Forums » Sfaturi & Incurajari

În liniște va fi tăria voastră .

• Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • <br><br>What kind of website offers free laptop repl...  more
    • 34 posts
    August 17, 2021 11:33 PM EEST
    Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " .
    Nu pentru că lipsește lumii în care trăim , ci pentru că el însuși trebuie să fie simțit ca să îl poți descrie .
    Îmi vin în minte multe lucruri care țin de starea însăși , începând cu orele de reflecție într-o noapte cu CER plin de stele , cu greieri cântând în surdină și vântul care mă învăluie blând , până la pacea copleșitoare simțită de întregul trup , când îi este înăbușită orice dorință sau îngrijorare legată de prezent sau viitor .
    Sunt adevăruri mari pe care Biblia le strecoară parcă în fiecare filă , ca o culegere a multor înțelepți , dar totuși aparținând Aceluiași , Unuia singur : Dumnezeu .
    Liniștea câteodată înseamnă să știi asculți , să știi să taci , să știi să lași sufletul să primească răspuns doar din ceea ce simte .. tăcând .
    Un om care a învățat să se zidească pe ascultare și analiză , va fi ca o armă albă , greu de învins , imposibil de copiat , și ușor de ascuns .
    Tăcerea câteodată vorbește mai adânc decât cuvintele însăși .
    Misterul unui om care folosește puține vorbe îl face să pară înțelept în ochii celor care au multe de spus . Oamenii nu pot să înțeleagă pe cineva care nu își dă pe față tot ceea ce îl mistuie în interior și mai ales , ceea ce gândește .
    Dacă omul ar fi înțelept , ar ieși în natură și ar observa cum se raportează ea la ceea ce este în jur .
    Copacii , florile , păsările ne transmit multe , chiar fără grai , prin statură , parfum , armonie , ele " vorbesc " parcă de o altă Existență , nu despre ele însele .
    Și astfel , arătând spre ceva mult mai măreț decât ele , primesc la rândul lor o parte din slavă , ca fiind parte ale acelei puteri divine .
    Deseori, în Biblie citim : " uită-te la furnică " , " uitați-vă la crini " , " uitați-vă la iarba de pe câmp " , " ia aminte la nori și tunete " , " stai locului și privește minunile lui Dumnezeu ! " , ea ne vorbește astfel cum se dobândește înțelepciunea și maturitatea , ne arată cum putem crește din interior , ajutându-ne de ceea ce este atât de aproape de noi .
    Liniștea pe care eu o iubesc cel mai mult este aceea în care ies noaptea afară , și cu ochii spre infinita măreție a Cerului , îmi eliberez simțurile ca să asculte glorioasa orchestrație a naturii și să o las să mă cuprindă ca o prezență divină , transformatoare . Nimic nu se compară cu plinătatea descătușării pe care o simte sufletul ușurat de zilnica greutate a supraviețuirii într-o lume dură și bulversantă .
    Omul își găsește echilibrul și liniștea când ascultă vocea celeilalte lumi în care trăiește , lumea vie a naturii care se trezește la viață când omenirea este departe .
    Noi ne-am întâlni mai des cu Dumnezeu dacă ne-am propune să încetinim ritmul galopant în care trăim și să vedem ceea ce simte sufletul când stă față în față cu Creatorul .
    Se vorbește mult despre Dumnezeu .
    Dar v-ați oprit vreodată să vă gândiți cum este El ?
    V-ați lăsat vreodată mintea și sufletul să vă spună sincer ce simțiți când vă gândiți la El ?
    Vi s-a părut vreodată că ați trăit un moment de pace deosebit și v-ați spus " Dumnezeu este acolo sus și este real ? "
    V-a vorbit vreodată liniștea într-un mod bizar ?
    Liniștea este aceea în care ai simțit o stare , dar nu ai avut un răspuns , dar care totuși te-a făcut instant să vorbești mai puțin și să mergi cu ea fără să scoți un cuvânt . Ai simțit o tărie , o superioritate tainică care ți-a fost dată doar privind , și acum ai vrea să o păstrezi acolo , meditând la ea .
    Nu știi de ce ți-a dat încredere , dar te-a făcut să stai mai drept , ai simțit un scop poate , o sclipire a unui gând , o nouă perspectivă a vieții . În liniște l-ai descoperit pe Dumnezeu ! Și cine îl descoperă pe El , în timp se transformă într-un om cu adevărat puternic .
    Asta face liniștea ..
    Știți de ce este puternic un om care tace ? Este puternic pentru că ceilalți nu știu care este următorul lui pas , care este ținta lui , ce preocupări are , care îi sunt punctele slabe , care îi sunt neajunsurile , de unde își trage siguranța de sine ?
    Un om care doar zâmbește și este plin de pace , devine un model , devine un stâlp după care se ghidează și alții mai slabi .
    Și într-o lume în care fiecare se încolonează în spatele unui alt om care tace , lumea devine mai sensibilă și liniștea devine tot mai adâncă și mai palpabilă .
    Și când lumea devine în armonie cu natura , atunci se va putea " auzi " un singur lucru :
    " Dumnezeu este real ! "
    Și la o astfel de afirmație ce altceva ar mai putea fi de adăugat , decât o profundă reverență și multă .. liniște !