Forums » Sfaturi & Incurajari

Mai mult decât o floare

• Un intreprinzător din New York a deschis un magazin în care feme...  more
  • Ești al cerului copil
    autor: Nichifor Nicu
    28/07/2021. ora: 22:...  more
  • Valorile iubirii
    28/07/2021. ora: 20:50
    ...  more
  • Poate că stați pe gânduri chiar și în acest moment când scriu ac...  more
  • De-a lungul vieții mele am învățat să merg înaintea Domnului și ...  more
  • Cumva , într-un final , am ajuns la o concluzie frumoasă despre ...  more
  • Cum trăiesc, așa rămâne
    02/07/2021. ora: 01...  more
  • Pace ție ,
    Indiferent cine ai fi , atunci când Citești acest mes...  more
  • Imaginează-ți acum acest scenariu împreună cu mine :

Dumnezeu î...  more
  • Am stat de multe ori și m-am gândit că noi tinerii ne confruntăm...  more
  • Când durerea ta este prea mare , iar ochii îți sunt mereu plini ...  more
  • Legea vorbeste de cum ar trebui sa fie omul,HARUL ne descopera c...  more
  • Sunt colecționar de meme-uri asa ca o sa le împărtășesc cu voi.
  • Luptele le vei câștiga doar pe genunchi .

Uneori doar stau și m...  more
  • Un suspin de sus, din deal
    29/05/2021. ora:...  more
  • https://www.youtube.com/watch?v=FrMOW5DQabs&t=132s

De curân...  more
  • De curând, am primit această „descoperire” și nu doar că mi-a ca...  more
  • Să fim dependenți de har
    03/05/2021. ora: 0...  more
  • Purtat de Dumnezeu
    23/04/2021. ora: 16:40
    ...  more
  • Demn de Hristos
    18/03/2021. ora: 23:05
    ...  more
    • 31 posts
    March 8, 2021 2:03 PM EET
    Zilele acestea pe când așteptam primirea restului de la florar, îi zic: „Haideți că aveți să îmi dați rest, acum după ce ați dat lovitura de 1 martie..” și auzind aceasta, mă invită să ii văd stocul de flori care a rămas din cauza vânzărilor slabe și atunci mi-am dat seama că în viață este greu să te impui în lumea giganților adică whatsapp-ul și facebook-ul au trimis atâtea emoticoane cu flori încât aproape că au rămas fără provizii dar totuși, pare că au resurse nelimitate și este și ieftină varianta aceasta, au ajuns și băieții să își trimită flori între ei din cauza prețului digital.

Aș colinda în zori de primăvară cu un braț de flori pe bicicletă să le împart în stânga și în dreapta și să vă spun „La mulți ani!”, dar am învățat cu prețul cicatricelor că până și bunul-simț din păcate poate fi astăzi considerat a fi un „avans” făcut cuiva așadar pedalând liniștit spre casă, m-am gândit la ceva mai mult decât o floare dar care în același timp îmi oferă o protecție.

Aș vrea să nu uiți că milioane de femei au fost călcate mai la propriu, mai la figurat, în picioare de-a lungul istoriei dar ceea ce a făcut o schimbare drastică în lume a fost influența creștinismului, oamenii lui Dumnezeu care au promovat egalitatea și dreptul femeilor.. nu, nu este vorba de promotorii feminismului de azi, ei au alte scopuri. Te bucuri azi de un statut și de un privilegiu care pentru milioane de femei nu a fost posibil nici măcar la rangul de vis.

Aș vrea să nu uiți că Isus te iubește și mă gândesc că dintre toate ființele de pe pământ, El s-a arătat după înviere Mariei apoi celorlalți, încă de atunci El a arătat că femeia nu trebuie disprețuită, ci sufletul ei este la fel de prețios precum al bărbaților. Isus te iubește măcar că poți fi disprețuită de misogini sau de propriul soț. Isus chiar te iubește și merită din plin să-L iubești.

Aș vrea să nu uiți că frumusețea adevărată nu stă în ceea ce mai scoate pe piață L`Oreal, Estee Lauder sau Chanel, ci frumusețea ta stă în gingășia și hărnicia pe care o poți avea în diminețile în care nu ai timp de machiaj și te apuci de treabă. Frumusețea ta stă în suportul pe care-l oferi celui de lângă tine, în afecțiunea cu care poți îmbrățisa pe cel cu palmele bătătorite de muncă (fie ea la tastatură în zilele noastre).

Nu, nu vei intra în istorie nici dacă vei fi vreodată prim-ministru (măcar că doamna Viorica poate fi o excepție), nu, nu vei intra în istorie dacă vei schimba bărbații precum șosetele și nu, nu vei intra în istorie dacă ai mai multe intrări la mall decât ore de rugăciune pe genunchi. Dar iubindu-L pe Dumnezeu, vei rămâne în istorie și asta nu o spun eu ci istoria însăși. Bucură-te de ceea ce ești, nu numai azi, dar în mod special azi și alege să fi specială, îndeplinești multe condiții dar cea mai importantă este să-L iubești pe Dumnezeu cu adevărat. La mulți ani !