Forums » Sfaturi & Incurajari

Ce te poate opri să nu-L iubești pe Dumnezeu ?

• Săculețul cu pietre
    autor: Nichifor Nicu
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • <br><br>What kind of website offers free laptop repl...  more
  • Nu se poate să fii copil de Dumnezeu și să eviți suferința . Dac...  more
  • Relațiile de prietenie toxice sunt precum otrava . Fie că o iei ...  more
  • Cei mai mari cântăreţi au început să compună în suferinţă , cei ...  more
  • Suntem în viață acum . Nu este acesta un lucru minunat ?

Person...  more
  • Un intreprinzător din New York a deschis un magazin în care feme...  more
    • 33 posts
    July 21, 2021 8:36 PM EEST
    Cumva , într-un final , am ajuns la o concluzie frumoasă despre Dumnezeu și despre oameni . În urma experiențelor de viață prin care am trecut până acum și în urma durerilor de care inima mea a avut parte , am descoperit ceva esențial , ceva ce a fost ca o luminiță pe calea uneori întunecată a vieții mele : că nimic și nimeni nu ne poate despărți de dragostea Lui . Și că nu ar trebui să lăsăm niciodată nimic și pe nimeni să ne depărteze de El și de tot ceea ce înseamnă Dumnezeu . Au fost momente în viața mea când mi-am permis să-L întreb pe Dumnezeu ” de ce ? ” , atunci când mi s-a părut că acea durere era prea mare . Au fost momente când I-am spus că nu mai cred în El , deși am greșit făcând aceasta . Și au fost zile în care am spus că voi renunța la tot , că nu voi mai crede în promisiunile Sale ce mi se păreau că întârzie . Dar apoi , cu tremur în glas și cu inima încărcată de vină , am lăsat ca genunchii să mi se plece în fața Lui și I-am spus că îmi pare rău pentru tot . Pentru că nu L-am iubit îndeajuns . Pentru că nu am crezut în El , deși aveam toate motivele să o fac . Pentru că am crezut în visele mele mai mult decât am crezut în ale Sale . Și de fiecare dată am primit doar iubire . Și niște brațe mereu deschise care îmi îmbrățișau greșelile , temerile , vina .. și în care puteam să mă ascund pentru totdeauna .

Nimic nu te poate împiedica nici pe tine să nu-L iubești pe Dumnezeu . Nici măcar cancerul . Nici o persoană . Nici un trecut rușinos . Nici faptul că L-ai renegat toată viața . EL este mereu acolo pentru tine , pregătit să te susțină și să te poarte pe brațele Sale . Isus este eroul care te poate ierta . El nu te va forța să-L accepți , ci va sta liniștit în fața ușii inimii tale și va bate mereu în ea . Atunci când nu ai pe nimeni , îl ai pe El . Când cineva ți-a trădat încrederea , știi bine că există Isus . El niciodată nu te-a condamnat , El doar te-a iubit .

Nu ai nici o scuză atunci când spui că nu mai poți crede în El sau când te confrunți cu unele situații și ți se pare că El nu există . Dacă Îl vei căuta cu adevărat , nu vei avea cum să nu-L găsești undeva prin această lume . El pare a fi nicăieri .. și totuși este peste tot . Astăzi mi s-a reconfirmat încă o dată că Dumnezeu este Același . Doar noi suntem acei care ne schimbăm în fața valurilor vieții . De ce să nu credem în El , indiferent de cât de rău suntem acum ? De ce să renunțăm la adevărata viață , doar pentru că ea nu se poate vedea ? În această viață suntem trecuți spre multe situații și fiecare dintre ele își pune amprenta asupra noastră . Să nu lăsăm ca situațiile în care ne aflăm acum să ne facă să ne pierdem credința ce o avem , singura mângâiere în ceasurile prelungite ale suferinței .
    AMIN