Forums » Sfaturi & Incurajari

Dacă nu-l ai pe Dumnezeu , nu ai nimic !

• Mă țin de haina Ta
    autor: Nichifor Nicu
    13/10/2021/ ora: 01:20

...  more
  • Religia și credința
    06/10/2021. ora: 23:10
    ...  more
  • Libertate cu miros de dictatură
    04/10/2021....  more
  • https://cumvaplace.ro/inghetata-de-catina/?fbclid=IwAR3-zvoM68uQ...  more
  • Stăteam aseară de vorbă cu câțiva tineri și povesteam despre ace...  more
  • Săculețul cu pietre
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • <br><br>What kind of website offers free laptop repl...  more
    • 34 posts
    September 2, 2021 10:58 PM EEST
    A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedeam rostul la nimic . Și inima îmi plângea atât de mult și simțeam că duc o povară mult prea grea pe umerii mei . Uitasem de Dumnezeu . Uitasem să mai privesc spre El . Iar aceasta a condus viața mea la dezastru . Acela a fost un moment în care pur și simplu spuneam că este gata cu mine . Că nu mai pot face nimic ca să schimb situația aceea . Până când am ajuns într-o stare de mare deznădejde ( bineînțeles totul era din vina mea fiindcă trebuia să îl chem pe Domnul din prima clipă ) și cineva îmi spunea că totul își are scopul lui . Am stat și m-am gândit . Nu este prima dată când aud așa ceva . Dar acum parcă mă pusese pe gânduri .

Am stat și m-am gândit foarte mult la scopurile pe care mi le puneam în viața mea . Și nu multe aduceau slavă Domnului . La ce folos să reușesc examenele , dacă nu-L am pe Dumnezeu ? La ce folos să am mașină , casă , bani , o familie , sau orice alt lucru dacă nu-l am pe El ?
    Am stat foarte mult și m-am gândit . Și pur și simplu mi-am dat seama că orice aș avea în lumea aceasta , dacă nu-l am pe Dumnezeu nu voi avea niciodată împlinire , nici fericire , nici orice altă bună-stare . Mi-am dat seama că nu are rost să caut atâtea în lume sau la oameni ceea ce oricum știu că pot găsi doar la Hristos .
    Dacă am fost salvat prin sângele vărsat pe cruce , dacă am văzut că Dumnezeu și-a întins mâna și m-a scos din groapa de păcat , de ce să-mi întorc privirea de la El ? De ce să-l las pe cel rău să-mi umple mintea cu gânduri că nu mai pot fi iertat , că Domnul nu mă mai primește la El , că nu mai există scăpare .
    Serios ! Dumnezeu nu are putere în CER și pe pământ ? Nu are El ultimul cuvânt ?
    Atunci am învățat să îndrăznesc la El știind că încă mai este HAR .

Mi-am dat seama că orice aș avea .. dacă nu-l am pe Dumnezeu nu am nimic . Tot ceea ce aș avea , ar fi fără rost .
    Am ajuns la concluzia că nu mai vreau nimic dacă nu-L am pe Hristos de partea mea . Dacă nu-l pun pe El pe primul loc , atunci vreau ca nimic să fie pe primul loc .

Da , orice lucru își are scopul în viața unui om .
    Încercarea . Durerea . Toate lucrează spre binele nostru în final . Dacă alegem să rămânem lângă Dumnezeu , dacă alegem să îl alegem întotdeauna pe El , atunci ce mai contează că avem o clipă de durere , dacă știm că în toate El este și va fi de partea noastră ? Nu ar trebui să ne încredem în El , știind că va lucra spre binele nostru ?
    Lucrurile nu vor merge întotdeauna în sensul în care am vrea noi . Unele încercări vor fi mai grele decât ne-am putea gândi . Unele încercări vor fi mai grele de dus . Dar în orice moment trebuie să ne încărcăm cu puterea Duhului Sfânt . Pace nu vei găsi în multe locuri . În multe case . În multe familii . În multe prietenii . În mulți oameni . Pacea nu inundă pe cel care stă nepăsător față de Dumnezeu . Ci pacea Sa inundă pe cel care își predă zi de zi viața și întreaga inima doar Lui . Acela este omul care poate fi plin de PACE . Pentru că acel om are un Dumnezeu viu care în orice circumstanță veghează asupra sa .
    Leagă-mi rana inimii , ridică-mă din nou .
    Nu mă lăsa să uit de Tine , dă-mi puteri noi .
    În încercare pacea Ta mă ține în picioare .
    Glasul Tău blând îmi șoptește : cu Mine ești biruitor !

Gabriel Daniel
    This post was edited by Gabriel Daniel at September 2, 2021 10:58 PM EEST