Forums » Sfaturi & Incurajari

Nu simt că vine Crăciunul

• Adu-Ţi aminte de făgăduinţa dată robului Tău, în care m-ai făcut...  more
  • When looking <a href="https://sportsly.xyz/">스포츠...  more
  • Sănătatea noastră este atât de vitală pentru Domnul, încât în ​​...  more
  • Născut din resturi de țărână, eu orice ar fi, voi privi doar spr...  more
  • -https://www.springfarma.com/blog/710_Ceaiul-de-galbenele--benef...  more
  • Într-unul dintre universuri suntem doar noi. Te iubesc și Tu mă ...  more
  • Aş putea spune că există o categorie de oameni în care mi-ar plă...  more
  • Undeva pe raftul bibliotecii mele se află o carte mai deosebită ...  more
  • Mulțumire
    autor: Nichifor Nicu
    03/03/2022. ora: 00:20

...  more
  • Voi sunteti lumina lumii.
    Harul Meu va e de ajuns
    Un castel inal...  more
  • Ai aparut din spuma marii frumoasa,ca soarele¤n priviri! Mi¤ai d...  more
  • Iubirea e ce poti sa dai,
    Ce- astepti in schimb,e lacomie,
    Cand ...  more
  • Te-am strigat cu-nfrigurare Cu-nfrigurare si plangand Am auzit o...  more
  • Te-am strigat cu-nfrigurare Cu-nfrigurare si plangand Am auzit o...  more
  • Veghează peste tot ce faci
    autor: Nichifor Nicu
    16/02/2022. ora:...  more
  • Și anul acesta revin cu un alt gând despre sărbătoarea aceasta n...  more
  • https://youtu.be/54ZnzF3AYeA
  • ”Care a fost cea mai frumoasă poveste de iubire a tuturor timpur...  more
  • Despre chemarea în slujire.

E foarte clar faptul că Dumnezeu nu...  more
  • Nu știu dacă va citi ochi de băiat (sau de fată) dar tot scriu.....  more
    • 50 posts
    December 24, 2021 7:18 PM EET
    S-a clădit încet, dar sigur, un fel de preconcepţie potrivit căreia în apropierea Crăciunului trebuie să devenim altcineva decât ceea ce suntem. Adică, este nevoie să ne băgăm mâna în buzunare, să căutăm portofelele şi să începem să dăruim. Este cazul să ne ridicăm ochii din pământ şi să ne uităm la oamenii care ne înconjoară, să îi apreciem pe cei care încă zâmbesc şi să facem un compliment dacă ni se dă ocazia. Să ieşim din zona noastră de confort şi să răscumpărăm în aceste câteva zile până la sărbătorile de iarnă tot ceea ce nu am vrut/putut face pe parcursul anului. Un fel de ipocrizie promovată cu zâmbetul pe buze şi în final aplaudată. N-o luaţi ca şi cum aş fi împotriva faptelor bune. Sunt doar împotriva acestor atitudini extrem de greşite care ne limitează în a fi buni. Da, ştiu, oamenii de marketing îşi fac excelent treaba, iar versul ăla cred că nu e persoană care să nu-l ştie "de Crăciun fii mai bun..."

Totuşi, de ce anul acesta nu simt că vine Crăciunul? Pentru că oamenii, cel puţin cei pe care îi am în jurul meu, au crescut mult. Au crescut în bunătate şi Crăciunul lor ţine de la început până la sfârşitul anului. Am învăţat lucruri preţioase despre cum să dăruieşti, chiar dacă crezi că nu ai nimic. Despre cum poţi influenţa pe cineva fără ca măcar să ştii că ai făcut-o. Despre cum poţi să fii bun fără atâtea motive şi imbolduri date de sărbători.

Nu simt că vine Crăciunul pentru că am refuzat să mai fac bine doar în această perioadă a anului. Am refuzat să mai cumpăr cadourile pe care prietenii mei şi le doresc doar pentru că este un motiv bun ca să le ofer de Crăciun. Este un fel ipocrizie care continuă să se propage şi începe să mă deranjeze tot mai tare. De ce? Pentru că înainte cu câteva săptămâni vedeam oameni care cumpărau mulţimi de cadouri în ideea în care ştiam că ei au nevoie de ele, dar le ţineau ascunse în dulap până în dimineaţa de Crăciun. Și este absolut fascinant acel moment în care toată familia e adunată în jurul unei mese îmbelșugate şi în timp ce ascultă colinde începe să povestească întâmplări din anul ce tocmai se termină. Cred că n-aş înlocui acel mic eveniment cu mai nimic, dar n-aş vrea în niciun caz să pierdem esenţa. N-aş vrea să ne oprim din dăruit doar pentru că ştim că vom dărui de Crăciun. N-aş dori să nu ne mai facem cadouri şi să nu ne mai surprindem cu teama de a rămâne goi şi lipsiţi de inspiraţie pentru frumoasa dimineaţă de după Ajun.

Nu simt că vine Crăciunul pentru că am ales să îmi focalizez atenţia pe oamenii care dăruiesc constant pe tot parcursul anului, fără să fie constrânşi de o sărbătoare care nu ne face buni pentru că eram răi şi nici darnici pentru că eram egoişti, ci mai buni pentru că loc de mai bine este mereu şi mai darnici pentru că întotodeauna vom avea de dat şi altora, chiar dacă este doar din puţinul timpului şi a îmbrăţişării noastre.

Crăciunul nu a fost şi nu este despre a da, ci mai degrabă despre a oferi mai mult şi la mai mulţi! Să împărţim din tot ceea ce avem, dar Crăciunul să fie doar începutul unei acţiuni de sharing care să ţină până la Crăciunul viitor. Împărţiţi frumos din frumuseţea pe care o aveţi în buzunare, în cămări şi în inimi!

Gabriel Daniel