Forums » Maxime si cugetari crestine

Nichifor Nicu

• Două căi
    autor: Nichifor Nicu
    24/02/2021. ora: 06:20

P...  more
  • O pildă de luat în seamă ...

Barca albastră

...  more
  • Să-ți zburde inima-n iubirea Lui
    16/02/2021...  more
  • Intenție cu miros de moarte
    12/02/2021. ora...  more
  • Așa sunt eu
    12/02/2021. ora: 07:10

...  more
  • Să nu-ți amanetezi iubirea
    09/02/2021. ora:...  more
  • În nimeni altul
    08/02/2021. ora: 21:10

...  more
  • Ascultarea de Hristos
    05/02/2021. ora: 08:5...  more
  • Chemat de Domnul
    04/02/2021. ora: 07:20
    ...  more
  • Prinde-L pe Hristos de mână
    01/02/2021. ora...  more
  • Mă susții cu mâna Ta
    01/02/2021. ora: 10:50...  more
  • De la Mine s-a întâmplat lucrul acesta. (1 Împăraţi 12:24)

Deza...  more
  • Stropi de iubire
    30/01/2021. ora:00:30
    ...  more
  • Caută să te sfințești
    28/01/2021. ora: 07:...  more
  • Ne-a corectat tot caracterul
    27/01/2021. or...  more
  • "Trebuie să ne aducem aminte că nu există mari victorii făr...  more
  • Trăirea să-ți fie-n Hristos
    26/01/2021. or...  more
  • Bunătatea Lui Hristos
    25/01/2021. ora: 13:5...  more
  • Ancorează-ne de cer
    25/01/2021. ora: 06:50
    ...  more
  • Înrolează-te-n armată
    24/01/2021. ora: 06:3...  more
    • 46 posts
    December 8, 2020 12:05 PM EET
    Un gând

Mă gândesc de ceva vreme la acest mesaj și am stat și am cugetat la el mult...mi-am dat seama că unii dintre noi, nu puțini, suntem
    ușor de manipulat. Mi-am dat seama că frica domină tot mai mult și că dorința de afirmare, dorința de a fi remarcat, există tot mai mult
    între cei mai mulți dintre noi. Am observat că din luna Aprilie a anului acesta, 2020, au început să apară foarte multe prorocii și tot mai
    mulți proroci care din dorința de a băga spaimă în oameni, scot pe gură tot felul de lucruri fără sens, contrar scripturii și contrar adevărului.
    Mi-am dat seama că tot mai mulți oameni apelează la tot felul de proroci ieșiți peste noapte precum ciupercile după ploaie și că vor să afle
    tot mai multe lucruri legate de tot ceea ce se întâmplă. Este foarte trist că oamenii au ajuns să pună mai presus un „proroc” decât Biblia..
    Sunt oameni care dau importanță mai mare prorocilor decât bibliei ... asta nu numai că este trist, dar este și rușinos... Dragii mei, tot ceea
    ce se întâmplă în prezent, stă scris în scriptură, iar toată scriptura trebuie să se împlinească... De unde și până unde există curajul și dorința
    asta nebună de lupta fără sens contra anumitor lucruri care trebuiesc să se întâmple ? De unde a apărut nesimțirea asta a anumitor „proroci”
    să iasă public, ori pe internet și să prorocească tot felul de erezii și de minciuni manipulatoare ? Până când avem degând să tot apelăm la
    oameni pentru răspunsuri ? Oare chiar așa îndobitociți am ajuns încât să punem mai presus un om decât Scriptura care este insuflată de
    Duhul Sfânt special pentru oameni ? Când avem degând să nu ne mai încredem în minciunile și șobolăniile altora care nu caută decât dezbinare
    și ceartă ? Cât mai avem degând să ne jucăm de-a pocăința și cât mai credem că merge manipularea asta ???
    Nu vreau să fiu înțeles greșit... nu contest existența prorocilor.. dar nu cred că un proroc care este cu adevărat al Lui Hristos, face
    mascaradă și teatru de dragul de a exista vorbe. Cred că un proroc care este al Lui Hristos, lucrează cu înțelepciune venită de sus
    și nu de dragul de a umple internetul cu tot felul de minciuni manipulatoare.și borboroseli fără sens. Cred că un proroc prin a cărui gură
    vorbește Hristos, se manifestă într-un mod demn de a fi slujitor al Lui Hristos, nicidecum prin smiorcăieli, crize și țipete...Un om al Lui
    Hristos se poartă demn atât față de lucrarea pe care a primit-o de sus, cât și față de cei din jur. Dumnezeu este un Dumnezeu al
    dragostei și al înțelepciunii. Tot ce face El, este plin de înțelepciune și fără contestare. Dumnezeu să ne ajute să înțelegem scopul și
    lucrarea noastră pe pământ și să nu mai umblăm după vorbele deșarte ale unor oameni lipsiți de gândire. Dumnezeu este Dragoste,
    iar dragostea nu exprimă frică.

Nichifor Nicu

• December 8, 2020 12:36 PM EET
    Asa e