Forums » Cum sa fiu mai aproape de El

Mirajul bisericii după chipul şi asemănarea mea

• Săculețul cu pietre
    autor: Nichifor Nicu
    23/09/2021. ora: 19:50
    ...  more
  • Dacă aveți în anturajul vostru sau în familia voastră ( pentru c...  more
  • Caracterul pocăinței
    20/09/2021. ora: 19:20...  more
  • Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o...  more
  • A fost un moment în viața mea în care pur și simplu nu mai vedea...  more
  • https://doctormenci.ro/ceai-de-foi-dafin/
    https://doc.ro/sanatat...  more
  • by Gabriel Daniel

A căutat cel rău metode , să prindă tinerii ...  more
  • Să fii onest cu ceea ce ești în fiecare zi .
    Să fii sincer cu fe...  more
  • Prietenia cu Hristos
    24/08/2021. ora: 21:40...  more
  • <br><br><br>Laptop replacement keys can save y...  more
  • Poporul Domnului era de zile-ntregi în teamă
    Căci în război cu f...  more
  • "Câteva mici observații despre politețuri care încep să fie...  more
  • Am auzit o poveste africană. «Într-un sat de munte, s-a construi...  more
  • Mă urmărește de o vreme încoace cuvântul " liniște " ....  more
  • <br><br>What kind of website offers free laptop repl...  more
  • Nu se poate să fii copil de Dumnezeu și să eviți suferința . Dac...  more
  • Relațiile de prietenie toxice sunt precum otrava . Fie că o iei ...  more
  • Cei mai mari cântăreţi au început să compună în suferinţă , cei ...  more
  • Suntem în viață acum . Nu este acesta un lucru minunat ?

Person...  more
  • Un intreprinzător din New York a deschis un magazin în care feme...  more
    • 33 posts
    September 9, 2021 10:55 AM EEST
    Ţi-ai dori o biserică care să-ţi împlinească nevoile ? Ai dori o comunitate spirituală care să te înţeleagă ? Ai vrea să faci parte din ceva nou , vibrant , dinamic şi electrizant ?

Cât de uşor ne vine să descriem " biserica visurilor noastre " . Este uşor pentru că aşa am fost învăţaţi să gândim . Consumerismul este aerul pe care-l respirăm . Ne filtrăm informaţia de pe reţelele sociale astfel încât " pereţii " să fie plini de ceea ce ne convine şi ne place . Dacă un mesaj sau un comentariu mă supără , nu mai urmăresc aceea persoană . Pe Youtube îmi fac " My List " cu predicile și mărturiile plăcute inimii mele . Dacă o predică mi se pare plictisitoare în primele 10 minute , o şterg de pe listă . Consumerismul implică alegeri nelimitate cu o viteză nelimitată . Alegem exact ceea ce ne dorim şi mergem mai departe .

Acest tipar a pătruns şi în perspectiva pe care o avem asupra bisericii : un tablou pe care-l putem crea după preferinţele personale . Dacă biserica nu îmi mai serveşte dorinţele şi mă simt inconfortabil sau plictisit , atunci caut alte opţiuni .

Consumerismul este nemulţumire cronică . Tot timpul căutăm mai mult şi mai bun . Sperăm la noi culmi ale satisfacţiei . " Biserica visurilor " este întotdeauna următoarea . Iarba-i mereu mai verde în noua biserică din oraş sau virala " biserică " de pe Youtube .

Dar analizează-ţi cu atenţie inima . Vei descoperi că în majoritatea cazurilor , astfel de frământări au în spate o abordare consumeristă toxică . Dacă privim la o biserică dorindu-ne întotdeauna ca ceva să fie schimbat , diferit sau ca biserica " să mă înţeleagă " , să se acomodeze după mine , nu ne vom dedica cu adevărat niciodată unei biserici ( sau ca nişte buni protestanţi ce suntem , vom " planta " o nouă biserică ) . Însă biserica locală nu are ca scop ultim înţelegerea perfectă a persoanei mele sau crearea unei zone de confort . Scopul ei este înţelegerea lui Dumnezeu şi oferirea unui cadru de întâlnire cu El . Da , este inconfortabil , dar este frumos .

Ceea ce ne dorim de la o biserică nu este de cele mai multe ori ceea ce avem nevoie . De fapt , ce a proiectat Dumnezeu cu privire la biserică este mai glorios decât orice vis al nostru cu privire la ea . Ţinta nu este găsirea unei biserici care se pliază perfect cu preferinţele mele teologice , sociale sau arhitecturale . Ţinta este să devenim " pietre vii " care sunt " zidite ca să fie o casă duhovnicească " , focalizată pe Hristos şi ţinută laolaltă de El ( 1 Petru 2:4-7 ) .

În ciuda impulsului consumerist , ar trebui să renunţăm la idealul " bisericii visurilor " şi la eroarea numită " asemănare perfectă. " Mai degrabă , biserica este un efort de echipă , ajutându-ne unul pe altul să devenim mai asemănători cu Hristos . Acest lucru se poate întâmpla în oricare , repet , oricare biserică focalizată pe Hristos , ancorată în Evanghelie şi loială autorităţii Scripturii .

În locul unui creştinism á la carte condimentat după gusturile noastre şi asezonat cu preferinţele noastre , ce-ai zice să-ţi iubeşti biserica ? Chiar şi atunci când ne provoacă şi ne scoate din zona de confort . În loc să conduci nu ştiu câţi kilometri până la biserica " ce-mi împlineşte nevoile " , ce-ai zice să te dedici celei mai apropiate biserici non-eretice ? O comunitate ce are în centru Evanghelia lui Hristos şi unde ai putea sluji şi creşte , indiferent cât de inconfortabil ar fi ?

Dedicare în mijlocul disconfortului , credincioşie în mijlocul dezamăgirii : iată ce a caracterizat dintotdeauna poporul lui Dumnezeu . Cum ar fi să avem un Dumnezeu la fel de schimbător şi nemulţumit ca noi ? Însă Dumnezeu a promis prin legământ credincioşie faţă de poporul Său , chiar şi atunci când relaţia a fost dificilă şi ruşinoasă . O relaţie sănătoasă cu biserica locală este ca un mariaj sănătos : funcţionează doar ancorat într-o dedicare altruistă şi un legământ lipsit de consumerism .

Este această abordare inconfortabilă , jenantă şi provocatoare ? Absolut . Dar tocmai aceasta-i ideea .