Forums » Sfaturi & Incurajari

Pentru tine copile...

• Sometimes you may feel like you would like to start off exercisi...  more
  • If you're looking for articles electrical generator for ones blo...  more
  • If you're seeking a piece of writing power generator for ones bl...  more
  • There are some different forms of article generators on the Inte...  more
  • There may be enjoyable to be had enjoying soccer, but you might ...  more
  • <p> Wagerworks has begun its process of developing virtual...  more
  • <br><p> The second part of the role-playing saga abo...  more
  • If you're pumped up about the game of baseball, than the article...  more
  • <br><p> Nov 3 (reuters) - rr donnelley & sons co...  more
  • in Ajutor
    June 26
    Buna ziua.nu pot sa adaug poze noi si nu inteleg de ce.ma lasa s...  more
  • Would you like soccer? Can you desire that you can be much bette...  more
  • <br><br>Joker338 pun di dukung oleh financial instit...  more
  • Baseball is really a beloved sport activity amid a lot of people...  more
  • <br><br>Select 1xbet soccer or other sports to all t...  more
  • <br><br>We have been exceptionally impressed with th...  more
  • The opportunity to acquire photographs is among the very best in...  more
  • Many people love playing baseball, but unfortunately most people...  more
  • Many people love playing baseball, however so many people are no...  more
  • Atunci când zâmbește un copil este ca și cum ar zâmbi Dumnezeu. ...  more
  • Adu-Ţi aminte de făgăduinţa dată robului Tău, în care m-ai făcut...  more
    • 51 posts
    June 1, 2022 10:38 AM EEST
    Atunci când zâmbește un copil este ca și cum ar zâmbi Dumnezeu. Sau cel puțin așa am interpretat eu mereu. Se află un soi de inocență împletită cu puritate în acea arcuire a buzelor, care se aseamănă cu Cerul. De aceea, astăzi îți scriu ție, drag copil.

Nu te asemăna cu nimic din ceea ce vezi în jur. Mai mult de jumătate din ceea ce fac adulții este un teatru ieftin, un sfert este în zadar, iar celălalt sfert care rămâne de cele mai multe ori este condus de un gest egoist. Așadar, nu fi un întreg de oase și carne care să trăiască doar pentru el. Vei fi un nefericit.

Știu că noi, cei mari, am transformat lumea din jur într-un mediu periculos și perfid. Știu că nu mai este un loc sigur pentru tine și că zi de zi devine tot mai rău. Însă mă rog ca măcar sufletul tău să rămână curat, dacă aerul pe care-l respiri nu este.

Cei mai mulți dintre noi am uitat să zâmbim sincer, copile. Expresia cea mai comună este încrețitul frunții și micșorarea ochilor într-o privire furioasă. Nu ne copia mimica. Păstreaz-o pe a ta.

Îmi aduc aminte de vremurile când și eu eram doar un copil și visam că orice este posibil pe lumea aceasta. Iubeam oamenii. Îi iubeam atât de mult încât nu ezitam să le zâmbesc străinilor, să spun o vorbă bună și să cred în ei. Ah, cât îmi plăceau oamenii, copile! Însă pe parcursul creșterii mele, am apucat să-i cunosc tot mai bine și mai mult, iar acum port un scut în fața iubirii mele. Mi-aș fi dorit să nu fie așa, să îi pot iubi în continuare tot așa de mult ca și în copilărie, să mă dedic lor, însă nu am fost suficient de puternic încât să risc măcelărirea definitivă a inimii mele. Poate că tu vei fi mai puternic decât mine. Poate că vei reuși până la capăt să-i iubești cu acea iubire de copil pe care o dorește Dumnezeu.

Este ziua ta astăzi, însă să știi că ziua ta Este oricum în fiecare zi. Să te comporți ca atare. Și știi care este cel mai bun lucru pe care-l poți face de ziua ta? Să te dăruiești pe tine. Oferă, copile, că de acolo vine adevărata fericire. Iubește necondiționat. Iubește cât de mult poți tu. Nu te uita în jur, că o să te sperii. Ci uită-te mereu în tine. Caută să nu copiezi nimic din ce este rău, ci să te lipești numai de bine.

Și să mai știi că a fi copil nu înseamnă lipsit de ajutor, ci abandonat pe deplin în brațele lui Dumnezeu! Acesta este cel mai mare dar. Și noi adulții am putea fi așa, numai că noi nu mai aveam credința necesară pentru a ne abandona pe deplin. Ne încredem prea mult în noi, și prea puțin în planul Lui Divin…

Fii un exemplu pentru noi, copile, că ne-au cam murit exemplele…