicu
    01/12/2020. ora...  more
  • Se apropie ziua soțului meu, și as vrea să-i fac o surpriză, oar...  more
  • Caut crestini din Abrud pentru board games :)
  • Vino la Dumnezeu!

Într-o lume care parcă zici că e a nimănui,
    Î...  more
  • Mă cunoaște Dumnezeu
    20/11/2020. ora: 05:4...  more
  • Călăuzit de Domnul
    17/11/2020. ora: 03:45

...  more
  • De ce-mi pierd uneori?

De ce-mi pierd uneori iubirea
    şi-mi pl...  more
  • Dragă frate...
    Mai luptă puţin...
    Mai încearcă și astăzi...nu te...  more
  • Sa incep sa spun si eu cateva cuvinte simple si de inteles pentr...  more
  • Draga sora,
    Doresc sa iti astern cateva ganduri. Stiu, e greu sa...  more
  • Şi iată, un înger al Domnului a stat lângă el pe neaşteptate,şi ...  more
  • Al cerului dulce miros
    08/10/2020. ora: 01:...  more
  • Robi ai minciunii
    07/10/2020. ora: 19:20
    ...  more
  • VĂD CĂ RĂMÂN SINGUR PE SITE-UL ACESTA !
    VĂ ROG FRUMOS SĂ ÎMI SPU...  more
  • Gabriel și Estera

Doamne , știu bine , nu merit s-asculți a mea...  more
  • Gabriel și Estera

Doamne , știu bine , nu merit s-asculți a mea...  more
  • Conectat la trăirile divine
    04/10/2020. ora...  more
  • Probabil că oamenii care nu au auzit de Fecioara Maria până acum...  more
  • El, noi și groapa cea de toate zilele. ~Florin Ianovici

Cu greu...  more
    • 7 posts
    November 15, 2020 10:46 AM EET
    Dragă frate...
    Mai luptă puţin...
    Mai încearcă și astăzi...nu te da încă bătut...
    Un lucru pe care mi l-a spus soţul meu după ce ne-am căsătorit a fost că...era gata să renunţe...se resemnase cu faptul că fetele îl respingeau...că îl considerau prea urât (iar mie mi se pare atât de frumos!), prea sărac, prea...știi tu...toate acele motive...
    M-a uimit...nu m-am gândit niciodată la ce lupte crunte poate duce un băiat...și lupta aceasta cu respingerea este una dintre cele mai dureroase...
    Dragă frate, fetele nu știu acest lucru...crede-mă...nici eu nu am știut...O fată se simte prea vulnerabilă când e vorba să accepte să intre într-o relaţie cu un băiat...Se va teme...va fi el blând cu ea? O va ocroti? Se va putea încrede în el? Îl iubește el cu adevărat pe Dumnezeu?... Sunt întrebări care apar în mintea unei fete...Drept urmare...ea pare rece faţă de tine...pare că nu îţi acordă nicio șansă...Te simţi respins înainte de a încerca măcar să o cucerești...Oh, relaţiile sunt atât de fragile...
    Nu, nu caut scuze fetelor...însă îţi spun un pic din partea aceasta nevăzută a inimii lor...Tu vezi respingerea...ea rămâne cu teama...teama de a nu fi iubită niciodată...teama de a nu găsi niciodată pe cineva care...să lupte pentru ea până la capăt...
    De aceea frate drag, aș vrea să te încurajez...să mai lupţi cu răbdare...să îi mai scrii și azi un mesaj, să nu te descurajeze "răceala" ei...Să lupţi să o cucerești până la capăt...căci numai luptând până la capăt vei reuși...
    Nu o mai lua personal, atunci când te respinge nu te mai gândi că este vina ta...nu, nu ești tu de vină...temerile ei o îndepărtează de tine, inima ei frântă poate de atâtea ori o face să fie atât de prudentă...Și sunt răni pe care le are și pe care doar Hristos le poate vindeca...așa că...poart-o în rugăciune...adu-o înaintea Tatălui, ca El să îi restaureze inima și să o sensibilizeze faţă de a ta...
    Luptă pe genunchi pentru ea și...luptă până la capăt...
    Curaj...într-o zi vei reuși să o cucerești pe ea...Ea care va lua inima ta fărâmată de atâtea respingeri și o va pune la loc bucăţică cu bucăţică...ea care îţi va lua faţa între palmele ei micuţe și îţi va spune că ești cel mai frumos...Ea care te va considera cel mai bogat...pentru că Hristos umple inima ta...Și vei spune atunci că a meritat să lupţi pentru ea...să îi dărâmi încetul cu încetul teama și neîncrederea...
    Așa cum le-am lăsat în mesajul pentru surori, îţi las și ţie o fărâmă din povestea mea, ca încurajare...
    Soţul meu m-a "zărit" prima dată aici pe acest site...A văzut că eram din același judeţ cu el...și mi-a scris...Am descoperit că aveam chiar cunoștinţe comune, el făcuse postliceala cu un unchi de al meu...Și cu toate acestea, deși îi răspundeam politicos...nu aveam Încredere în el...
    La un moment dat a încetat să îmi mai scrie...vreo jumătate de an...Și nici eu nu l-am mai căutat...
    Apoi însă...a prins un pic de curaj și mi-a scris din nou...
    Îi răspundeam, însă temerile mele nu plecau din inima mea...mă întrebam...de ce îmi scrie...dacă are gânduri serioase...La un moment dat el mi-a zis...m-a întrebat de ce nu îi scriu și eu...pentru că numai el mă aborda...Și i-am zis atunci că eu nu vreau o relaţie doar așa să treacă timpul...aș vrea ceva serios...L-am întrebat dacă are gânduri serioase și...spre uimirea mea...el a avut curaj și mi-a zis că el vrea să vorbim în vederea căsătoriei...o relaţie serioasă, nu să pierdem timpul...
    Așa că am început să vorbim...ne-am întâlnit.. si ...ne-am căsătorit!
    Și mi-a mărturisit mai târziu că el nu îndrăznea să îmi spună ca să vorbim în vederea căsătoriei pentru că se temea de respingere...Nu știa ce gânduri am eu...dacă îl plac și eu la rândul meu...Pentru că fusese respins de atât de multe ori încât...nici nu mai spera...El...omul meu...darul meu preţios de la Dumnezeu...a trebuit să aștepte pe cineva care să îl iubească exact așa cum este el...și care să nu își imagineze viaţa fără el...Pot spune că este așa un băiat special...Și mă bucur că doar eu am văzut asta dintre atâtea fete.
    Așa vei întâlni și tu pe cineva, dragă frate...dintre toate va fi una...doar pentru tine...
    Deci chiar daca va trebui să lupţi un an de zile cum a luptat I. pentru mine...luptă până la capat...aceasta este încurajarea mea pentru tine.
    Dumnezeu să te binecuvânteze!

Și un P.S...Dragă soră care citești acest mesaj...știu, inima ta a fost rănită de atâtea ori...dar nu doar tu ești singura care duce lupte...în inima lui un taifun de îndoială, un uragan de teamă, un râu învolburat de sentimente de respingere și de eșec...gândește-te la inima lui...și răspunde-i cu blândeţe...Dumnezeu să te binecuvânteze!