Forums » Vechiul Testament

Sodoma si Gomora

• Suferinţă-ngăduită…

Suferinţă-ngăduită ,
    mi-este greu să te pri...  more
  • Fii fata..

Fii fata credincioasă. Fata pentru care Dumnezeu e p...  more
  • Acum 10 luni mi-am cumpărat această plantă, am citit și eu despr...  more
  • Am terminat de citit o carte din Biblie, de unii ignorată, de al...  more
  • Va las o lista a cartilor pe care le-am citit de-alungul anilor ...  more
  • 25 de lucruri pe care sotul tau tanjeste sa le auda:

1.Sunt ata...  more
  • Salutare ! Este primul subiect pe care îl deschid pe această pla...  more
  • Voi scrie puțin mai jos fixurile mele și puteți continua voi .. ❗❗
  • Căci este o profeţie, a cărei vreme este hotărâtă …Dacă zăboveşt...  more
  • Sfântu Petru stătea la poarta raiului și aștepta musafiri, ca de...  more
  • Iacov 5:8

Fiți și voi îndelung răbdători, întăriți-vă inimile, ...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

B...  more
  • „Opriţi-vă, şi să ştiţi că Eu sunt Dumnezeu!” (Psalm 46:10a)

Bi...  more
  • În ziua de astăzi, dragostea este suprautilizată și subevaluată ...  more
  • Esti pregatit pentru mai multa revelatie din vechiul testament c...  more
  • CHIVOTUL SI JERTFA....Cateva exemple din vechiul testament unde ...  more
  • ..RAPIREA -- 1TESALONICENI 4:16 Căci Însuşi Domnul , cu un strig...  more
  • Buna ziua as vrea sa cunosc mai multi Români creștini care locui...  more
  • Cine sunt cei patru calareti din apoc 6?
  • ....
    • 12 posts
    June 17, 2009 3:56 PM EEST
    Marea majoritate a arheologilor sunt de părere că ruinele acestor două orașe, dacă într-adevar au mai rămas ruine, se află sub apele puțin adânci ale Mării Moarte, la sud de Peninsula Lisan. Toate tradițiile păstrate de locuitorii zonei sprijină această teorie.
    Istoricul evreu Iosif Flaviu spunea că Marea Moarta se întinde de la Ierihon până la Toar ( mic ); istoricul creștin Eusebiu, care a trăit în secolul al IV-lea, confirmă afirmația și menționa, în plus, că în acel loc se afla o garnizoană romană. De asemenea, o hartă construită din mozac și descoperită într-o biserică grecească din Medeba datând din secolele V-VI plasează Toar-ul în partea de sud-est a Mării Moarte. Unii arheologi au cercetat cinci zone principale despre care se crede că sunt posibile vetre ale celor cinci orașe din câmpie ( printre care și Sodoma și Gomora ). Alți arheologi sunt de părere că cele cinci zone au fost alese greșit. Anumite desplasamente propuse spre investigație în urmă cu mai multe decenii au fost respinse de studiile arheologice modernă ca posibile vetre ale celor cinci orașe, din cauza unor dovezi insuficiente sau contradictorii. Localizarea exactă a acestor vestite orașe ale judecății și pedepsei lui Dumnezeu rămâne necunoscută.
    • 12 posts
    June 17, 2009 3:57 PM EEST
    cei care gasiti ceva poze, reale. va rog sa le adaugati aici :)
    • 11 posts
    September 23, 2009 1:43 PM EEST
    Interesant :)
  • September 25, 2009 12:52 AM EEST
    :)
  • October 11, 2009 4:18 PM EEST
    interesant;)
  • November 23, 2009 9:34 PM EET
    ...yep...interesant
  • April 18, 2010 12:25 AM EEST
    si cu ce ne ajuta in viata de pocainta ,sa stim asta???
    • 12 posts
    April 18, 2010 2:46 AM EEST
    la pocainta nu aporta mult...
    dar e cunostinta generala.....

eu cel putin, consider importante datele... daca citesc biblia.... bineinteles..
    sa stiu unde sa ma situez, geografic.... asa gasesc si multe explicatii la pasajul respectiv.... culturale, sociale... geoggrafice.. traditionale...
    dar fie...
    poate unii considera ca doar studenti de la sc biblice sau teologie trebuie sa stim asta..

• May 15, 2010 2:39 AM EEST
    Si totusi, pentru credinta nu are nici un folos :)
    Da in loc sa-ti umplii capul cu prostii invatate din lumea asta, mai bine stim lucruri deastea ;)
  • October 27, 2010 12:34 AM EEST
    interesant;)
  • January 20, 2011 8:18 PM EET
    În anul 1928, Dr. Kyle a condus o expediţie arheologică la locul vechilor cetăţi Sodoma şi Gomora. Regiunea este situată lângă Marea Moartă. Făcând săpături au descoperit un zăcământ de sare. Stratul de sare se întinde pe o lungime de 10 km şi are o grosime în unele locuri de 50 cm. Deasupra stratului de sare este un strat de pucioasă. De notat e că toată partea locului are zăcăminte de asfalt, de smoală la suprafaţă. În Geneza 14:10 citim: "Valea Sidim era acoperită cu fântâni de smoală”. Valea Sidim era în partea de sud a Mării Moarte, mai jos de peninsula Lisan, parte acoperită azi de apele mării.

Arheologul Howard F.Vos spune: "E clar că un belşug de material combustibil era în jurul cetăţilor din câmpie. Şi nu există motive de îndoială cu privire la relatarea din Geneza despre foc, fum gros şi ploaia de pucioasă, probabil ca un rezultat al unei explozii, care a aruncat în aer materialul inflamabil şi l-a aprins. Fie că un fulger a atins această regiune şi a aprins-o provocând explozii, fie că un cutremur a creat o reacţie în lanţ.” Având în vedere că zona era bogată în păcură, smoală şi sulf, nu a fost nici o greutate ca Dumnezeu s-o nimicească prin foc.

O altă mărturie despre nimicirea Sodomei e o tăbliţă scrisă în acadiană, descoperită de arheologi. Ea sună astfel: "Din mijlocul adâncimii cerului s-a pogorât furtuna; din mijlocul tăriei se ivi pedeapsa meritată. Sabia fulgerului a tocat pământul ca pe nişte iarbă. În cele patru vânturi, vâlvăia fulgerul, asemenea focului, distrugând totul. El a lovit pe oameni în oraşele lor, a nimicit trupurile lor. În oraş şi în ţară s-a instaurat jalea. Pe cel liber şi pe rob l-a lovit el deopotrivă. El a umplut pământul de durere; în cer şi pe pământ a bântuit el asemenea unei grozave furtuni şi totul a fost făcut scrum”.

Istoricul evreu Iosif Flaviu, în cartea sa "Războaiele iudaice" spune: "Provincia din preajma lacului Sodomei era cândva o ţară binecuvântată prin rodnicia sa şi se împodobea cu multe oraşe, dar acum este cu totul arsă. Se spune că pentru nelegiuirile locuitorilor ei, a fost distrusă de fulger. Chiar şi până azi se pot vedea unele rămăşiţe ale focului ceresc şi urmele a cinci oraşe. Până şi în fructe se arată cenuşa: după exterior şi culoare, ele par adevărate fructe, dar îndată ce le sfărâmi cu mâna, ele se prefac în cenuşă”. Flaviu face aluzie la aşa numitul "măr al Sodomei", care pe din afară e ca merele, dar miezul e ca un fel de cenuşă.

Istoricul Tacitus la fel confirmă nimicirea descrisă în Biblie. El zice: "Şesul vecin cu Marea Moartă, cândva roditor şi po****t cu oraşe mari, a fost nimicit prin fulger, urmele căruia se vede pe pământul ars, azi cu totul neroditor”.

La fel şi geograful Strabo pomeneşte nimicirea Sodomei în lucrarea sa "Geografia" XVII, 2, 44.

Pe vremea lui Iosif Flaviu ruinele nu erau acoperite de apă. Pe vremea stăpânirii romane, un drum trecea din apus înspre răsărit, pe la sudul Mării Moarte pe unde e peninsula Lisan, deci aproape pe la jumătatea ei. Cu vremea apele au crescut şi au acoperit partea de teren dinspre sud. În 1960, Dr. Ralph E.Baney în urma unor cercetări care au durat trei luni, a anunţat că a identificat Sodoma şi Gomora cu rămăşiţele lor sub apele din partea de sud a Mării Moarte”.
    • 1 posts
    April 7, 2013 11:18 PM EEST

sunt de acord cu tine Ligia cu privire la studiul bibliei..sincer si eu atunci cand citesc biblia pe langa Scriptura mai am langa mine o carte care ma ajuta sa inteleg cat mai bine in ce context au trait personajele ,cultura ,traditia..etc..te apreciez pentru aceasta:) ..GBU!!